Nigeria pozywa Binance na 81,5 mld dolarów

Władze Nigerii oskarżają Binance, największą giełdę kryptowalutą świata, za rzekome szkody jakie giełda miała wyrządzić jej gospodarce. Domagają się ogromnego odszkodowania.

Publikacja: 20.02.2025 15:40

Nigeria pozywa Binance na 81,5 mld dolarów

Foto: Sirachai Arunrugstichai/Bloomberg

Pozew przeciwko Binance złożony przez władze Nigerii opiewa na 79,9 mld USD odszkodowania za rzekome szkody wywołane przez działalność tej giełdy oraz obejmuje żądanie spłaty 2 mld USD zaległych podatków (licząc wraz z karnymi odsetkami). 

Nigeryjskie służby skarbowe twierdzą, że Binance „prowadzi szeroką działalność” w ich kraju i w związku z tym zalega na dużą skalę ze spłatą należnych podatków za 2022 i 2023 r. Do rzekomo należnych sum za VAT oraz CIT doliczono karne odsetki wynoszące aż 26,75 proc. Ponadto obwiniono Binance o to, że pomaga wielu obywatelom Nigerii uchylać się od płacenia podatków. Binance od dawna zaprzeczała tym zarzutom.

Czytaj więcej

Bitcoin przebił 100 tysięcy dolarów. Czy jego kurs podwoi się w rok?

Dlaczego Nigeria chce odszkodowania od Binance za straty gospodarcze?

Władze Nigerii oskarżają największą giełdę kryptowalutową świata o to, że jej działalność mocno przyczyniła się do załamania kursu narodowej waluty, czyli niary. Notowania niary gwałtownie traciły w 2023 r. i w pierwszych miesiącach 2024 r. O ile na początku czerwca 2023 r. za 1 dolara płacono 460 niar, to w połowie marca 2024 r. już 1610 niar. Według władz, do deprecjacji narodowej waluty mocno przyczyniło się to, że Nigeryjczycy masowo wymieniali ją na kryptowaluty. 

Czytaj więcej

Prezes giełdy kryptowalutowej Bitget: Przyciągamy klientów bezpieczeństwem

W lutym 2024 roku nigeryjska policja zatrzymała dwóch lokalnych dyrektorów Binance – Tigrana Gambaryana i Nadeema Anjarwallę. Oskarżono ich o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Aresztowania dokonano w podstępny sposób, podczas ich rutynowego spotkania z regulatorami. Niedługo później władze Nigerii zaczęły oskarżać Binance o destabilizowanie kursu niary. Binance wstrzymała więc w marcu 2024 r. wszelkie transakcje z udziałem nigeryjskiej waluty. W październiku 2024 r. dyrektorzy Binance zostali wypuszczeni z nigeryjskiego więzienia. Stało się to po tym, jak stanął w ich obronie przedstawiciele amerykańskich władz. Zarzuty przeciwko dyrektorom wycofano, ale nadal toczy się w Nigerii śledztwo dotyczące rzekomego prania brudnych pieniędzy przez Binance.

Suma jakiej Nigeria domaga się od Binance jest gigantyczna w porównaniu do wielkości samej gospodarki nigeryjskiej. Nominalny PKB Nigerii szacowany jest bowiem na 199,7 mld USD. Nie wiadomo na jakiej podstawie rząd nigeryjski wyliczył, że Binance wyrządziła mu szkody opiewające na 79,5 mld USD. 

Kryptowaluty
Wielcy gracze wśród zaangażowanych w manipulacje kryptowalutami
Kryptowaluty
Milei promował oszukańczą kryptowalutę
Kryptowaluty
Rekord oszustw kryptowalutowych w 2024 roku
Kryptowaluty
4000 procent w rok - tyle zyskała japońska spółka bitcoinowa
Kryptowaluty
Bitcoin z kolejnym rekordem. Rynek mocno liczy na Donalda Trumpa
Kryptowaluty
Melania Trump wyemitowała memiczną kryptowalutę