Choć cła na Chiny wynoszą już 20%, cały czas nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z Meksykiem, Kanadą oraz resztą świata. Inwestorzy czekają z niecierpliwością na datę 2 kwietnia, kiedy Stany Zjednoczone mają nałożyć cła wzajemne oraz zdecydować o losie handlu z Meksykiem i Kanadą. To oczywiście może pociągnąć za sobą działania zwrotne przeciwko Stanom Zjednoczonym, które są przede wszystkim producentem wielu ważnych towarów rolnych. Z perspektywy eksportu do Chin liczy się oczywiście soja, natomiast Meksyk jest największym odbiorcą kukurydzy na świecie, głównie z USA. Czy w przypadku braku porozumienia dojdzie do nałożenia potężnych ceł ze strony Meksyku, co zatopi cały farmerski przemysł w USA? Czy wręcz przeciwnie USA przestawią się na handel z innymi krajami?
Jak wygląda sytuacja kukurydzy na świecie?
Kukurydza jest jednym z najważniejszych towarów rolnych na świecie, zaraz obok pszenicy, soi oraz ryżu. W przeciwności do pszenicy produkcja kukurydzy jak i soi jest skoncentrowana w kilku miejscach na świecie. W przypadku kukurydzy niekwestionowanym liderem pod względem produkcji są Stany Zjednoczone. Dużym producentem są również Chiny, Brazylia oraz Argentyna. Choć w kontekście wojny na Ukrainie sporo mówiło się na temat kukurydzy z tego regionu, Ukraina jest dopiero 7 producentem na świecie pod względem wielkości, licząc kraje UE jako jeden podmiot.
Produkcja kukurydzy w sezonie 2024/2025 nieco spadła w porównaniu do rekordowego sezonu 2023/2024, natomiast konsumpcja minimalnie wzrosła, co pociągnęło za sobą odbicie cen, które obserwowaliśmy od września 2024 roku do lutego 2025 roku. Polityka celna Stanów Zjednoczonych doprowadziła jednak do zawirowania na rynku zbóż, przede wszystkim kukurydzy, która jako jedyna wśród najważniejszych zbóż zaliczyła tak duży wzrost. Czego spodziewać się dalej na rynku kukurydzy?
Stany Zjednoczone są największym producentem kukurydzy na świecie. Źródło: Bloomberg FInance LP, USDA, XTB
Meksyk najważniejszym odbiorcą
Pod względem konsumpcji, główni gracze są również największymi producentami. Wobec tego głównym konsumentem kukurydzy na świecie są Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu mamy Chiny, natomiast na trzecim Brazylia. Kukurydza jest używana przede wszystkim do dwóch ważnych rzeczy: produkcji etanolu, jako biopaliwo oraz na paszę na zwierząt. Kukurydza przeznaczona do bezpośredniego lub pośredniego spożycia przez ludzi to w zasadzie margines. Wobec tego ceny kukurydzy zależą w dużej mierze od notowań cen paliw oraz od popytu na żywy inwentarz.