Euro wyraźnie reaguje na potencjalne zmiany w polityce USA dotyczące sytuacji po wojnie w Ukrainie, co spowodowało jego gwałtowny wzrost. Według Saxo, istnieje kilka czynników, które mogą pozytywnie wpłynąć na euro. Po pierwsze, zakończenie wojny mogłoby usunąć niepewność w Europie i przynieść ulgę w postaci niższych cen energii, jeśli rosyjska energia zacznie swobodniej płynąć na Zachód. Po drugie, kwestie fiskalne mogą mieć długotrwałe skutki. Prezydent Trump wyraził chęć, aby Europa w większym stopniu samodzielnie dbała o swoje bezpieczeństwo, odbudowując siły zbrojne i wspierając militarnie Ukrainę. Odbudowa gospodarki Ukrainy również w dużej mierze spoczywałaby na strefie euro. Bloomberg szacuje, że koszty związane z budową wiarygodnego systemu obronnego UE i ochroną Ukrainy mogą wynieść około 3 biliony dolarów. Taki kierunek oznaczałby większe wydatki fiskalne i bardziej dynamiczną gospodarkę UE, z możliwością emisji dużych ilości długu publicznego, co jest korzystne dla euro. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby określić, jak szybko te zmiany mogą nastąpić.
Czytaj więcej
Paneuropejski indeks giełdowy Stoxx Europe 600 ustanowił rekord podczas czwartkowej sesji, a od początku roku zyskał prawie 9 procent. Inwestorzy wyraźnie liczą na wygaszenie wojny Rosji z Ukrainą.
– Obserwujemy pary walutowe EUR/CHF i EUR/SEK jako wskaźniki oceny rynku w kontekście prawdopodobieństwa dużej ekspansji fiskalnej w UE. Kurs EUR/CHF wzrósł do kluczowego poziomu oporu powyżej 0,9500 po tych doniesieniach, ale potem gwałtownie się cofnął, co wskazuje na wyraźnie zdefiniowany obszar reakcji – mówi John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo.
Pokój w Ukrainie byłby korzystny dla europejskich akcji
Jak przypominają ekonomiści Goldman Sachs, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. STOXX 600 osiągnął wyniki gorsze od S&P 500 i MSCI World odpowiednio o 13% i 6%. Europejskie akcje niemal co tydzień doświadczają stałych odpływów od lutego 2022 r., a dyskonto wyceny Europy w stosunku do USA osiągnęło największą wartość w grudniu ubiegłego roku.
Tymczasem na rynku zakładów bukmacherskich szanse na zawieszenie broni w tym roku wzrosły do 70%. – W przypadku akcji europejskich widzimy szereg potencjalnych korzyści wynikających z niższego ryzyka premium, niższych cen energii, większego zaufania konsumentów, silniejszego wzrostu gospodarczego. Nasi ekonomiści szacują potencjalny wzrost PKB strefy euro o 0,2% w scenariuszu ograniczonego zawieszenia broni i wzrost o 0,5% w scenariuszu wzrostowym – napisano w raporcie amerykańskiego banku.