Chiński eksport mocno wzrósł przed nałożeniem ceł

Chiński eksport wzrósł w marcu trzy razy mocniej niż oczekiwano. Wiele spółek przyspieszało dostawy z Chin, by zdążyć przed podwyżkami ceł zapowiadanymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Publikacja: 14.04.2025 09:08

Chiński eksport mocno wzrósł przed nałożeniem ceł

Foto: Bloomberg

Chiński eksport wzrósł w marcu o 12,4 proc. w ujęciu dolarowym w porównaniu z poprzednim rokiem – mówią dane opublikowane przez chińską administrację celną. Był to jego największy skok od października zeszłego roku, a ekonomiści średnio spodziewali się wzrostu tylko o 4,4 proc. Import do Chin spadł natomiast o 4,3 proc., podczas gdy oczekiwano spadku o 2 proc.

Eksport Chin do USA wzrósł w marcu o 9,1 proc. pod względem całkowitej wartości w, podczas gdy import z USA spadł o 9,5 proc. rok do roku. USA pozostawały największym partnerem handlowym Chin , odpowiadając za około 10 proc. całkowitego handlu Chin. Eksport do krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) wzrósł w zeszłym miesiącu o 11,6 proc., a  w szczególności wysyłki do Wietnamu zwiększyły się o niemal 19 proc., podczas gdy import z tego regionu wzrósł o 9,8 proc. Tymczasem eksport Chin do Unii Europejskiej wzrósł o 10,3 proc., podczas gdy import spadł o 7,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dane za marzec wyraźnie kontrastowały ze statystykami z poprzednich miesięcy. W pierwszych dwóch miesiącach roku eksport Chin spowolnił bardziej niż oczekiwano, rosnąc tylko o 2,3 proc. rok do roku, co było najwolniejszym wzrostem od kwietnia 2024 roku. Import odnotował głębszy niż oczekiwano spadek o 8,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, największy od połowy 2023 roku.

Czytaj więcej

Ropa największą ofiarą wojny handlowej Trumpa

Jak może się zmienić chiński eksport w nadchodzących miesiącach?

- Eksport prawdopodobnie osłabnie w nadchodzących miesiącach, ponieważ cła amerykańskie gwałtownie wzrosły. W krótkim okresie spodziewam się chaosu w łańcuchach dostaw i potencjalnych niedoborów w USA, które mogą podnieść inflację. Polityka handlowa pozostaje bardzo niepewna, co zwiększa wyzwania dla firm próbujących dostosować łańcuchy dostaw i plany wydatków kapitałowych. Nawet jeśli firmy zdecydują się na przeniesienie łańcuchów dostaw, budowa fabryk zajmuje czas – twierdzi  Zhiwei Zhang, prezes i główny ekonomista w firmie Pinpoint Asset Management.

Od czasu zaprzysiężenia  Donalda Trumpa na drugą kadencję prezydencką w styczniu, nałożono łącznie wynoszące 145 proc. karne cła na import z Chin, w tym 20 proc. cła będące odwetem za rolę ChRL w napływie fentanylu do USA. (W weekend Trump czasowo zawiesił jednak podwyższone cła na elektronikę.)  Chiny odpowiedziały odwetowymi podwyżkami ceł wartymi łącznie 125 proc.

- Nadużywanie ceł przez rząd USA stworzyło przeszkody dla globalnego handlu. Chiny wdrożą wszystkie ogłoszone środki odwetowe wobec USA ściśle zgodnie z prawem, jednocześnie kontynuując otwieranie swojej gospodarki na wzajemnie korzystną współpracę handlową i inwestycyjną z krajami na całym świecie – powiedział Lingjun Wang, wiceprzewodniczący administracji celnej.

Czytaj więcej

Czy Chiny się ugną pod ciężarem amerykańskich ceł?
Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Wyciek danych z amerykańskiego Biura Kontrolera Waluty
Gospodarka światowa
Czy inwestorzy nadal mogą się cieszyć ze wzrostu zysków spółek?
Gospodarka światowa
Trump zmienia zdanie. Komputery, smartfony i chipy zwolnione z ceł
Gospodarka światowa
Unicredit ma zgodę na przejęcie dużego pakietu akcji Commerzbanku
Gospodarka światowa
Uncja złota za 3700 dolarów do końca tego roku