Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Ekonomista z wykształcenia (SGPiS), dziennikarz od prawie 40 lat, redaktor

Czy niemieckiej gospodarce grozi zimowa recesja?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to pogorszenie koniunktury doprowadzi do recesji zimowej – twierdzi ING – ponieważ wskaźniki wyprzedzające, takie jak klimat biznesowy Ifo czy napływające zamówienia, niestety nie sygnalizują jeszcze żadnej poprawy.

Wyniki amerykańskich gigantów technologicznych pod presją Deepseek

Swoje wyniki finansowe zaprezentowały już Microsoft, Meta i Tesla. Każda z tych firm musiała odnieść się do nowego chińskiego modelu AI – Deepseek, który może mocno zmienić reguły gry.

Notowania srebra mogą pójść w kierunku 32,50 dolarów za uncję

Prognozuje się, że w 2025 r. rynek srebra odnotuje kolejny znaczący deficyt (całkowita podaż pomniejszona o popyt) piąty rok z rzędu. Podobnie jak w poprzednich latach, popyt przemysłowy pozostanie głównym czynnikiem wpływającym na tę sytuację.

Chińska gospodarka traci rozpęd i potrzebuje więcej stymulacji

Na początku roku aktywność gospodarcza Chin nieoczekiwanie osłabła, przerywając dynamikę ożywienia wywołanego środkami stymulacyjnymi. A deficyt budżetowy w 2024 r. osiągnie aż 7,1 proc. PKB.

Kto zastąpił na amerykańskiej giełdzie spółki technologiczne?

Po gwałtownym spadku notowań na Wall Street sektora technologii informacyjnych relatywną odporność wykazały sektory defensywne, akcje wartościowe oraz niektóre regionalne rynki akcji, które zanotowały znacznie mniejsze straty niż ich amerykańskie odpowiedniki.

Lepsze nastroje w niemieckim biznesie, gorsze przewidywania

Nastroje niemieckiego biznesu nieoczekiwanie poprawiły się w styczniu dzięki bardziej pozytywnej ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej, chociaż wiele firm pozostaje pesymistycznych ze względu na niepewność przed wyborami.

Rating Argentyny wzrósł po raz pierwszy od pięciu lat

Agencja Moody's po raz pierwszy od pięciu lat podwyższyła rating kredytowy Argentyny po jego obniżeniu w 2020 r., gdy zakłócenie rozmów o restrukturyzacji zadłużenia w obliczu globalnej pandemii zwiększyło ryzyko niewypłacalności kraju.

Polscy seniorzy są coraz bardziej cyfrowi i bezgotówkowi

Płatności elektroniczne to coraz częstszy wybór wśród aktywnych cyfrowych seniorów. Badani częściej płacą za swoje codzienne zakupy kartami płatniczymi (debetowymi lub kredytowymi) niż gotówką – aż 86 proc. wskazało na płatność za zakupy kartą, a gotówką 76 proc.

Ten rok może nie być rokiem oszczędzania w bankach

Już nie 2026, a 2025 rok ma być początkiem obniżania stóp procentowych. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej antycypują już banki, powoli redukując oprocentowanie depozytów. To, a zwłaszcza rosnące ceny towarów w sklepach mogą zmniejszyć chęć do oszczędzania.

Nic nie usprawiedliwia reala o 30 proc. słabszego niż przed Covid-19

Real brazylijski umacnia się w stosunku do dolara dzięki zwiększonemu zaufaniu inwestorów na rynku krajowym i przecenie amerykańskiej waluty. Mimo to od 22 stycznia 2024 r. real osłabił się w stosunku do dolara o około 20 proc.