Rynek złotego - USDPLN po 4,08

Polska waluta radzi sobie w ostatnich dniach nadzwyczaj dobrze.

Sytuacja na rynkach 27 listopada - rynek nie może zakładać, że FED będzie bardziej "jastrzębi", niż jest

Opublikowane wczoraj wieczorem minutki FED pokazały, że na początku listopada decydenci byli podzieleni w ocenach, co do tempa dalszych cięć stóp i coraz bardziej niepewni - na tyle, że pojawiały się nieliczne głosy o możliwości pauzy w cyklu.

Dolar pod naporem decyzji RBNZ i komentarzy Schnabel

Początek środowej sesji na rynkach walutowych przynosi załamanie wzrostowego trendu na dolarze. Relatywnie jastrzębi wydźwięk komentarzy Orra z RBNZ oraz Schnabel z EBC powodują, że rozkład sił na rynku odwraca się dzisiaj od waluty rezerwowej świata.

Dolar może zyskiwać i w 2025 r.

Po wygranych przez Trumpa wyborach prezydenckich i pełnej kontroli republikanów nad Kongresem przewiduje się znaczące umocnienie dolara względem euro.

Trump straszy nowymi cłami

Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?

Lepsze nastroje na rynkach

Dość dobrze rozpoczął się bieżący tydzień na rynkach finansowych.

Sytuacja na rynkach 25 listopada - Bessent zatrzymał zwyżki dolara, ale na jak długo?

Informacja o tym, że prezydent-elekt Donald Trump powierzy tekę przyszłego Sekretarza Skarbu Scottowi Bessentowi doprowadziła do utworzenia się luki spadkowej na dolarze z początkiem nowego tygodnia.

Problemy europejskich walut

Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy.

Rynek złotego 22 listopada - USDPLN po 4,16

Para USDPLN jeszcze wczoraj wybiła się na nowy szczyt w ślad za spadkiem EURUSD na nowe minima. Uwagę zwraca jednak stabilizacja EURPLN wokół 4,34, a więc grosz poniżej poziomów obserwowanych wczoraj (4,35). Czy to sygnał, że polska waluta zaczyna pomału szukać poziomu równowagi?

Sytuacja na rynkach 22 listopada - załamanie EURUSD!

Rozczarowujące dane PMI ze strefy euro są powodem dla którego rynek zaczął wyraźnie podbijać oczekiwania, co do głębszej obniżki stóp przez ECB w grudniu ( o 50 punktów baz.) i wytłumaczeniem załamania się kursu euro na globalnych rynkach. Para EURUSD naruszyła wsparcie przy 1,0450 i gwałtownie zeszła w okolice 1,0332.

Powrót silnego jena i presji na EBC

Koniec tygodnia na rynku walutowym wiąże się z powrotem siły jena, który po wczorajszych komentarzach Kazuo Uedy, prezesa japońskiego banku centralnego (Bank of Japan; BoJ), odrobił stratę względem dolara z całego tygodnia. Aprecjacja jena nie zwalnia, kurs USDJPY schodzi dzisiaj o kolejne 0,1% w dół do poziomu 154,38, a to wcale nie koniec presji prowzrostowej na japońskiej walucie.

Euro i złoty toną po słabych danych

Notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) osuwają się w piątkowy poranek o 1 proc., do 1,037.

Dolar wciąż silny

Opublikowane wczoraj po sesji wyniki finansowe technologicznego giganta Nvidia nie wzbudziły nadmiernych emocji - w handlu posesyjnym walory odnotowały nawet niewielki spadek.

Rynek złotego - polska waluta pod lekką presją ze strony EURUSD

Czwartkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego. Para EURPLN podchodzi pod 4,35, a USDPLN pod 4,13. Nadal kluczowym czynnikiem pozostaje EURUSD, który lekko się osuwa w dół, chociaż nie doszło jeszcze do testowania dołka z ubiegłego tygodnia przy 1,0495.

Bitcoin już przy 100 tysiącach!

Do granicy 100 tysięcy dolarów za jednego Bitcoina brakuje niespełna 3%. Wydaje się w takim razie, że poziom ten jest w zasadzie kwestią czasu, choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się to jeszcze abstrakcyjne.

Sytuacja na rynkach 20 listopada - podwyższone napięcie

Podwyższone ryzyko geopolityczne nie prowadzi do wzrostu zainteresowania walutami safe-haven, jak jen, czy frank, co może pokazywać, że rynki nie widzą realnego zagrożenia eskalacji i konfliktu NATO z Rosją w najbliższych tygodniach.

Złoty może słabnąć

We wtorek polska waluta nie zareagowała tak mocno jak warszawska giełda na podbicie ryzyka geopolitycznego po sygnałach ze Wschodu - Rosja poinformowała o zmianie doktryny nuklearnej, a Ukraina przeprowadziła pierwszy atak z użyciem rakiet dalekiego zasięgu.

Złoty próbuje łapać równowagę po wczorajszych problemach

Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.