Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki

Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.

Publikacja: 12.04.2025 10:37

Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki

W lutym cyberprzestępcy wykorzystywali również motyw sztucznej inteligencji. Tworzyli strony, na których informowali o rzekomej możliwości wypłaty środków z systemu „Czat GPT 6.0”. Oszuści wymagali uzupełnienia formularza, w którym należało podać swoje dane osobowe oraz wybrać bank, w którym posiada się rachunek. Następnie poszkodowany przekierowywany był do strony łudząco przypominającej bankowość internetową wcześniej wybranej organizacji. To tutaj, pod pretekstem potrzeby zalogowania się, podawał dane do bankowości elektronicznej.

Fot. mpr

Fot. mpr

Sposobem na zwiększanie wiarygodności kampanii phishingowych jest wykorzystanie wizerunku znanych instytucji. W lutym 2025 r. miały miejsce kampanie podszywające się m.in. pod Bank Pekao, Blik, Visę, PKO BP. Przestępcy wyłudzają w ten sposób m.in. informacje o kartach płatniczych, dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej czy kody Blik.

Czytaj więcej

Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów

Podszywając się pod Santander Bank Polska, publikowali reklamy na platformie Facebook. Pod pretekstem rzekomej możliwości otrzymania nagrody pieniężnej wyłudzali dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej. Podszywając się pod Bank Pekao oraz PKO BP, również publikowali reklamy na Facebooku. Oszuści oferowali możliwość otrzymania karty paliwowej. Reklamy prowadziły do stron przypominających sklep Google Play. Po przejściu i kliknięciu „zainstaluj aplikację” użytkownik przenoszony był do strony phishingowej wyłudzającej poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej. Na Facebooku także oszuści publikowali reklamy podszywając się pod Bank BNP Paribas BP oraz ING BSK. Informowali o rzekomej możliwości otrzymania nagrody pieniężnej. W rzeczywistości na fałszywych stronach wyłudzali dane logowania do bankowości elektronicznej.

Wizerunek PKO BP został wykorzystany do wysyłania wiadomości SMS i informowania o nowej i ulepszonej aplikacji iPKO. Link znajdujący się w wiadomości prowadził na stronę phishingową podszywającą się pod stronę logowania do bankowości elektronicznej PKO BP. W ten sposób atakujący wyłudzali poświadczenia logowania oraz informacje o kartach płatniczych. Inna aplikacja po uruchomieniu próbowała nakłonić potencjalną ofiarę do fałszywej weryfikacji poprzez przyłożenie karty płatniczej do interfejsu NFC w urządzeniu mobilnym.

W przypadku Santandera BP przestępcy wysyłali wiadomości SMS, informując o konieczności weryfikacji konta. Oszuści zachęcali do kliknięcia w zawarty w wiadomości link. W rzeczywistości prowadził on na stronę phishingową, podszywającą się pod bank i wyłudzającą dane logowania do bankowości elektronicznej.

Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków
Oszczędzanie
Inflacja pójdzie w dół, stopy NBP też. Czyli na pewno potanieją depozyty
Oszczędzanie
Bankowość mobilna coraz bardziej dominuje nad internetową
Oszczędzanie
Znów zmniejsza się liczba 100-złotówek w obiegu