Niemiecki DAX kończy najlepszy dwuletni okres od ponad dekady
Niemiecki indeks referencyjny kończy rok 2024 wzrostem o 18,85 proc. po wzroście o 20,3 proc. w 2023 r., co oznacza, że zakończył największy dwuletni okres od ponad dekady, mimo że PKB Niemiec skurczył się w 2023 r. i prawdopodobnie także w 2024 r.
Kończy się rok byka na giełdach
W mijającym roku zdecydowana większość indeksów akcji szła w górę, a w przypadku tych wiodących nawet bardzo mocno. Nie należy jednak zapominać o złocie i kryptowalutach. Niewielki zawód sprawiają na razie obligacje.
Giełda a gospodarka – sześć kluczowych wykresów na 2025 r.
Trudna dla polskiego rynku akcji II połowa 2024 r. przyniosła raczej rozczarowania, jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarki. Również na 2025 r. nie brakuje czynników ryzyka, ale ekonomiści wierzą w takie motory wzrostu, jak środki z KPO i popyt konsumpcyjny.
Eksperci stawiają na zwyżki na naszym rynku w 2025 r.
Z zebranych przez „Parkiet” prognoz specjalistów z kilkunastu banków i domów maklerskich wynika, że nowy rok przyniesie wzrosty indeksów warszawskiej giełdy i rekordy. Trzeba się jednak liczyć z dużą zmiennością w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
WIG20 walczy o utrzymanie 2200 pkt
WIG20 drugi tydzień z rzędu spadał. Przez ostatnie pięć dni stracił 3,2 proc. W piątek oddał 1,1 proc. wczołgując się na koniec sesji minimalnie nad pułap 2200 pkt.
Zamiast efektu, mamy defekt grudnia
Warszawskie indeksy przekroczyły w minionym tygodniu ważne bariery techniczne. Wróciło zatem ryzyko, że listopadowe dołki zostaną pogłębione, a korekta hossy zamieni się w początek bessy.
Ten rok nie należał do GRANOLAS
Zaledwie notowania czterech na 11 europejskich tuzów zdołały w tym roku wzrosnąć. Inwestorów przyciągają bardziej innowacyjne firmy zza oceanu, a nie przedstawiciele starej ekonomii.
Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp
Jen osłabił się powyżej 157 jenów w stosunku do dolara w czwartek po tym, jak prezes Banku Japonii Kazuo Ueda powiedział, że bank centralny potrzebuje „jeszcze jednej informacji” przed podjęciem decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych.
Namieszał Fed, czy dziś namieszają trzy wiedźmy?
Czwartkowa sesja przyniosła wzrost zmienności po niemiłym przedświątecznym „prezencie”, jaki podarował inwestorom amerykański Fed. Dziś wygasają kontrakty i opcje i znów warto być gotowym na duże wahania.