GPW odporna na efekty sezonowe
Jeśli św. Mikołaj odwiedził Polskę, to przynajmniej w przypadku GPW stało się to przypadkiem i dość szybko zdał sobie sprawę z pomyłki.
Tydzień banków centralnych
Ten rok nie przyniósł spodziewanej hossy na rynku długu. Dochodowość papierów dziesięcioletnich w USA wzrosła do tej pory o 50 pkt baz., a pięcioletnich o 39 pkt baz.
Kolejny zaskakujący rok
Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.
Co planują Chińczycy?
Jednym z najciekawszych rynkowo aspektów wyborów w USA będzie to, czy akcjom chińskim uda się uniknąć losu z lat 2018–2021.
Będzie ciąg dalszy zwyżek na GPW? AT sugeruje, że tak
WIG20 ma za sobą spektakularny pierwszy tydzień grudnia. Optymiści zobaczą w nim tzw. rajd Świętego Mikołaja, nadzieję na „efekt stycznia” i generalnie zapowiedź powrotu do trendu wzrostowego. Pesymiści raczej dostrzegą tylko silniejsze rynkowe odreagowanie, na wzór tego z sierpnia, po którym przyjdzie kolejna fala spadków. Kto ma rację?
Zmiana jakości jest za mała
Struktura polskiego rynku giełdowego niestety jest taka, że nie da się go analizować w oderwaniu od czynnika politycznego. Spółki, w których kontrolę sprawuje Skarb Państwa, są znaczącą częścią indeksu WIG, a WIG20 już w szczególności.
Spojrzenie na S&P 500 w 2025 r.
Wyniki spółek amerykańskich za III kwartał ponownie nie zawiodły inwestorów, którzy trzymają kciuki za dalszą hossę za oceanem.
Polskie aktywa odrabiają straty
Od końca października polskie dziesięciolatki umocniły się o ponad 45 pkt baz. W Europie lepiej zachowywały się tylko papiery węgierskie.
Rotacja, która omija GPW
W przypadku GPW w połowie roku ewidentnie coś się zmieniło i nasze zachowanie na wielu poziomach nie współgra z tendencją widoczną globalnie.