Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich najwyższa od października 2023 r.

Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.

Publikacja: 09.04.2025 09:14

Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich najwyższa od października 2023 r.

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/GoEQWtcWgAAfL6a?format=jpg&name=900x900

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 17 punktów bazowych do 4,516 proc., rentowność 30-letnich obligacji skarbowych wyniosła 4,96 proc., wzrastając o 18,4 punktu bazowego, podczas gdy rentowność obligacji 2-letnich wzrosła o 2,5 punktu bazowego do 3,76 proc. Nawet w Japonii, jedynym dużym rynku obligacji płynnych, ponieważ weszły w życie cła USA sięgające 104 proc. na Chiny, wzrosła rentowność papierów 10-letnich.

– Coś pękło dziś wieczorem na rynku obligacji. Widzimy nieuporządkowaną likwidację – powiedział Jim Bianco, prezes i strateg makroekonomiczny w Bianco Research. On i inni spekulowali, że przyczyną nie była wyprzedaż przez Chiny zapasu amerykańskich obligacji skarbowych, ale fundusze hedgingowe, które to zrobiły.

Czytaj więcej

Chiny na wojnie z Trumpem. Kurs juana do dolara powyżej 7,2

Wyprzedaż obligacji dla zabezpieczenia strat?

Gwałtowna wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych, przywołująca na myśl „pogoń za gotówką” z czasów COVID, ponownie rozbudziła obawy o kruchość największego rynku obligacji na świecie.

Wart 29 bilionów dolarów rynek obligacji skarbowych gwałtownie wzrósł w ostatnich tygodniach, ponieważ inwestorzy pozbywali się akcji na rzecz bezpieczeństwa obligacji rządowych w ramach zmiany ryzyka napędzanej taryfami. Jednak w poniedziałek, nawet gdy akcje pozostawały pod presją, obligacje skarbowe zostały dotknięte falą sprzedaży, która spowodowała wzrost rentowności benchmarków o 17 punktów bazowych w ciągu dnia, podczas gdy obrót mieścił się w przedziale rentowności około 35 punktów bazowych, co stanowiło jedno z najgwałtowniejszych wahań obrotów 10-letnich rentowności od dwóch dekad.

Wyprzedaż trwała nadal, choć mniej gwałtownie, we wtorek, pozostawiając rentowność benchmarków 10-letnich obligacji skarbowych z powrotem powyżej 4 proc.

Niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że uważają, iż na podstawie gwałtownych ruchów na rynku skarbowym i gwałtownego zacieśnienia spreadów swapowych, inwestorzy, w tym fundusze hedgingowe, sprzedawali aktywa płynne, takie jak obligacje rządowe USA, aby sprostać wezwaniom zabezpieczającym z powodu strat portfela w różnych klasach aktywów. Niektóre fundusze hedgingowe pozbyły się akcji, ponieważ gwałtowny spadek rynku zmusił je do ograniczenia handlu przy użyciu pożyczonej gotówki.

– Duże ruchy na rynku w różnych klasach aktywów wywołały wycofanie – powiedział Jan Nevruzi, strateg ds. stóp procentowych w USA w TD Securities w Nowym Jorku.

Pęd do gotówki jak za czasów Covid?

Inwestorzy i analitycy stwierdzili, że ruch ten przypominał pęd do gotówki na początku pandemii Covid-19 w marcu 2020 r., kiedy rynek zamarł, gdy obawy dotyczące koronawirusa rosły, co skłoniło amerykański bank centralny do zakupu obligacji rządowych o wartości 1,6 biliona dolarów.

Podobnie jak w tamtym przypadku, w poniedziałek miała miejsce również redukcja tzw. transakcji bazowych, popularnej strategii arbitrażu funduszy hedgingowych między pozycjami gotówkowymi i kontraktami terminowymi na obligacje skarbowe, której wycofanie prawdopodobnie zaostrzyło krach z 2020 r., powiedzieli inwestorzy i analitycy.

– Kiedy masz takie duże ruchy i polegasz na jakiejś relacji arbitrażowej, spready się zacieśniają z jakiegokolwiek powodu, być może będziesz musiał ograniczyć swoje pozycje – powiedział Nevruzi.

Transakcje bazowe były uważnie obserwowane przez organy regulacyjne przez ostatnie kilka lat, ponieważ mogą być źródłem niestabilności dla rynków, jeśli pozycje funduszy hedgingowych o wysokiej dźwigni zostaną szybko wycofane. Ten scenariusz może zmniejszyć zdolność banków do zapewnienia płynności lub pośrednictwa na rynku skarbowym, który jest podstawą globalnych finansów.

Torsten Slok, główny ekonomista w Apollo Global Management, oszacował we wtorek, że wartość bazowego handlu wynosi obecnie około 800 miliardów dolarów.

Fundusze hedgingowe zazwyczaj pożyczają pieniądze z rynku repo, aby kupić skarbowe papiery wartościowe i wykorzystać je jako zabezpieczenie. Analitycy i inwestorzy twierdzą, że spadające ceny skarbowych papierów wartościowych z powodu wyprzedaży zapewniły mniejszą wartość zabezpieczenia pożyczek, co skłoniło do wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

– W ciągu ostatnich kilku dni nastąpiło pewne rozluźnienie wielu transakcji bazowych, kilka wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego w bankach – powiedział David Rolley, zarządzający portfelem i współkierownik Global Fixed Income Team w Loomis Sayles.

Z pewnością mogą mieć miejsce inne czynniki. Jednym z wyjaśnień jest to, że rynek obligacji zaczyna dostrzegać, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa na dużych partnerów handlowych USA są inflacyjne, co ograniczyłoby możliwość Rezerwy Federalnej do obniżania stóp procentowych pomimo spowolnienia wzrostu.

– Czy naprawdę można trzymać obligacje, skoro za dwa miesiące możemy mieć znowu 4 proc. inflacji? – zapytał Spencer Hakimian, dyrektor generalny Tolou Capital Management.

Kluczowa aukcja Treasuries w środę

Cła są dewastujące dla obligacji – nie tylko mają wpływ inflacyjny, ale także powodują, że mniej dolarów jest wysyłanych do krajów zagranicznych, które tradycyjnie przetwarzały je na aktywa finansowe, a w szczególności papiery wartościowe Skarbu Państwa USA.

Nadchodzą dwie duże aukcje, które mają przetestować popyt zagraniczny: Skarb Państwa USA wystawi na aukcję 10-letnie obligacje o wartości 39 miliardów dolarów w środę i 30-letnie obligacje o wartości 22 miliardów dolarów w czwartek.

Kluczowa aukcja papierów 10-letnich może wystawić na próbę jeden z głównych założeń strategii taryfowej prezydenta Donalda Trumpa, gdyż rynki znajdują się w stanie niepokoju z powodu największych wahań rentowności obligacji skarbowych od ponad dwóch dekad. Według danych Tradeweb rentowność 10-letnich obligacji skarbowych na początku roku wyniosła ok. 4,577 proc., a w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od wyboru Trumpa w listopadzie spadła poniżej progu 4 proc.

Wykres Dnia
Drugi najwyższy deficyt w historii USA od początku roku fiskalnego
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wykres Dnia
Po decyzjach Trumpa w sprawie ceł giełdy poszły w górę
Wykres Dnia
Akcje Tesli spadają poniżej poziomu „nigdy tak tanio” Lutnicka
Wykres Dnia
W USA ropa najtańsza od 2021 r. z powodu obaw przed recesją
Wykres Dnia
Największy spadek akcji amerykańskich od 2020 roku
Wykres Dnia
Cła jedynie nieznacznie ograniczyłyby niemiecki eksport do USA