Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów

W lipcu warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji nie były korzystne. Większość portfeli ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji poniosła straty, ale niższe od spadku indeksu WIG . Czy sierpniowe propozycje pozwolą je odrobić?

Publikacja: 05.08.2024 06:00

Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów

Foto: AdobeStock

Zakończony niedawno miesiąc okazał się bardziej wymagający od poprzednich, gdy krajowe indeksy efektownie rosły na fali hossy. Korekta, która nieoczekiwanie nabrała tempa, zabrała część wcześniej wypracowanych zysków, co sprawiło, że w lipcu WIG znalazł się prawie 5 proc. na minusie. Był to zdecydowanie najsłabszy miesiąc w tegorocznej rywalizacji portfeli fundamentalnych. Sierpniowe roszady w portfelach dokonane przez ekspertów wskazują, że nastawiają się oni na trudniejszy okres.

Typy na sierpień

Mimo wyraźnego schłodzenia nastrojów na krajowym rynku akcji eksperci z biur maklerskich typujący spółki do portfeli nie ustają w poszukiwaniach rynkowych okazji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja spółek może przynieść pozytywne rezultaty. Poza przypadkiem Cyfrowego Polsatu tym razem mniej łaskawym okiem spoglądali na spółki wchodzące w skład WIG20, jednocześnie zmniejszając udział walorów z tego wskaźnika w portfelach. Z łask wypadły takie tuzy, jak Dino, Orlen czy PZU, dla których nie widzieli miejsca w portfelach na kolejny miesiąc. Tym razem niemal całkowicie ich uwaga skoncentrowana była na wyróżniających się walorach małych i średnich firm.

Warto zauważyć, że korektę cen akcji niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do przebudowy swoich portfeli, sięgając w większości przypadków po spółki przecenione niewspółmiernie do ich fundamentów. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo takich okazji, stąd zainteresowanie takimi spółkami, jak Benefit Systems, Inter Cars, Vercom, PKP Cargo czy XTB. Jednocześnie wśród typujących widać tendencję do sięgania po spółki reprezentujące bardziej defensywne sektory, jak np. telekomunikacja i nowe technologie czy branża gamingowa, pozwalające ograniczyć zmienność wartości portfela. W tym pierwszym przypadku rosnącym zainteresowaniem cieszył się Cyfrowy Polsat, który jest już obecny w trzech portfelach, a także wracający do łask Text. Z kolei jeśli chodzi o przedstawicieli branży gier, to do obecnego już w portfelach CD Projektu w sierpniu dołączyły 11 bit studios i Huuuge.

W gronie sierpniowych faworytów znaleźli się także dystrybutorzy części samochodowych – Inter Cras i Auto Partner. Stawiający na nich eksperci wychodzą z założenia, że ostatnia, solidna korekta ich notowań nie ma odzwierciedlenia w ich solidnych fundamentach. Mimo wyhamowania tempa wzrostu przychodów w tym roku (brak wspomagającego efektu wzrostu cen) nadal mają potencjał do poprawy zysków, czemu powinny sprzyjać m.in. stabilizacja kursów walut, dalszy wzrost sprzedaży eksportowej, na którą mocno stawiają, oraz korzystne otoczenie, wspierające popyt na rynku wtórnym części do aut.

Lipiec nie przyniósł oczekiwanych zysków

W zakończonym niedawno miesiącu wypracowanie dodatniej stopy zwrotu okazało się nie lada wyzwaniem dla typujących ekspertów, któremu podołało zaledwie jedno biuro. Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli wyniosła prawie 1,8 proc. pod kreską, co jest wynikiem wyraźnie lepszym od szerokiego rynku – WIG w tym czasie stracił 4,8 proc. Przed przeceną skutecznie wybronił się tylko portfel analityków DM BDM, który jako jedyny osiągnął dodatnią stopę, wypracowując 1,6 proc. zysku. Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc lipcową rywalizację pod kreską. Pocieszeniem w ich sytuacji może być jedynie fakt, że wyniki, które wypracowali, wypadły nieco lepiej niż szeroki rynek.

Czytaj więcej

Kończy się okres łatwych zysków na warszawskiej giełdzie

Biorąc pod uwagę stopy zwrotu liczone od początku 2024 r., na prowadzeniu utrzymali się analitycy BM BNP Paribas, którzy w bieżącym roku mogą się pochwalić efektowną stopą zwrotu wynoszącą nieco ponad 30 proc. Tuż za ich plecami są eksperci BM Banku Millennium, których tegoroczne inwestycje na rynku akcji przyniosły prawie 22 proc. zysku. W walce o czołowe lokaty powinni się też liczyć analitycy z Noble Securities, których portfel jest 21,5 proc. na plusie.

sukces.rp.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć
o sukcesie

SPRAWDŹ

Od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów notują średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 18,5 proc. To wynik o prawie 11 pkt proc. lepszy od stopy zwrotu indeksu szerokiego rynku.

Noble Securities

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Aplisens, Grenevia, Orlen, Polimex-Mostostal, PZU | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

Wchodzą do portfela:

¶ 11 bit studios | Spodziewamy się wzrostów wraz z rosnącym zainteresowaniem wrześniową premierą gry „Frostpunk”.

¶ Celon Pharma | Fundamentalna opcja partnerstwa; wejście banków centralnych w cykl obniżek sprzyja zmianie nastawienia do spółek biotechnologicznych.

¶ Echo Investments | Przecena akcji spółki była niewspółmierna do jej fundamentów.

¶ Inter Cars | Efekt kalendarzowy będzie sprzyjać mocnej dynamice sprzedaży w lipcu, co powinno wesprzeć kurs.

¶ XTB | Nadmierna reakcja rynku na zakończenie marketingu w Hiszpanii, spodziewamy się stopniowej odbudowy kursu; widoczny wzrost zmienności (m.in. VIX) i oczekiwany wzrost zmienności po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne.

DM XTB

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Dino, Orlen | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Text | Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe, połączone z pokaźną dywidendą, a także nowym patentem umożliwiającym zintegrowanie różnych kanałów komunikacji w czasie rzeczywistym tworzą szansę dla spółki na zwiększenie atrakcyjności w oczach inwestorów.

¶ Vercom | Uważamy, że Vercom w ostatnich tygodniach tracił z uwagi na szerszą słabość nastrojów polskiego rynku akcji, podczas gdy dynamika biznesu spółki pozostaje wzrostowa. Zwiększenie udziałów przez Fundację Rodzinną Nimbus, związaną z członkiem RN Aleksandrem Duchem, widzimy jako jeden z dowodów wzrostowej, średnioterminowej kondycji biznesu spółki. Ta, wraz z nadchodzącym kwartalnym raportem 3 września, może wspierać odbicie ceny akcji Vercomu w sierpniu, gdy rynek zacznie wyceniać oczekiwany raport, a nastroje wokół GPW wykażą stopniową poprawę.

DM BDM

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ ATM Grupa | Zmiana struktury portfela.

¶ BoomBit | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Huuuge | Wykorzystujemy ostatnią słabość kursu. Liczymy na odczuwalną poprawę nastawienia do spółki w II półroczu. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do przyszłej monetyzacji gier.

¶ PKP Cargo | Dostrzegamy duży potencjał w odbudowie

wartości spółki, jeśli zostaną skutecznie wdrożone proponowane przez obecny zarząd działania

naprawcze w PKP Cargo. Przez lata spółka była

dla nas przykładem, jak można niszczyć wartość

(przez nieudolność władz i wypaczone relacje na linii zarząd–strona społeczna).

BM Banku Millennium

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ ATM Grupa | Zamiana na spółki o większym potencjale wzrostów.

Wchodzą do portfela:

¶ Auto Partner, Inter Cars | Stabilizacja kursu EUR/PLN przez cały II kwartał powinna pozwolić na poprawę rentowności sprzedaży w obu podmiotach, co oznacza szansę na zadowalające wyniki kwartalne.

BM BNP Paribas Bank Polska

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Comarch | Wykorzystujemy wezwanie do realizacji zysku.

¶ Develia | Oczekiwana słabsza sprzedaż w II półroczu oraz niepewność co do wejścia programu „Kredyt na start”.

Wchodzą do portfela:

¶ Benefit Systems | Kurs po korekcie. Zarząd potwierdził oczekiwania na rok 2024, czyli utrzymanie dwucyfrowego wzrostu liczby kart i stabilnej marży EBIT, co wydaje być się jednak konserwatywnym celem w świetle obecnych wyników. Widząc dobrą sytuację rynkową i wysokie stopy zwrotu generowane z inwestycji w nowe kluby, zarząd planuje w bieżącym roku przyspieszenie ekspansji działu fitness w celu umocnienia pozycji rynkowej.

¶ Cyfrowy Polsat | Kluczowe wskaźniki efektywności za II kwartał powinny prezentować się na solidnym poziomie, co sugerowałoby, że długo obserwowana słabość wyników spółki może mieć się ku końcowi. Dodatkowo zdarzenia jednorazowe mogą tworzyć upside dla EBITDA w ujęciu rok do roku.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.
Portfel fundamentalny
Pierwsze miesiące 2025 r. mogą rozczarować posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji