Złoty argumenty ma mocne, czasami tylko przeszkadza mu otoczenie

Nasza waluta w poniedziałek wyraźnie zyskiwała na wartości. Pomogły w tym przede wszystkim czynniki zewnętrzne. To one mają obecnie największe znaczenie, jeśli chodzi o krótkoterminowe ruchy.

Do jakich poziomów zmierza para walut GBP/PLN?

Funt brytyjski, podobnie jak inne waluty, w ostatnim czasie traci wobec złotego. Jeszcze w połowie czerwca para GBP/PLN była przy poziomie 5,20. Teraz jednak cofnęła się w okolice 5,06. Zdaniem analityków BM mBanku scenariusz zakładający dalszy spadek GBP/PLN jest jak najbardziej realny, a przemawia za tym m.in. analiza techniczna.

Marek Rogalski, DM BOŚ: Brakuje argumentów za mocniejszym euro

Czynniki makroekonomiczne nie sprzyjają europejskiej walucie. Przez otoczenie cierpiał ostatnio też złoty, ale każda jego słabość jest obecnie okazją do ponownego zajmowania pozycji – mówi Marek Rogalski, analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

Jen wrócił do punktu wyjścia. Czy będzie kolejna interwencja?

Notowania USD/JPY znów są blisko poziomu 160,0. W kwietniu sprowokowało to japońskich decydentów do aktywności na rynku walutowym. Ta pomogła jednak jedynie w krótkim okresie. Japońskie władze nadal bowiem nie przekonały rynków.

Euro próbuje odbijać. Francuskie wybory już na horyzoncie

Wspólna europejska waluta nie ma ostatnio dobrej passy. W piątek kurs EUR/USD przełamał poziom 1,07 i spadł w okolice 1,067. Start poniedziałkowych notowań wskazywał na dalszą presją spadkową (m.in. poprzez słabszy odczyt indeksu Ifo w Niemczech), ale w ciągu dnia euro złapało nieco oddech i zaczęło zyskiwać – kurs EUR/USD znów znalazł się powyżej 1,07. Jak trwały będzie to ruch?

Słabsze euro i dolar znów powyżej 4 zł po wyborach w Unii Europejskiej

Polski złoty dostał rykoszetem po osłabieniu euro do dolara w reakcji na wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kurs głównej pary walutowej w dwa dni wrócił do poziomów sprzed miesiąca, podobnie jak USD/PLN.

Waluty rynków wschodzących będą miały trudności

Według ponad 50 strategów walutowych prawie wszystkie waluty rynków wschodzących osłabią się lub w najlepszym razie będą się wahać.

Czy złoty jeszcze się umocni? Sześć tendencji na rynkach walut

EBC szykuje się do obniżki stóp, ale nie musi to szkodzić euro, analitycy spierają się o perspektywy złotego, a globalne instytucje finansowe radzą kupować waluty z krajów o wysokich stopach. Oto przegląd najważniejszych w czerwcu wydarzeń i analiz z rynków walutowych.

Maj nie przerwał dobrej passy. Co dalej z hossą złotego?

Od apogeum paniki z marca 2022 r. związanej z rosyjską inwazją na Ukrainę krajowa waluta zyskała względem euro 17 proc., a wobec dolara aż 29 proc. Po dwóch latach świetnej passy nie wszyscy analitycy nadal wierzą, że złoty ma jeszcze potencjał umocnienia.

Pracujący w Norwegii mogą zacierać ręce. Rekordowe zwyżki korony się utrzymają?

Fala zwyżek kursu korony norweskiej uczyniła ją w maju najsilniejszą spośród ważniejszych walut świata. Czy norweską koronę warto wymieniać na złotego jak najszybciej? Niekoniecznie, bo prognozy dla kursu NOK/PLN się wreszcie poprawiają.

Jen nadal pozostaje walutą podwyższonego ryzyka dla inwestorów

Sytuacja na rynku jena w ostatnim czasie nieco się uspokoiła. Pomogły jej prawdopodobne interwencje walutowe, ale para USD/JPY znów, tym razem powoli, idzie w górę. Przedstawiciele Banku Japonii nadal nie dają zbyt wielu pretekstów do odwrócenia sytuacji na rynku jena.

Nasz złoty na fali. Jego los zależy od banków centralnych

Brak widoków na obniżki stóp procentowych w Polsce przy jednoczesnym wypatrywaniu obniżek w strefie euro i w USA oraz zadyszka notowań dolara przekładają się na siłę złotego. Czy jest miejsce na jego dalsze umocnienie?

Kurs USD/PLN w drodze do tegorocznych minimów

Po dynamicznym spadku notowań USD/PLN, jaki obserwowaliśmy jesienią zeszłego roku, od końca grudnia kurs dolara porusza się w lekko wzrostowym kanale.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl: Fundamenty złotego pozostają mocne, ale...

W dużej mierze pole do istotnego umocnienia naszej waluty zostało już wyczerpane. Złoty powinien pozostawać jednak stabilny – prognozuje Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl.

Jen w końcu wyciągnięty z niebytu. Na jak długo starczy mu sił?

Japońscy decydenci prawdopodobnie w końcu przeszli od słów do czynów i zdecydowali się na przeprowadzenie interwencji walutowej. Ta trafiła na podatny grunt. Przyszłość jena wcale nie musi być jednak teraz usłana różami.

Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością

Kiedyś był uważany za jedną z bezpiecznych przystani. Od dłuższego czasu znajduje się regularnie pod presją sprzedających, niezależnie od otoczenia. Mowa oczywiście o jenie, który traci na wartości w zasadzie niezależnie od warunków zewnętrznych. W poniedziałek para USD/JPY zbliżyła się do poziomu 154.

Polski złoty rośnie w siłę, ale ma coraz mniej miejsca na dalsze zwyżki

Złoty nie przestaje zadziwiać w tym roku, umacniając się względem niektórych kluczowych walut do poziomów nienotowanych od kilku lat. Czy jest przestrzeń do kontynuacji trwającego trendu w drugim kwartale?

Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale

W perspektywie kolejnych miesięcy tego roku jest przestrzeń do umocnienia złotego względem najważniejszych walut. Poziom 4,20 zł za euro staje się coraz bardziej realny.