Kończy się okres łatwych zysków na warszawskiej giełdzie

– W drugim półroczu będzie dużo trudniej o zyski z krajowych akcji niż w pierwszym, gdy rynek był niesiony falą hossy – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM.

Publikacja: 05.08.2024 06:00

Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM

Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM

Foto: materiały prasowe

WIG, szeroki indeks akcji, od szczytu wszech czasów z maja tego roku zszedł w dół już o ponad 8 proc., zniżając się poniżej 82 tys. pkt. Czy ostatnie słabsze tygodnie mogą być zapowiedzią mniej udanych miesięcy naszej giełdy, tj. kontynuacji korekty bądź w najlepszym razie trendu bocznego?

Od jakiegoś czasu wskazywaliśmy naszym klientom, że należy uwzględniać na poważnie scenariusz, który zakłada, że w drugim półroczu 2024 roku sytuacja na WIG będzie dużo bardziej wymagająca. Według nas, po serii tak dynamicznych wzrostów wskaźnika szerokiego rynku, licząc od października ub r. do maja br., obozowi byków w najbliższych miesiącach będzie brakowało kolejnych mocnych impulsów do podtrzymania dobrej koniunktury. W średnim horyzoncie utrzymujemy negatywne nastawienie do krajowego rynku akcji. Wskazujemy konsekwentnie, że relacja risk/return dla inwestora na krajowym rynku akcji jest zdecydowanie mniej korzystna niż to było kilka kwartałów temu. Nasze podejście bazuje na scenariuszu uwzględniającym średnioterminową ścieżkę zejścia indeksu WIG w okolice 77 tys. pkt.

Czytaj więcej

Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów

To oznaczałoby, że jest jeszcze miejsce na pogłębienie rozpoczętej niedawno korekty. Jakie czynniki będą ciążyć krajowemu rynkowi akcji w bieżącym półroczu?

W naszym odczuciu za słabsze zachowanie WIG będzie odpowiadać brak odczuwalnych bodźców przyspieszenia dynamiki polskiego PKB w średnim horyzoncie. Drugi nasz argument związany jest z bieżącym spojrzeniem na potencjał sezonu wyników spółek agregującego drugie półrocze br., który raczej nie zaoferuje obozowi byków kolejnej dawki mocnych argumentów za kontynuacją szybkiego ruchu w górę, szczególnie jeśli spojrzymy na wyniki poza obszarem WIG-banki. Wreszcie akcentujemy wzrost ryzyka potencjalnych napięć geopolitycznych dla naszego regionu, jakie mogą nadejść w kolejnych kwartałach. Chodzi m.in. o przyszłe relacje na linii USA–UE po listopadowych wyborach prezydenckich oraz kluczowe dla Polski kwestie bezpieczeństwa.

Jakich sektorów w takim razie warto się trzymać, mając na uwadze okres podwyższonej niepewności na rynkach akcji?

Biorąc pod uwagę nasze dość chłodne spojrzenie na koniunkturę na krajowym parkiecie w średnim terminie, uwagę skupiamy raczej na tematach defensywnych typu telekomunikacja. Zwracamy też uwagę na spółki z indeksu WIG-gry, gdzie poza największą firmą CD Projekt zauważamy kilka tematów z szansą na odczuwalną poprawę sentymentu inwestycyjnego w drugim półroczu.

Portfel fundamentalny
Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów
Materiał Promocyjny
Polskie firmy dorastają razem z Funduszami Europejskimi
Portfel fundamentalny
Portfele na lipiec: PZU i spółki budowlane wśród nowych ulubieńców
Portfel fundamentalny
Marcin Materna, BM Banku Millennium: Krajowy rynek akcji u progu głębszej i dłuższej korekty
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na czerwiec: Spółki wskazane na maj przyniosły portfelom duże zyski
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na maj. Jakie spółki wybrali eksperci?
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na kwiecień 2024: Na celowniku typujących banki i spółki z szerokiego rynku akcji