Nie tak miało być, czyli małe podsumowanie roku

Rok dobiega końca. Chciałoby się powiedzieć, parafrazując klasyka, że był to wspaniały rok, nie zapomnimy go nigdy. Nie do końca jednak. Z kilku względów.

GPW odporna na efekty sezonowe

Jeśli św. Mikołaj odwiedził Polskę, to przynajmniej w przypadku GPW stało się to przypadkiem i dość szybko zdał sobie sprawę z pomyłki.

Na rozgrzanym do czerwoności rynku można się sparzyć

Sektor technologiczny stoi na rozdrożu między triumfem a potencjalnymi turbulencjami. Wysokie wyceny potrafią być zwiastunem kłopotów.

Historia bitcoina tłumaczy jego popularność

Za jednego bitcoina można dziś kupić kawalerkę w Polsce, w centrum dużego miasta. Żeby zrozumieć, dlaczego tak jest, trzeba poznać jego historię.

Tydzień banków centralnych

Ten rok nie przyniósł spodziewanej hossy na rynku długu. Dochodowość papierów dziesięcioletnich w USA wzrosła do tej pory o 50 pkt baz., a pięcioletnich o 39 pkt baz.

Bliski punkt przegięcia słabości

Rynek jest w trakcie publikowania i omawiania z klientami strategii na 2025 r. Sobiesław Kozłowski

Indeks WIG20 w ważnym rejonie cenowym

Od kilku tygodni rynek warszawski zaczyna dość konsekwentnie nadrabiać zaległości względem parkietów bazowych.

Kolejny zaskakujący rok

Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.

Co planują Chińczycy?

Jednym z najciekawszych rynkowo aspektów wyborów w USA będzie to, czy akcjom chińskim uda się uniknąć losu z lat 2018–2021.

Będzie ciąg dalszy zwyżek na GPW? AT sugeruje, że tak

WIG20 ma za sobą spektakularny pierwszy tydzień grudnia. Optymiści zobaczą w nim tzw. rajd Świętego Mikołaja, nadzieję na „efekt stycznia” i generalnie zapowiedź powrotu do trendu wzrostowego. Pesymiści raczej dostrzegą tylko silniejsze rynkowe odreagowanie, na wzór tego z sierpnia, po którym przyjdzie kolejna fala spadków. Kto ma rację?

Zmiana jakości jest za mała

Struktura polskiego rynku giełdowego niestety jest taka, że nie da się go analizować w oderwaniu od czynnika politycznego. Spółki, w których kontrolę sprawuje Skarb Państwa, są znaczącą częścią indeksu WIG, a WIG20 już w szczególności.

Czyżby św. Mikołaj w tym roku jednak przyszedł?

GPW w grudniu wydaje się jedną z najmocniejszych giełd Europy. Czy to korekta, czy odwrócenie negatywnych trendów?

Trump utrzyma wsparcie dla atomu

Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.

Spojrzenie na S&P 500 w 2025 r.

Wyniki spółek amerykańskich za III kwartał ponownie nie zawiodły inwestorów, którzy trzymają kciuki za dalszą hossę za oceanem.

Polskie aktywa odrabiają straty

Od końca października polskie dziesięciolatki umocniły się o ponad 45 pkt baz. W Europie lepiej zachowywały się tylko papiery węgierskie.

Czy niskie wyceny są wsparciem dla WIG?

Czy to już odpowiedni moment do odbicia WIG, czy do uklepania dołka potrzeba pogorszenia nastrojów i głębszej wyprzedaży?

Zapowiedzi taryf rynkom niestraszna

Mijający tydzień na GPW nie wniósł za wiele do obrazu rynku. Ani go nie polepszył, ani też nie pogorszył, co samo w sobie jest plusem.

Rotacja, która omija GPW

W przypadku GPW w połowie roku ewidentnie coś się zmieniło i nasze zachowanie na wielu poziomach nie współgra z tendencją widoczną globalnie.