Należy jednak mieć na uwadze fakt, że umowy o audyt sprawozdań finansowych są umowami realizowanymi w okresie przynajmniej dwuletnim, zatem wzrosty, które dziś obserwujemy, są efektem podwyżek cen, które firmy audytorskie zastosowały w umowach podpisywanych w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym okresie firmy audytorskie z dość dużą swobodą mogły podnosić ceny, co było uzasadnione koniecznością stosowania coraz bardziej wymagających procedur, rosnących kosztów utrzymania wykwalifikowanego personelu, jak również wysoką inflacją.

Głównym beneficjentem zmian były firmy audytorskie średniej wielkości, które skutecznie wykorzystały powstałą lukę rynkową szczególnie w obszarze badań sprawozdań JZP. Średnie firmy audytorskie są bowiem w stanie dostarczyć takim klientom usługę, która spełnia wszelkie wymagane standardy, jednocześnie proponując cenę, która jest przez klientów akceptowalna.

Wydaje się, że tendencja podnoszenia cen, którą obserwujemy od kilku lat, będzie się utrzymywać, jednak dynamika wzrostu cen będzie maleć. Wynika to z faktu, iż coraz trudniej klientom firm audytorskich przychodzi akceptowanie podwyżek wynagrodzenia, co ma związek zarówno ze spowolnieniem gospodarczym, jak i ze zwiększającą się konkurencją na rynku audytu spowodowaną wzrostami cen w ostatnich latach.

Największą bolączką firm audytorskich w ostatnim czasie było utrzymanie odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Ze względu na coraz bardziej skomplikowane regulacje, jak i wysoki poziom odpowiedzialności wielu specjalistów decydowało się na kontynuowanie kariery poza audytem. Brakowało jednocześnie dopływu do zawodu młodych talentów ze względu na fakt, że młodzi ludzie wybierali karierę w innych obszarach, które nie wiążą się z tak wysokim poziomem odpowiedzialności.

Na szczęście otwarcie nowej ścieżki zaliczania egzaminów zawodowych poprzez ukończenie nowych kierunków studiów, jak również wzrost cen za audyt, a co za tym idzie możliwość płacenia wyższych wynagrodzeń, powoduje powolne odwrócenie się tej tendencji.

Dalej jednak utrzymanie wykwalifikowanego pracownika jest procesem trudnym i drogim, w związku z czym firmy audytorskie przebudowują swoje struktury, coraz częściej opierając działania na rozwiązaniach procesowych, jak również w coraz większym stopniu bazując na rozwiązaniach IT i sztucznej inteligencji. Tendencję tę potwierdzają różne wskaźniki, np. średni wskaźnik przychodu generowanego na jednego pracownika firmy audytorskiej, który to wskaźnik z roku na rok skokowo wzrasta w większości firm audytorskich.