Spada aktywność produkcyjna amerykańskich firm

Kwietniowy indeks produkcji Philadelphia Fed wykazał spadek aktywności w tym miesiącu. Indeks spadł o prawie 39 punktów do -26,4, najniższego odczytu od dwóch lat. Był to trzeci z rzędu miesięczny spadek i największy miesięczny spadek od kwietnia 2020 r.

Publikacja: 18.04.2025 09:26

Spada aktywność produkcyjna amerykańskich firm

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Jak informuje Philadelphia Fed, aktywność produkcyjna w regionie spadła w tym miesiącu, według firm odpowiadających na kwietniowe badanie Manufacturing Business Outlook Survey. Wskaźniki badania dotyczące ogólnej aktywności, nowych zamówień i dostaw spadły i stały się ujemne. Indeks zatrudnienia odnotował odczyt bliski zera, co sugeruje stabilne warunki zatrudnienia. Oba indeksy cen nadal sugerują ogólne wzrosty cen. Przyszłe wskaźniki aktywności nadal sugerują stłumione oczekiwania dotyczące wzrostu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Mniejsza aktywność, mniej zamówień

Wskaźnik dyfuzji dla bieżącej ogólnej aktywności spadł o 39 punktów do -26,4 w kwietniu, co stanowi najniższy odczyt od kwietnia 2023 r. Prawie 39 proc. firm zgłosiło spadki ogólnej aktywności w tym miesiącu, podczas gdy 13 proc. zgłosiło wzrosty; 41 proc. zgłosiło brak zmian. Wskaźnik nowych zamówień również gwałtownie spadł, z 8,7 w marcu do -34,2 w tym miesiącu, co stanowi najniższy odczyt od kwietnia 2020 r. Wskaźnik bieżących dostaw spadł o 11 punktów do -9,1 w tym miesiącu.

Firmy zgłosiły w większości stałe zatrudnienie, ponieważ wskaźnik zatrudnienia spadł o 20 punktów do 0,2 w kwietniu. Większość firm (84 proc.) zgłosiła brak zmian w zatrudnieniu, podczas gdy małe, prawie identyczne udziały zgłosiły wzrosty i spadki (6 proc.). Wskaźnik średniego tygodnia pracy gwałtownie spadł, z 8,7 do -12,7.

Indeks cen zapłaconych wzrósł z 48,3 do 51,0, co stanowi najwyższy wynik od lipca 2022 r. Prawie 54 proc. firm zgłosiło wzrost cen nakładów, podczas gdy 3 proc. spadki; 36 proc. zgłosiło brak zmian. Indeks bieżących cen otrzymanych wzrósł o 1 punkt do 30,7. Prawie 31 proc. firm zgłosiło wzrost cen własnych towarów, żadna nie zgłosiła spadków, a 64 proc. zgłosiło brak zmian.

Firmy nadal spodziewają się podwyżek płac

Firmy zostały zapytane też o zmiany w płacach i wynagrodzeniach w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a także o ich zaktualizowane oczekiwania dotyczące zmian w różnych kosztach nakładów i pracy w bieżącym roku. Ponad 38 proc. wskazało, że koszty płac i wynagrodzeń wzrosły w ciągu ostatnich trzech miesięcy, 59 proc. zgłosiło brak zmian, a 3 proc. zgłosiło spadki. 53 proc. zgłosiła, że ​​nie wprowadziła zmian w swoim planie na rok 2025 dotyczącym płac i wynagrodzeń od początku roku; 41 proc. wskazało, że planuje podnieść płace i wynagrodzenia, podczas gdy 6 proc. wskazało, że planuje obniżyć płace i wynagrodzenia.

Firmy nadal spodziewają się wzrostu kosztów w większości kategorii wydatków w 2025 r. Odpowiedzi wskazują na medianę oczekiwanego wzrostu wynagrodzeń o 3 do 4 proc., bez zmian od czasu ostatniego zadania tego pytania w styczniu, oraz wzrost o 4 do 5 proc. całkowitego wynagrodzenia (wynagrodzenia plus świadczenia), z 3 do 4 proc. w styczniu. Ponadto mediana oczekiwanej przez firmy zmiany kosztów innych surowców i dóbr pośrednich wzrosła w porównaniu ze styczniem.

Wskaźniki prognostyczne pozostają pozytywne, ale niskie

Wskaźnik dyfuzji dla przyszłej ogólnej aktywności wzrósł o 1 punkt do 6,9 w kwietniu, po spadku o 22 punkty w marcu. Prawie 36 proc. firm spodziewa się wzrostu aktywności w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, przewyższając 29 proc., które spodziewają się spadku; 25 proc. nie spodziewa się żadnych zmian. Wskaźnik przyszłych nowych zamówień wzrósł o 4 punkty do 6,6, a wskaźnik przyszłych dostaw spadł o 6 punktów do 5,0, co stanowi najniższy odczyt od czerwca 2024 r. Firmy spodziewają się głównie stałego zatrudnienia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy: Wskaźnik przyszłego zatrudnienia spadł o 18 punktów do -0,6, co stanowi najniższy odczyt od lutego 2016 r. Firmy były mniej więcej równo podzielone między spodziewającymi się wzrostu i spadku przyszłego zatrudnienia (22 proc.), a mniej więcej połowa nie spodziewa się żadnych zmian. Wskaźnik przyszłych cen zapłaconych wzrósł do 63,1, a wskaźnik przyszłych cen otrzymanych skoczył o 28 punktów do 67,7, co jest najwyższym odczytem od czerwca 2021 r. Wskaźnik przyszłych wydatków inwestycyjnych spadł o 11 punktów do 2,0. Prawie trzy czwarte firm nie spodziewa się żadnych zmian w wydatkach inwestycyjnych.

Badanie Philly Fed Manufacturing Business Outlook Survey to miesięczne badanie około 250 producentów w Trzecim Okręgu Rezerwy Federalnej, który obejmuje wschodnią Pensylwanię, południowy New Jersey i Delaware. Uczestnicy badania wskazują względny poziom ogólnych warunków biznesowych w regionie. Ponieważ jest to indeks dyfuzyjny, ujemne odczyty oznaczają recesję, a dodatnie ekspansję. Chociaż badanie to koncentruje się wyłącznie na biznesie w tym okręgu, to regionalne badanie daje wiarygodny kierunek szerszemu Indeksowi Aktywności Narodowej Chicago Fed.

Wykres Dnia
Nasdaq 100 spadł o ponad 3 proc. po jastrzębich uwagach Powella
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wykres Dnia
Ren obniżył się do krytycznego poziomu, najniższego od 2023 r.
Wykres Dnia
Wysokie oczekiwania inflacyjne Amerykanów
Wykres Dnia
Agencja S&P podniosła rating kredytowy Włoch z BBB do BBB+
Wykres Dnia
Drugi najwyższy deficyt w historii USA od początku roku fiskalnego
Wykres Dnia
Po decyzjach Trumpa w sprawie ceł giełdy poszły w górę