Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.04.2025 00:57 Publikacja: 07.04.2025 06:00
Foto: Alex Kraus/Bloomberg
Niemiecki DAX w piątek rysował długą czarną świecę, dosięgając w trakcie dnia nawet do 20 444 pkt. W okolicach tych wreszcie znaleźli się chętni do zakupów, ale odreagowanie było dość skromne. Pod koniec dnia DAX tracił 4,75 proc. Już przed kilkoma dniami DAX przełamał średnią pięćdziesięciosesyjną, zaś teraz coraz bliżej mu do linii wyznaczającej średnie ceny z dwustu ostatnich sesji.
Warto odnotować, że w piątek DAX powstrzymał spadki dokładnie na linii grudniowego szczytu, co potencjalnie może dawać bykom nadzieje na upragniony przystanek. Zdecydowanie niżej przebiega jeszcze linia trendu wzrostowego, wyprowadzona od pandemicznego dołka i przebiegająca przez minima z 2022 r. Z tegorocznego dorobku głównego indeksu niemieckiej giełdy zostało już ledwie 4 proc., co i tak jest wynikiem plasującym go w pierwszej połowie europejskiej tabeli. Do zmiany nastrojów na rynkach droga może być jeszcze daleka, ale sprawdzianem numer jeden dla popytu byłaby połowa piątkowej czarnej świecy.paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tych dniach inwestorzy muszą dość szybko kalkulować, jakie aktywa mogą zyskiwać, a jakie tracić w obliczu decyzji politycznych. Te mogą jednak zaburzyć cały krajobraz gospodarczy. Nie można też wykluczyć, że sytuacja w sprawie ceł nagle się odwróci.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Dość nieoczekiwanie giełda za oceanem radzi sobie w tym roku wyraźnie słabiej od europejskich parkietów, a Nasdaq notuje już całkiem sporą stratę. W marcu inwestorzy jednak znów mogą sięgnąć po technologiczne tuzy z USA.
W ciągu miesiąca walory Amazona przeceniły się o ponad 13 proc., ale w tym tygodniu widać reakcję popytu na okolice 200 dolarów.
Hossa trwa, choć coraz więcej analityków łapie się za głowę, obserwując kolejne zwyżki indeksów. Eksperci analizy technicznej z tysięcy światowych spółek wybrali na luty siedem firm. Część z nich stara się podążać za trendem, inni stawiają na przedsiębiorstwa, które mogą przeciwstawić się rynkowi .
W dobie marazmu na krajowym rynku akcji krajowi inwestorzy coraz chętniej patrzą na zagraniczne parkiety. W jakich spółkach eksperci analizy technicznej widzą największy potencjał?
Choć poniedziałkowa sesja na Wall Street zaczęła się od dużych spadków i wejścia indeksu S&P 500 w rynek niedźwiedzia, to indeksy zakończyły ją niewielką przeceną, a Nasdaq Composite nawet lekko urósł.
Z jednej strony ucieczka od ryzykownych aktywów, a z drugiej perspektywa obniżek stóp procentowych przez RPP, być może nawet jeszcze w maju, sprawiły że rajd w wykonaniu naszej waluty został bezlitośnie zatrzymany. Czas na ruch w drugą stronę?
O zachowaniu krajowego rynku akcji wreszcie można powiedzieć coś pozytywnego, choć sprzedający nadal nie odpuszczają.
Po optymizmie, który zaledwie kilka tygodni temu wyniósł indeksy warszawskiej giełdy na nowe szczyty hossy, nie ma już śladu. Zastąpiły go obawy związane ze światowym kryzysem, który może pogrążyć rynki akcji w odmętach zniżek.
Początek sesji dał nadzieję, że jesteśmy już blisko zmiany nastrojów na Wall Street, ale też szybko one prysły.
Paniczna wyprzedaż na globalnych rynkach trwała już trzecią sesję z rzędu. Tym razem szczególnie mocno zostały nią objęte giełdy azjatyckie. Stratedzy tną prognozy dla indeksów giełdowych i dla gospodarki USA, ale część inwestorów ma nadzieję na szybsze obniżki stóp.
Z początkiem nowego tygodnia na giełdach mieliśmy kontynuację masowej wyprzedaży akcji, co przełożyło się na pogłębienie zniżek głównych indeksów. Tempo wyprzedaży jednak wyhamowało.
Dzisiejsza sesji giełdowa na parkiecie przy ul. Książęcej przejdzie do historii krajowego rynku kapitałowego. Ilością unikalnych wydarzeń można by obdarzyć cały kwartał, a nie tylko ok. 8 handlu. Ostatecznie obrót przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,49%, do poziomu 2431 pkt. mWIG40 zniżkował 1,28%, podczas gdy sWIG80 „oddał” 1,77%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 3,23 mld PLN.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas