EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy

Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.

Publikacja: 17.04.2025 14:46

EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy

Foto: PAP/EPA

Europejski Bank Centralny zdecydował o obniżce swojej stopy depozytowej (traktowanej jako główna) z 2,5 proc. do 2,25 proc. Stopa refinansowa została natomiast obniżona z 2,65 proc. do 2,4 proc. Decyzje te były zgodne z prognozami analityków.

Czwartkowa obniżka stóp procentowych była już siódmą w cyklu luzowania polityki pieniężnej rozpoczętym w czerwcu 2024 r. Przed rozpoczęciem tego cyklu, stopa depozytowa EBC wynosiła 4,5 proc. 

Na obniżkę stóp pozwoliła hamująca inflacja konsumencka. W marcu zeszła ona w strefie euro do 2,2 proc., a inflacja bazowa (czyli nie obejmująca zmian cen żywności, paliw i energii) wyhamowała do 2,4 proc. i była najniższa od października 2021 r.

„Gospodarka strefy euro zyskała pewną odporność na globalne wstrząsy, ale perspektywy wzrostu pogorszyły się z powodu rosnących napięć handlowych. Zwiększona niepewność prawdopodobnie obniży zaufanie wśród gospodarstw domowych i firm, a negatywna i zmienna reakcja rynku na napięcia handlowe może mieć zaostrzający wpływ na warunki finansowania. Czynniki te mogą dodatkowo obciążać perspektywy gospodarcze dla strefy euro" - mówi komunikat EBC.

Jak mocno mogą jeszcze zostać obniżone stopy procentowe w strefie euro?

"Decyzja EBC nie była zaskoczeniem dla rynku. Bank kontynuuje cykl łagodzenia polityki w warunkach słabnącej presji inflacyjnej.  (...)  Jednocześnie największe gospodarki Unii Europejskiej nadal tkwią w stagnacji, a napięcia handlowe z USA dodatkowo pogarszają perspektywy wzrostu. W takim otoczeniu dalsze luzowanie polityki monetarnej wydaje się uzasadnione. Rynek spodziewa się kolejnych cięć w czerwcu i lipcu, a instrumenty pochodne oraz rentowności obligacji sugerują możliwość zejścia stóp poniżej 2% do końca 2025 roku. Chociaż Rada Prezesów EBC może zacząć sygnalizować zbliżanie się do poziomu stóp neutralnych, przyszłe decyzje będą zależały od rozwoju napięć handlowych i ich wpływu na gospodarkę oraz inflację” – napisali analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Nie wiadomo, czy inflacja w dalszym ciągu będzie spadać, czy może znów przyspieszy. Mimo że ewentualne cła odwetowe ze strony UE mogą wywołać krótkoterminowy wzrost cen, najprawdopodobniej nowe warunki handlowe zadziałają dezinflacyjnie. Nie ma jednak wątpliwości co do jednego: sytuacja odbije się niekorzystnie na wzroście gospodarczym w Europie, a kierunek polityki pieniężnej wydaje się przesądzony. W czerwcu oczekiwana jest kolejna obniżka stóp do poziomu 2 proc. - uważa Jasmine Ehlert, główna analityczka Raisin.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata
Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America