Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii

Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.

Publikacja: 18.04.2025 18:20

Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii

Foto: Soichiro Koriyama/Bloomberg

Inflacja w Japonii wzrosła o 3,6 proc. rok do roku w marcu, co oznacza trzeci rok z rzędu, w którym główny wskaźnik inflacji przekracza cel Banku Japonii wynoszący 2 proc. Ceny konsumpcyjne, z wyłączeniem świeżej żywności, wzrosły o 3,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym w marcu, przyspieszając z 3-proc. wzrostu w poprzednim miesiącu, poinformowało w piątek ministerstwo spraw wewnętrznych. Zgadza się to z medianą szacunków ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga. Wskaźnik inflacji bazowej, który dodatkowo wyklucza ceny energii, wzrósł o 2,9 proc., zgodnie z oczekiwaniami. To najszybszy wzrost od marca ubiegłego roku.

Wsparcie dla decyzji o podwyżce stóp procentowych

Inflacja konsumencka została częściowo wzmocniona przez rosnące ceny ryżu, co wspierało stanowisko banku centralnego w sprawie stopniowego podnoszenia stóp procentowych, zanim amerykańskie środki taryfowe przyćmiły perspektywy gospodarcze.

Piątkowe dane prawdopodobnie utrzymają urzędników Banku Japonii w przekonaniu o ich postawie w sprawie podwyżki stóp procentowych, ponieważ ogólna inflacja utrzymuje się powyżej ich celu 2 proc. od prawie trzech lat. Gubernator Kazuo Ueda podtrzymał swoje stanowisko o zamiarze podniesienia stóp procentowych w związku z trendami cenowymi, jednocześnie powołując się na potrzebę uważnego obserwowania ewolucji amerykańskich środków taryfowych.

Szybszy wzrost nastąpił pomimo odciążenia rządowymi dotacjami na media. Ceny usług wzrosły o 1,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, nieznacznie w górę z 1,3 proc. wzrostu w lutym, ale dorównując tempu ze stycznia. Ceny żywności wzrosły o 7,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, nieznacznie w dół z 7,6 proc. w poprzednim miesiącu. Cena ryżu, podstawowego pożywienia kraju, wzrosła o 92,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest najszybszym tempem w danych sięgających 1971 r.

Oczekuje się, że inflacja w Japonii pozostanie wysoka w nadchodzących miesiącach, ponieważ właściciele firm zmagający się ze wzrostem kosztów spowodowanym niedoborem siły roboczej, wyższymi kosztami materiałów i przedłużającym się osłabieniem jena są bardziej skłonni przerzucić ten ciężar na konsumentów.

Taryfy Donalda Trumpa spowolnią wzrost PKB Japonii

Publikacja danych następuje w momencie, gdy Japonia jest w trakcie rozmów handlowych z USA, a prezydent USA Donald Trump napisał, że poczyniono „duży postęp”. Druga co do wielkości gospodarka Azji została dotknięta 25 proc. podwyżką cen samochodów od 3 kwietnia, a 25 proc. cła na stal i aluminium weszło w życie 12 marca. Trump zawiesił jednak swoje „wzajemne” cła w wysokości 24 proc. na Japonię na 90 dni, pozostawiając cło bazowe na poziomie 10 proc..

Silny wskaźnik inflacji pozwoliłby Bankowi Japonii podnieść stopy procentowe i znormalizować swoją politykę pieniężną. Jednakże, w obliczu zbliżających się ceł ze strony USA, PKB Japonii może stanąć w obliczu presji spadkowej i ograniczyć możliwości podwyżek stóp procentowych przez BOJ. Analitycy Nomura podzielili ten pogląd w notatce z 16 kwietnia, w której napisali, że zmienili swoje prognozy z dwóch podwyżek na jedną podwyżkę przez BOJ od teraz do marca 2027 r. Nomura oczekuje teraz, że BOJ podniesie stopy procentowe tylko raz, w styczniu 2026 r.

Nomura spodziewa się, że realny PKB Japonii wzrośnie „blisko zera” w ujęciu kwartał do kwartału w kwartale od lipca do września 2025 r. z powodu taryf Trumpa. W związku z tym wzrost płac, który jest wskaźnikiem opóźnionym, prawdopodobnie znajdzie się pod presją spadkową w okresie shunto (kampania związkowa, uruchamiana co roku w okresie od lutego do marca, kiedy to związki zawodowe negocjują podwyżki płac oraz inne warunki pracy na nadchodzący rok finansowy; jej głównym celem są wyższe płace.) 2026 r. lub wiosennych negocjacji płacowych, według Nomura. Prawdopodobnie utrudniłoby to BOJ podnoszenie stóp w trakcie lub po shunto 2026 r.

Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata
Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America