Zakończony niedawno miesiąc okazał się bardziej wymagający od poprzednich, gdy krajowe indeksy efektownie rosły na fali hossy. Korekta, która nieoczekiwanie nabrała tempa, zabrała część wcześniej wypracowanych zysków, co sprawiło, że w lipcu WIG znalazł się prawie 5 proc. na minusie. Był to zdecydowanie najsłabszy miesiąc w tegorocznej rywalizacji portfeli fundamentalnych. Sierpniowe roszady w portfelach dokonane przez ekspertów wskazują, że nastawiają się oni na trudniejszy okres.
Typy na sierpień
Mimo wyraźnego schłodzenia nastrojów na krajowym rynku akcji eksperci z biur maklerskich typujący spółki do portfeli nie ustają w poszukiwaniach rynkowych okazji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja spółek może przynieść pozytywne rezultaty. Poza przypadkiem Cyfrowego Polsatu tym razem mniej łaskawym okiem spoglądali na spółki wchodzące w skład WIG20, jednocześnie zmniejszając udział walorów z tego wskaźnika w portfelach. Z łask wypadły takie tuzy, jak Dino, Orlen czy PZU, dla których nie widzieli miejsca w portfelach na kolejny miesiąc. Tym razem niemal całkowicie ich uwaga skoncentrowana była na wyróżniających się walorach małych i średnich firm.
Warto zauważyć, że korektę cen akcji niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do przebudowy swoich portfeli, sięgając w większości przypadków po spółki przecenione niewspółmiernie do ich fundamentów. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo takich okazji, stąd zainteresowanie takimi spółkami, jak Benefit Systems, Inter Cars, Vercom, PKP Cargo czy XTB. Jednocześnie wśród typujących widać tendencję do sięgania po spółki reprezentujące bardziej defensywne sektory, jak np. telekomunikacja i nowe technologie czy branża gamingowa, pozwalające ograniczyć zmienność wartości portfela. W tym pierwszym przypadku rosnącym zainteresowaniem cieszył się Cyfrowy Polsat, który jest już obecny w trzech portfelach, a także wracający do łask Text. Z kolei jeśli chodzi o przedstawicieli branży gier, to do obecnego już w portfelach CD Projektu w sierpniu dołączyły 11 bit studios i Huuuge.
W gronie sierpniowych faworytów znaleźli się także dystrybutorzy części samochodowych – Inter Cras i Auto Partner. Stawiający na nich eksperci wychodzą z założenia, że ostatnia, solidna korekta ich notowań nie ma odzwierciedlenia w ich solidnych fundamentach. Mimo wyhamowania tempa wzrostu przychodów w tym roku (brak wspomagającego efektu wzrostu cen) nadal mają potencjał do poprawy zysków, czemu powinny sprzyjać m.in. stabilizacja kursów walut, dalszy wzrost sprzedaży eksportowej, na którą mocno stawiają, oraz korzystne otoczenie, wspierające popyt na rynku wtórnym części do aut.