Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych

Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.

Publikacja: 18.04.2025 09:41

Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych

Foto: Bloomberg

Decyzja zapadła w związku z zawirowaniami gospodarczymi spowodowanymi przez amerykańskie taryfy celne oraz poważnymi wstrząsami politycznymi i ucieczką inwestorów po aresztowaniu burmistrza Stambułu i lidera opozycji Ekrema Imamoglu w marcu.

– Zdecydowanie w kwestii rygorystycznej polityki pieniężnej wzmacnia proces dezinflacji poprzez umiarkowanie popytu krajowego, realną aprecjację liry tureckiej i poprawę oczekiwań inflacyjnych” – napisał Komitet Polityki Pieniężnej Turcji w oświadczeniu towarzyszącym jego decyzji.

Komitet przytoczył „potencjalne skutki rosnącego protekcjonizmu w handlu światowym na proces dezinflacji poprzez globalną aktywność gospodarczą, ceny towarów i przepływy kapitału” i stwierdził, że „rygorystyczna polityka pieniężna będzie utrzymywana do momentu osiągnięcia stabilności cen poprzez trwały spadek inflacji”.

Załamanie po aresztowaniu burmistrza Stambułu

Przypomnijmy: lira turecka spadła 19 marca do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara, a indeks giełdowy kraju spadł o 7 proc. po niespodziewanym aresztowaniu burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu – rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i czołowej postaci partii opozycyjnej – pod zarzutami, które zaprzecza.

Lira była notowana po kursie 40,96 za dolara amerykańskiego, według danych Refinitiv, zanim spadła do 38,74 o 12:47 w Stambule, a dolar wzrósł o 5,53 proc. w stosunku do długo walczącej tureckiej waluty. Indeks giełdowy BIST 100 odrobił straty po spadku o 7 proc. wcześniej rano.

Imamoglu, który wygrał wybory na burmistrza najludniejszego miasta Turcji w kwietniu 2023 r., został aresztowany pod zarzutami terroryzmu i przestępczości zorganizowanej, według państwowej agencji prasowej Anadolu, która powołała się na Prokuraturę Generalną Stambułu. Agencja informacyjna poinformowała, że ​​prokuratorzy wydali również nakazy aresztowania 100 innych osób z partii politycznej Imamoglu.

Popularny 53-letni burmistrz był postrzegany jako kolejny kandydat partii opozycyjnej na prezydenta Turcji. Republikańska Partia Ludowa (CHP) Imamoglu, główna partia opozycyjna w Turcji, miała przeprowadzić prawybory 23 marca, podczas których powszechnie oczekiwano, że Imamoglu wyłoni się jako kandydat ugrupowania na prezydenta.

Roczna inflacja w Turcji wyniosła w marcu 38,1 proc.

Podwyżka stóp procentowych nastąpiła w obliczu znacznego wyczerpania się walut obcych, ponieważ turecki bank centralny wydał aż 25 miliardów dolarów w ciągu trzech dni po aresztowaniu Imamoglu i protestach 19 marca, aby bronić liry, która na krótko spadła do rekordowo niskiego poziomu ponad 40 za dolara amerykańskiego. Tureckie rynki początkowo zanurkowały po wiadomości o aresztowaniu, a rząd kraju 23 marca zakazał krótkiej sprzedaży i złagodził zasady odkupu akcji, aby wzmocnić akcje.

20 marca spadek liry skłonił bank centralny do awaryjnej podwyżki o 200 punktów bazowych, co spowodowało, że stopa pożyczkowa overnight osiągnęła 46,00 proc., czyli szczyt korytarza stóp procentowych. Podwyżka stóp procentowych w czwartek jest zatem w dużej mierze techniczną korektą po wydarzeniach z marca, według Brada Bechtela, globalnego szefa FX w Jefferies.

– Zobaczymy, co prezydent Turcji Recep Erdogan ma do powiedzenia na temat posunięć banku centralnego, ale jak dotąd bank centralny całkiem dobrze radzi sobie z nawigowaniem po politycznym szumie w swojej ciągłej walce z inflacją – napisał Bechtel.

Działanie banku centralnego „uformalizowałoby zacieśnienie wprowadzone w zeszłym miesiącu i sugeruje, że decydenci są bardziej zaniepokojeni ryzykiem wzrostu inflacji”, napisał Nicholas Farr, ekonomista ds. Europy wschodzącej w Capital Economics.

Oświadczenie komitetu monetarnego „podkreśliło ryzyko wynikające ze słabszej liry i że decydenci będą uważnie monitorować przepływy kapitału w obliczu obecnej niepewności wokół amerykańskiego protekcjonizmu handlowego” – napisał Farr.

Analitycy Capital Economics oceniają, że inflacja w Turcji w nadchodzących miesiącach będzie zmierzać w dół i nie przewidują dalszego zacieśniania.

„Jednak jasne jest” – dodano w notatce – „że cykl łagodzenia polityki pieniężnej banku centralnego napotkał poważną przeszkodę i może minąć trochę czasu, zanim cykl łagodzenia zostanie wznowiony. Obecnie prognozujemy, że tygodniowa stopa repo zakończy rok na poziomie 40,00 proc. (wcześniej 35,00 proc.)”.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata
Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America