Zwycięzcy i przegrani 2024 roku

Przedostatnia w 2024 roku sesja na Wall Street przedłuża rozpoczętą w zeszłym tygodniu wyprzedaż, natchnioną przede wszystkim realizacją zysków po wyjątkowo byczym grudniu. Na indeksach wciąż najbardziej ciążą technologiczne blue chipy: traci całe Magnificent 7, z wyjątkiem Nvidii, której akcje odbijają na ten moment 0,4%. Niepewność wzrosła również za sprawą grudniowego odczytu Chicago PMI, który spadł trzeci miesiąc rzędu do 36,9 (prognoza: 42,5), osiągając tym samym drugi najgorszy wynik w 2024 roku.

Spadkowy finisz rozczarowującego roku na giełdzie w Warszawie

Ostatnia w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie nie poprawiła humorów posiadaczom akcji. Na celowniku sprzedających znalazły się największe spółki z Allegro na czele.

WIG20 ze spadkiem 6,44% YTD

Początek tygodnia i zarazem ostatnia sesja 2024 na parkiecie w Warszawie nie przyniosła większych zmian głównego indeksu, WIG20. Benchmark spadł o 0,55%, do poziomu 2192 pkt. mWIG40 zniżkował o 0,06%, podczas gdy sWIG80 zanotował podbicie o 0,77%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 772 mln złotych.

WIG20 walczy o utrzymanie 2200 pkt

Ostatnia tegoroczna sesja na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem przeceny największych spółek. Jednocześnie drożeją małe i średnie firmy.

Koszt pieniądza znów stanie się problemem?

Kończący się rok przyniósł zasadniczo zwrot w polityce pieniężnej na świecie. Główne banki centralne rozpoczęły proces obniżania stóp procentowych. Jednak od wrześniowego cięcia stóp procentowych rentowności długu w USA rosną.

3:1 dla niedźwiedzi

W ostatniej dekadzie jedynie trzy razy WIG20USD kończył rok na plusie. Przez ostatnie 12 lat aż dziewięć razy przewagę zdobywały ursusy. Wynik 3:1 pokazuje stan polskiego rynku kapitałowego.

Nerwówka w USA, pustki na GPW

W USA coraz więcej inwestorów myśli o realizacji zysków. Nad Wisłą pozostajemy jeszcze w świątecznej nirwanie.

GPW w świątecznym wyciszeniu

Finałowa sesja świątecznego tygodnia nie przyniosła zaskoczeń. Rynek schował się w skromnej aktywności i na płytkim rynku podniósł indeks WIG20 o 0,09 procent przy obrocie zbliżonym do ledwie 525 mln złotych.

Amerykanie wydali w tym roku jeszcze więcej na świąteczne zakupy

Europejskie rynki weszły w ostatnie dni handlu tego roku lekkimi odbiciami. Francuski CAC40 wraz ze szwajcarskim SMI wzrastają dziś ok. 0,8%, Niemiecki DAX testował dziś okolice 19 985 pkt, jednak notowania w drugiej połowie sesji lekko zmniejszyły wzrosty i finalnie, choć indeks zakończył dzień na prawie 0,6% plusie, nie przebił bariery 20 000 pkt.

WIG20 balansuje na 2200 pkt przy świątecznej atmosferze

Krajowy rynek wraca do handlu po przerwie. Aktywność inwestorów pozostaje wciąż dość niska, a sprzedający nieco przeważają.

Dywidendowa dychotomia

Stopa dywidendy dla indeksu S&P 500 w 2024 r. jest najniższa od ponad dwóch dekad. Natomiast dla WIG jest rekordowo wysoka.

Świąteczna konsolidacja

Pierwsza sesja świątecznego tygodnia na rynku w Warszawie skończyła się skromnymi zmianami głównych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,08 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,18 procent.

Wall Street żegna się z korektą. Słabsze dane nie straszne indeksom?

Wczorajszy tydzień przyniósł lawinowe spadki na Wall Street, które zostały częściowo wymazane w piątek, po niższym od prognoz odczycie inflacji PCE. Dane dały więcej pewności inwestorom, że Fed mimo obniżonych prognoz będzie mógł obniżyć stopy w 2025 roku bardziej... Niż obecnie sam tego oczekuje.

Ubogie święta na warszawskiej giełdzie

WIG20 poniedziałkową sesję zaczął z "wysokiego C". Z każdą kolejną godziną handlu zapał kupujących jednak wyparowywał.

Przewaga zieleni na GPW. Ostatnia szansa na optymalizację podatkową

Poprawa nastrojów na GPW. Czy inwestorzy przystąpią do świąt w nieco lepszych nastrojach?

Niedźwiedzie na GPW nie zapadają w zimowy sen

Spadki na GPW. WIG20 stracił w piątek 1,1 proc., chociaż w ciągu dnia było też gorzej.

Wesołych Świąt!

Piątkowe wygasanie grudniowej serii derywatów było o tyle szczególne, że miało miejsce tuż przed weekendem przedświątecznym.

Ostra przecena lidera europejskiego przemysłu farmaceutycznego

Europa kończy ten tydzień w pesymistycznych nastrojach. Notowania czołowych indeksów akcyjnych zakończyły piątkową sesję spadkami, co w połączeniu z przecenami po decyzji Fedu i konferencji spowodowało dominację czerwieni na Starym Kontynencie w ujęciu całego tygodnia.