Wysokie oczekiwania inflacyjne Amerykanów

Oczekiwania amerykańskich konsumentów dotyczące inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy osiągnęły najwyższy poziom od czasu wyjścia z pandemii - wynika z najnowszego badania opublikowane przez Federal Reserve Bank of New York.

Publikacja: 15.04.2025 09:22

Wysokie oczekiwania inflacyjne Amerykanów

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Najnowsze badanie oczekiwań konsumentów opublikowane przez Federal Reserve Bank of New York pokazało, że krótkoterminowe perspektywy inflacyjne są na najwyższym poziomie od marca 2023 r. Oprócz nastrojów inflacyjnych gospodarstwa domowe są coraz bardziej negatywnie nastawione do stanu swoich finansów osobistych i perspektyw zawodowych. Podwyżki sprawią, że podstawowe potrzeby życiowe, czyli żywność i mieszkanie, staną się droższe.

Wyższa inflacja w krótkim okresie

Konsumenci uważają, że inflacja osiągnie 3,6 proc. za rok, mierzona w marcu. Jest to więcej niż 3,1 proc. oczekiwane w lutym. Trzyletni horyzont ma oczekiwaną inflację na poziomie 3 proc., niezmienioną od poprzedniego odczytu. Natomiast konsumenci objęci badaniem przeprowadzonym przez Fed uważają, że za pięć lat  inflacja wyniesie 2,9 proc., w porównaniu z 3 proc. w lutym.

Dane pokazały, że oczekiwania dotyczące sytuacji finansowej ich gospodarstw domowych na rok „pogorszyły się w marcu”, napisał Fed, „a odsetek gospodarstw domowych spodziewających się gorszej sytuacji finansowej za rok wzrósł do 30 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r.”

Konsumenci mogą również szykować się na trudny rynek pracy. W raporcie z poniedziałku Fed oszacował, że oczekiwania dotyczące bezrobocia — lub średnie prawdopodobieństwo, że stopa bezrobocia w USA będzie wyższa za rok — wzrosły o 4,6 punktu procentowego do 44 proc. w marcu, co jest najwyższym odczytem od czasu najgłębszej pandemii w kwietniu 2020 r., kiedy to bezrobocie osiągnęło szczyt na poziomie prawie 15 proc.

Średnie oczekiwania dotyczące bezrobocia – lub średnie prawdopodobieństwo, że stopa bezrobocia w USA będzie wyższa za rok – wzrosły o 4,6 p proc. do 44,0 proc. w marcu, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2020 r. Średnie postrzegane prawdopodobieństwo utraty pracy w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wzrosło o 1,6 p proc. do 15,7 proc., co jest najwyższym poziomem od marca 2024 r. Wzrost był największy w przypadku respondentów z rocznymi dochodami gospodarstwa domowego poniżej 50 000 USD..

Wzrost cen mieszkań i artykułów spożywczych

Raport PYMNTS Intelligence „Struggling Consumers Go to Short-Term Strategies to Manage Higher Expenses” wykazał, że w marcu koszty mieszkaniowe rosły, a podwyżki cen dotknęły 49 proc. najemców.

Tymczasem raport PYMNTS Intelligence „Average Credit Debt Hits More Than $7,000 for Financially Struggling Cardholders” ujawnił, że w gospodarstwach domowych o niskich dochodach zadłużenie na kartach kredytowych wynosiło średnio około 4100 USD, wielu z tych konsumentów już maksymalnie wykorzystało swoje karty kredytowe, na poziomie około 20,8 proc.. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród wszystkich posiadaczy kart, niezależnie od poziomu dochodów, 47 proc. korzystało z planów ratalnych powiązanych z płaceniem za artykuły spożywcze, istnieją pewne przesłanki, że konsumenci korzystają z możliwości płacenia w ratach, aby oszczędzać przepływy pieniężne.

Dane Fed szczegółowo opisują, że chociaż konsumenci spodziewają się, że ogólna inflacja w nadchodzącym roku wyniesie ponad 3 proc., szacują, że inflacja żywności osiągnie 5,2 proc., a podwyżki czynszów wyniosą około 7,2 proc. w tym samym okresie. To wzrost w stosunku do odpowiednio 4 proc. i 5,5 proc. wzrostu, które przewidywano pod koniec ubiegłego roku.

Nie przewiduje się, że wydatki będą nadążać za inflacją, ponieważ badanie Fed wskazało, że mediana oczekiwanego wzrostu zarobków gospodarstw domowych wyniesie 2,8 proc. do końca przyszłego roku. Różnica między inflacją a płacami wynosi około 0,8 proc. – a pieniądze muszą pochodzić skądś, albo poprzez zwiększone wykorzystanie tradycyjnego kredytu, albo poprzez opcje kup teraz, zapłać później lub oszczędności.

W zeszłym tygodniu badanie nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan pokazało, że oczekiwania inflacyjne również wzrosły. Krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne na nadchodzący rok wzrosły z 5 proc. w marcu do 6,7 proc. w kwietniu, co jest najwyższym poziomem od 1981 roku.

Wykres Dnia
Agencja S&P podniosła rating kredytowy Włoch z BBB do BBB+
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wykres Dnia
Drugi najwyższy deficyt w historii USA od początku roku fiskalnego
Wykres Dnia
Po decyzjach Trumpa w sprawie ceł giełdy poszły w górę
Wykres Dnia
Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich najwyższa od października 2023 r.
Wykres Dnia
Akcje Tesli spadają poniżej poziomu „nigdy tak tanio” Lutnicka
Wykres Dnia
W USA ropa najtańsza od 2021 r. z powodu obaw przed recesją