Decyzja zapadła w związku z zawirowaniami gospodarczymi spowodowanymi przez amerykańskie taryfy celne oraz poważnymi wstrząsami politycznymi i ucieczką inwestorów po aresztowaniu burmistrza Stambułu i lidera opozycji Ekrema Imamoglu w marcu.
– Zdecydowanie w kwestii rygorystycznej polityki pieniężnej wzmacnia proces dezinflacji poprzez umiarkowanie popytu krajowego, realną aprecjację liry tureckiej i poprawę oczekiwań inflacyjnych” – napisał Komitet Polityki Pieniężnej Turcji w oświadczeniu towarzyszącym jego decyzji.
Komitet przytoczył „potencjalne skutki rosnącego protekcjonizmu w handlu światowym na proces dezinflacji poprzez globalną aktywność gospodarczą, ceny towarów i przepływy kapitału” i stwierdził, że „rygorystyczna polityka pieniężna będzie utrzymywana do momentu osiągnięcia stabilności cen poprzez trwały spadek inflacji”.
Załamanie po aresztowaniu burmistrza Stambułu
Przypomnijmy: lira turecka spadła 19 marca do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara, a indeks giełdowy kraju spadł o 7 proc. po niespodziewanym aresztowaniu burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu – rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i czołowej postaci partii opozycyjnej – pod zarzutami, które zaprzecza.
Lira była notowana po kursie 40,96 za dolara amerykańskiego, według danych Refinitiv, zanim spadła do 38,74 o 12:47 w Stambule, a dolar wzrósł o 5,53 proc. w stosunku do długo walczącej tureckiej waluty. Indeks giełdowy BIST 100 odrobił straty po spadku o 7 proc. wcześniej rano.