W nowej wojnie handlowej gospodarki Meksyku i Kanady są na dużo słabszej pozycji niż Stany Zjednoczone

Najwięcej do stracenia na wojnie handlowej z USA miałby Meksyk. W 2022 r. aż 77 proc. meksykańskiego eksportu szło do Stanów Zjednoczonych, a tylko 2 proc. do Chin. Od handlu z Amerykanami zależy byt m.in. robotników z meksykańskiego sektora motoryzacyjnego i rolników uprawiających awokado.

Kryptowaluty zareagowały bardzo nerwowo na działania Trumpa. Czy to koniec „miesiąca miodowego”?

Poniedziałkowa sesja przyniosła wyprzedaż na rynku kryptowalut, gdyż inwestorzy, w reakcji na wybuch wojny handlowej, wyprzedawali ryzykowne aktywa. Bitcoin tracił rano ponad 6 proc., a jego kurs spadł do 93,9 tys. USD. Ether zniżkował aż o 19 proc. i kosztował nieco ponad 2,5 tys. USD. Xrp tracił 20 proc., a dogecoin spadał o 19 proc. Po południu jednak kryptowaluty odzyskiwały część strat. Kurs bitcoina wrócił na poziom ponad 95 tys. USD.

Rozpoczęcie wojny handlowej obudziło zapomniane obawy rynku

Amerykański prezydent Donald Trump zaskoczył inwestorów, dokonując szybszych i większych podwyżek ceł, niż się spodziewali. Teraz zaczynają liczyć, jak ta decyzja może wpłynąć na zyski spółek giełdowych. Obawiają się również, że wyższe koszty importu do Stanów Zjednoczonych skłonią Fed do tego, by dłużej wstrzymywał się z dalszymi obniżkami stóp lub nawet zaczął je znów podnosić.

Styczeń już zszargał nerwy, a to dopiero początek

W pierwszych tygodniach nowego roku doszło do powrotu kapitału na GPW i większość spółek zyskiwała. Jak na razie przewagę mają byki, ale początek lutego pokazuje, jak kruchą i jak wiele będzie zależało od interpretacji decyzji nowego amerykańskiego prezydenta.

Cła Donalda Trumpa uderzyły w kryptowaluty

Bitcoin zaczął poniedziałek z silnym spadkiem, aby przełamać 95195,00 dolara i osiągnąć 91230,00 dol., co wskazuje na powrót na korekcyjną ścieżkę niedźwiedzia. Potem cena zaczęła odrabiać, aby przetestować 95195,00 dol., które zamienia się w kluczową linię oporu.

Szósty tydzień zwyżek na GPW. Trump zapowiada kolejne cła, w tym na Europę. Futures wieszczą korektę

W ostatnim tygodniu WIG20 zyskał 2,3 proc. Ale od listopadowego dołka jest już wyżej o 14,6 proc. Wynik robi wrażenie. Hossę psują poczynania Trumpa. Dolar i ropa drożeją, akcje, złoto i bitcoin przecenione.

Jak w IV kwartale 2024 spisały się banki i firmy niefinansowe? Kto pozytywnie zaskoczy?

Sezon publikacji sprawozdań za IV kwartał 2024 r. na warszawskiej giełdzie niedawno ruszył, co oznacza, że w najbliższych tygodniach należy spodziewać się prawdziwego ich wysypu.

W kierunku historycznego rekordu

Ostatni tydzień stycznia przyniósł kontynuację zwyżek na warszawskiej giełdzie. Nasz parkiet okazał się niewrażliwy na problemy branży sztucznej inteligencji w USA. Zyskiwały wszystkie główne indeksy.

Tydzień na rynkach: Fed robi przerwę, inwestorzy się cieszą

Szok związany z prezentacją chińskiego hitu AI, czyli DeepSeek, okazał się krótkotrwały i niezbyt bolesny. Wrażenia na inwestorach nie zrobiła też oczekiwana decyzja Fedu o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Barometr „Parkietu”. Co się wydarzy na giełdach w nadchodzącym tygodniu?

Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.

Tak udany styczeń na GPW to pozytywny sygnał, ale nie gwarancja sukcesu na rok

Bierzemy pod lupę te historyczne przypadki, w których WIG równie optymistycznie rozpoczął rok, jak obecnie. Po udanym styczniu potem poszczególne ścieżki rozchodzą się w różne strony – warto będzie obserwować, do której z nich będzie tym razem najbliżej.

WIG-Ukraine odzyskał optymizm na zapas

Indeks spółek ukraińskich WIG-Ukraine rośnie imponująco, ale nastroje akcjonariuszom mógł popsuć sygnał Kernela o możliwym squeez-oucie, do którego może szykować się ich zaprzyjaźniony właściciel Namsen Ltd. Kurs IMC niemal się podwoił w ciągu roku.

Czy niemieckiej gospodarce grozi zimowa recesja?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to pogorszenie koniunktury doprowadzi do recesji zimowej – twierdzi ING – ponieważ wskaźniki wyprzedzające, takie jak klimat biznesowy Ifo czy napływające zamówienia, niestety nie sygnalizują jeszcze żadnej poprawy.

WIG20 zyskał w tym roku ponad 11 proc. Trump zapowiada 100-proc. cła na BRICS

Byki wczoraj wzięły się do roboty. Nie dość że sesję zaczęły wyżej niż kończyły w czwartek, to i zamknęły ją przyzwoitym wzrostem. Wszystkie indeksy licząc od początku roku są na plusie, poza WIG-media.

Notowania srebra mogą pójść w kierunku 32,50 dolarów za uncję

Prognozuje się, że w 2025 r. rynek srebra odnotuje kolejny znaczący deficyt (całkowita podaż pomniejszona o popyt) piąty rok z rzędu. Podobnie jak w poprzednich latach, popyt przemysłowy pozostanie głównym czynnikiem wpływającym na tę sytuację.

2400 pkt dla WIG20 to problem. Wyniki Tesli słabe, ale Musk czaruje

Kolejny dzień indeksowi blue chips z warszawskiej giełdy nie udało się wyjść na zamknięcie nad poziom 2400 pkt. To tylko psychologiczna bariera, ale jednak trzyma rynek w szachu.