Czekolada będzie droższa?
Od początku tego roku, wliczając w to rolowania kontraktów terminowych, cena kakao wzrosła o ponad 350 proc., a od listopada o ok. 70 proc.
Czarny koń 2025 r.?
Metale szlachetne mają za sobą zdecydowanie dobry czas, bijąc stopą zwrotu wskaźnik S&P 500.
Czekanie na decyzje OPEC
OPEC stawia na przedłużenie ograniczeń wydobycia. Ceny ropy naftowej ustabilizowały się po największym wzroście od ponad dwóch tygodni. Daniel Kostecki
Czy OPEC zmieni reguły gry?
Od kilku tygodni ceny ropy WTI poruszają się w przedziale 66–73 USD za baryłkę. Na przyszłe ruchy cen może wpłynąć nadchodzące grudniowe spotkanie OPEC.
Gwałtowna przecena złota
Wyniki amerykańskich wyborów uderzyły w rynki finansowe, a szczególnie w złoto, które staniało najbardziej od czerwca.
Jak złoto zareaguje na wybory?
Złoto ma za sobą jeden z najlepszych okresów w historii, patrząc na wzrost od początku roku. Wzrost cen związany jest oczywiście ze zmianą nastawienia ze strony banków centralnych czy spora niepewność dotycząca sytuacji na Bliskim Wschodzie, czy w końcu w związku z wyborami w Stanach Zjednoczonych, gdzie walka pomiędzy oboma kandydatami wydaje się być bardzo wyrównana.
Srebro najwyżej w historii
W ubiegłym tygodniu cena srebra w polskim złotym osiągnęła nowe historyczne szczyty na poziomie 140 zł za uncję.
„Trump trade” napędza złoto
Wzrost ceny złota – już do blisko 2750 USD za uncję – pomimo rosnącej rentowności obligacji USA i siły dolara stanowi nietypowe zjawisko.
Kiedy czas surowców?
Indeks CRB commodities po osiągnięciu szczytu wszech czasów w 2022 r. od dwóch lat znajduje się w trendzie spadkowym.
Więcej OZE obniży koszty energii?
Główną tezą prezentowaną przez branżę OZE jest spadek cen energii elektrycznej w konsekwencji wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym.
Dostawy ropy zagrożone
Cena ropy WTI z Teksasu wzrosła od wrześniowego dołka już 13 proc. Tylko w ostatni czwartek podskoczyła aż o ponad 5 proc.
Srebro najwyżej od 2012 r.
W ostatnim tygodniu cena srebra osiągnęła 32,7 USD/oz i tym samym przebiła tegoroczne szczyty, a także wyznaczyła najwyższy poziom od ponad 10 lat.
Gaz w USA może być droższy, ale zimy w Europie będą tańsze
Październik i listopad to zwykle najbardziej zmienne miesiące dla notowań gazu ziemnego. Rok 2024 wcale nie jest inny. To właśnie wtedy inwestorzy zmieniają swoją uwagę z sezonu letniego na sezon grzewczy, do którego rynek przygotowuje się w zasadzie cały rok.