Jakie są pana przemyślenia po ponad roku od objęcia funkcji prezesa? Udało się zrealizować założone cele?
To był rok intensywnych zmian. Przekształciliśmy strukturę organizacyjną i przyjęliśmy strategię na lata 2024–2027. Kontynuujemy rozbudowę zespołu pracowników, dlatego cieszy mnie, że PANA coraz częściej jest postrzegana jako atrakcyjny pracodawca, który stawia na osoby o wysokich kompetencjach i doświadczonych biegłych rewidentów. Intensywnie działamy na arenie międzynarodowej – PANA, obok pięciu innych organów nadzoru z państw Unii Europejskiej, należy do Grupy Konsultacyjnej Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego.
Zawarliśmy bardzo ważne dla nas porozumienie z nadzorem ukraińskim. Chcielibyśmy w tym roku zawrzeć również porozumienie o współpracy z nadzorem amerykańskim.
Jakie są priorytety PANA na najbliższe lata?
W przeszłości dialog nie był najmocniejszą stroną Agencji. Jego wzmocnienie to jeden z naszych głównych priorytetów, podobnie jak rozwój strategii komunikacyjnej. W tym celu rozpoczęliśmy publikację stanowisk nadzorczych, kontynuujemy tradycję cyklicznych spotkań z firmami audytorskimi. Zawsze jesteśmy otwarci na dialog z biegłymi rewidentami, samorządem oraz rynkiem. Dokonujemy również zmian w obszarze kontroli, który jest rdzeniem działalności Agencji.
Jakie to zmiany?
W przeszłości kontrole w znacznej mierze opierały się na bardzo drobiazgowych, biurokratycznych procedurach. Obecnie koncentrujemy się na największych ryzykach wystąpienia potencjalnych naruszeń, skrupulatnie analizujemy podmioty i badania wytypowane do kontroli, a następnie dostosowujemy nasze działania do wagi stwierdzonych naruszeń.
Takie podejście przyjęliśmy już w planie kontroli na obecny rok. Chcemy również odbiurokratyzować system kontroli m.in. poprzez maksymalne wykorzystywanie posiadanych przez nas informacji, tak aby uczynić go jak najmniej uciążliwym dla kontrolowanych jednostek, a równocześnie jak najbardziej skutecznym pod względem identyfikacji potencjalnych naruszeń. Będziemy jeszcze nad tym pracować, a zapowiedź Ministerstwa Finansów o kompleksowych zmianach w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym jest w tym kontekście bardzo dobrą informacją. Będziemy aktywnie zgłaszać postulaty wynikające z naszych doświadczeń.