Sytuacja na rynkach 2 stycznia - poszukiwanie kierunku

Handel w nowym roku na rynkach dopiero się rozkręca. Część rynków pozostaje jeszcze nieaktywna - tak było w nocy w przypadku Japonii i Nowej Zelandii. Dolar, który nieco zyskał w Sylwestra, teraz nie pokazuje jednoznacznego kierunku.

Zwyżki na pierwszej sesji w tym roku

Krajowy rynek zaczyna 2025 r. na zielono. WIG20 po kilkudziesięciu minutach handlu zyskuje 1,4 proc. Indeks wspierają wszystkie duże spółki.

2024 był rokiem dolara

Wtorkowy handel na rynkach, ostatniego dnia 2024 r. wypada mieszanie i nieco przypadkowo - jak to bywa w okresie przedsylwestrowym. Uwagę zwraca umocnienie jena (o blisko 0,5 proc.), podczas kiedy najsłabszy pośród walut G-10 dolar kanadyjski notuje nieco ponad 0,1 proc. spadek

Wygrani oraz przegrani rynku FX w 2024 roku

Przed nami ostatnia sesja na rynkach w tym roku. Rok 2024 przyniósł wyraźne zmiany na rynkach walutowych, gdzie rozpoczął się szeroki cykl obniżek stóp procentowych w głównych gospodarkach świata.

Neutralny rok dla złotego

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych zmian eurodolara. Złoty notuje lekkie spadki, na relatywnie płytkim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2749 PLN za euro, 4,1092 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5465 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1505 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,883% w przypadku obligacji 10-letnich.

Trump u władzy. Giełda w górę?

Jeśli deklaracje Donalda Trumpa zostaną zrealizowane, mogą pozytywnie wpłynąć na siłę dolara i amerykański rynek akcji.

Koniec roku bez fajerwerków?

Kurs EUR/PLN poruszał się w poniedziałek wokół poziomu 4,26, a więc w ramach dobrze znanego od początku grudnia trendu bocznego.

Oby nowy rok był lepszy

Pod koniec 2023 r. inwestorzy liczyli na bardziej gołębią retorykę bankierów centralnych, która wsparłaby notowania obligacji.

Zwycięzcy i przegrani 2024 roku

Przedostatnia w 2024 roku sesja na Wall Street przedłuża rozpoczętą w zeszłym tygodniu wyprzedaż, natchnioną przede wszystkim realizacją zysków po wyjątkowo byczym grudniu. Na indeksach wciąż najbardziej ciążą technologiczne blue chipy: traci całe Magnificent 7, z wyjątkiem Nvidii, której akcje odbijają na ten moment 0,4%. Niepewność wzrosła również za sprawą grudniowego odczytu Chicago PMI, który spadł trzeci miesiąc rzędu do 36,9 (prognoza: 42,5), osiągając tym samym drugi najgorszy wynik w 2024 roku.

Spadkowy finisz rozczarowującego roku na giełdzie w Warszawie

Ostatnia w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie nie poprawiła humorów posiadaczom akcji. Na celowniku sprzedających znalazły się największe spółki z Allegro na czele.

WIG20 ze spadkiem 6,44% YTD

Początek tygodnia i zarazem ostatnia sesja 2024 na parkiecie w Warszawie nie przyniosła większych zmian głównego indeksu, WIG20. Benchmark spadł o 0,55%, do poziomu 2192 pkt. mWIG40 zniżkował o 0,06%, podczas gdy sWIG80 zanotował podbicie o 0,77%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 772 mln złotych.

WIG20 walczy o utrzymanie 2200 pkt

Ostatnia tegoroczna sesja na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem przeceny największych spółek. Jednocześnie drożeją małe i średnie firmy.

Koszt pieniądza znów stanie się problemem?

Kończący się rok przyniósł zasadniczo zwrot w polityce pieniężnej na świecie. Główne banki centralne rozpoczęły proces obniżania stóp procentowych. Jednak od wrześniowego cięcia stóp procentowych rentowności długu w USA rosną.

Rynek złotego 30 grudnia - stabilnie mimo negatywnej presji z globalnych rynków akcji

Polska waluta zachowuje się nadzwyczaj spokojnie w poniedziałkowy poranek, 30 grudnia. EURPLN oscyluje wokół 4,27, a USDPLN wokół 4,09.

3:1 dla niedźwiedzi

W ostatniej dekadzie jedynie trzy razy WIG20USD kończył rok na plusie. Przez ostatnie 12 lat aż dziewięć razy przewagę zdobywały ursusy. Wynik 3:1 pokazuje stan polskiego rynku kapitałowego.

Rynek obawia się ceł. Słusznie?

Od września mamy do czynienia z imponującym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji.

Subiektywny przegląd giełdowy: Euforia do inauguracji Trumpa?

Trendy trwają, dopóki nie zostaną zanegowane. Zakładając, że powyższy truizm obowiązuje na rynku kapitałowym, należałoby założyć, że tak zwany Trump trade będzie trwał do czasu inauguracji prezydenckiej Donalda Trumpa, która przypada na 20 stycznia.

Nerwówka w USA, pustki na GPW

W USA coraz więcej inwestorów myśli o realizacji zysków. Nad Wisłą pozostajemy jeszcze w świątecznej nirwanie.