Elektryczna Izera szuka dostawców

Negocjacje ElectroMobility Poland z Ministerstwem Aktywów Państwowych w sprawie budowy fabryki samochodów elektrycznych są bardziej konkretne, ale uruchomienie produkcji w terminie znowu wątpliwe.

My idziemy na zagraniczne rynki, a zagranica do nas

O ile polscy inwestorzy, zarówno ci indywidualni, jak i instytucjonalni w ostatnich latach chętniej wychodzą na rynki zagraniczne, o tyle w przypadku GPW widać rosnącą dominację kapitału zagranicznego. Potwierdzają to wszystkie rynkowe statystyki.

Kierunek: duże spółki. Analitycy celują w branżę surowcową

Dwóch ekspertów analizy technicznej upatrzyło sobie na lipiec miedziowy KGHM. W składzie portfela na ten miesiąc znalazła się także JSW, ale to niejedyni przedstawiciele WIG20, których w poprzednich miesiącach raczej omijano.

Jak Ameryka zdobyła klucz do supremacji energetycznej

Stany Zjednoczone uratowały Europę przed głębszym kryzysem gospodarczym, gdyż postawiły na wydobycie gazu z łupków i budowę terminali LNG. Stały się dzięki temu największym eksporterem gazu skroplonego na świecie. Rosja jest pod tym względem mocno w tyle.

Orlen, MOL, Serinus. Co się bardziej opłaca - ropa, czy gaz?

To konsekwencja zmian cen obu surowców na globalnych i lokalnych rynkach. Istotne znaczenie ma też poziom produkcji. O ile Orlen pozyskuje coraz więcej węglowodorów, o tyle MOL i Serinus odnotowały ostatnio spadki.

Prezes Ten Square Games: czujemy wzrost zainteresowania spółką

Wzrost oparty na zdrowych fundamentach jest kluczowy dla zapewnienia większej stabilności notowań kursu i podniesienia kapitalizacji. Cała firma pracuje nad tym, aby poprawić wyniki finansowe grupy – mówi prezes TSG, Andrzej Ilczuk.

Polscy inwestorzy wciąż zwiększają aktywność na rynkach zagranicznych

Usługa dostępu do rynków zagranicznych oferowana przez polskich brokerów od lat systematycznie zyskuje na popularności. Nie zmieniło tego nawet dobre zachowanie naszego rynku w ostatnich kilkunastu miesiącach. Wall Street, Frankfurt czy też Londyn nadal kuszą.

Spółki przemysłowe cierpią przez słaby popyt i presję kosztów

Firmy przemysłowe, które jeszcze nie tak dawno notowały świetne wyniki, korzystając z popandemicznego odbicia popytu, weszły w trudny okres z niestabilnym otoczeniem i spadkiem popytu, co przełożyło się na wyraźnie słabsze wyniki.

U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów

Dla wielu Amerykanów od dawna problemem jest gromadzenie oszczędności awaryjnych. Wysoka inflacja i stopy procentowe od czasu pandemii Covid-19 w dalszym ciągu utrudniają ludziom poczucie komfortu co do poziomu oszczędności.

Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w I kwartale 2024 roku ponad 43 mln, co stanowi wzrost o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z najnowszego raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Lokaty terminowe poszły w odstawkę. Liczą się depozyty bieżące

Polacy zarabiają coraz więcej. Wydawałoby się, że oznacza to wzrost konsumpcji. Ale okazuje się, że – przynajmniej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – pieniądze trafiają raczej na konta: osobiste i oszczędnościowe.

Agenci będą się dzielić ofertami. Co to da ich klientom?

Zrzeszeni w Warszawskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (WSPON) agenci mają obowiązek ze sobą współpracować, dzieląc się ofertami mieszkań i domów – na sprzedaż i wynajem. Jak to zmieni rynek nieruchomości?

Rekordowe półrocze małych emisji publicznych obligacji

Od początku roku do początku wakacji emitenci zaoferowali w szeroko dostępnych tzw. małych emisjach publicznych obligacje o łącznej wartości prawie 200 mln zł. To rekord, który bije na głowę wyniki z wcześniejszych lat.

Obligacje dobrze wyceniane, o ile trafią na Catalyst

Inwestorzy z rynku wtórnego lubią obligacje pochodzące z małych emisji publicznych. Takie papiery oferują wszak bardzo często kupony wyższe od rynkowej średniej, a udział szerokiego grona inwestorów w zapisach przekłada się później na płynność handlu na rynku wtórnym. Oczywiście nigdy nie jest ona naprawdę wysoka.

Krajowy rynek ETF-ów na długiej i wyboistej drodze

Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach liczba notowanych ETF-ów na GPW będzie rosła. Obecnie jednak oferta produktów to tylko jedno z wyzwań, z jakimi musi się mierzyć ten rynek.

Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę

Energetyka, która planuje odejść od węgla, w cieniu trwających rozmów o wydzieleniu elektrowni węglowych stara się powiększyć swoje moce do produkcji energii z OZE. Jednak takie spółki, jak Enea czy Tauron, na ostatnich konferencjach wynikowych wskazują, że ceny projektów OZE są bardzo wysokie. Deweloperzy odpierają zarzuty.

Francuzi wybiorą przyszłość Europie? Biznes przestał widzieć zagrożenie w prawicy

Dla przedstawicieli francuskich sfer biznesowych ewentualne zwycięstwo wyborcze Zgromadzenia Narodowego nie jest już złym scenariuszem. Alternatywy są bowiem gorsze.

Nie tylko Obajtek. Przyspieszają rozliczenia zarządów spółek Skarbu Państwa z czasu rządów PiS

Byłe zarządy spółek z udziałem Skarbu Państwa coraz częściej nie uzyskują absolutoriów. A z audytów i analiz zaczyna wynikać, że przez lata rządów PiS w tych firmach dochodziło do licznych nieprawidłowości. Wnioski do prokuratury już są tworzone.