Spadający dolar pokazuje niepokój Wall Street związany z cłami

Dolar spadł do najniższego poziomu od sześciu miesięcy, ponieważ ostatnie wahania administracji Trumpa w sprawie polityki celnej zwiększyły niepokój inwestorów w stosunku do amerykańskich aktywów.

Publikacja: 14.04.2025 12:55

Spadający dolar pokazuje niepokój Wall Street związany z cłami

Foto: Adobestock

Dolar kontynuował spadki piąty dzień w poniedziałek. Podczas gdy obligacje skarbowe i akcje odczuły ulgę po weekendowym odroczeniu przez prezydenta Donalda Trumpa podatków od niektórych popularnych urządzeń elektronicznych, nastroje zostały podważone przez jego ostrzeżenia, że ​​zwolnienie okaże się tymczasowe.

Wyprzedaż dolara wywołała dalsze obawy na rynkach finansowych, że przechodzi on systemową zmianę. Dolar i obligacje skarbowe zwykle zyskują w czasach stresu i napięć geopolitycznych, biorąc pod uwagę siłę gospodarki USA i głębokość jej rynków.

Trump „teraz przewiduje obniżenie ceł, ale nadal słabość dolara i wyprzedaż amerykańskich stóp procentowych” – powiedział Jordan Rochester, szef strategii makroekonomicznej dla regionu EMEA w Mizuho International Plc. w wywiadzie dla Bloomberg Television. – To okropna, toksyczna kombinacja.

Bloomberg Dollar Spot Index spadł o 0,4 proc. w poniedziałek. W tym roku indeks spadł o około 6 proc.. Ostatni raz poniósł większą stratę w ujęciu rocznym w 2017 roku.

Kontrakty terminowe na S&P 500 zyskały 1,4 proc. na wczesnym amerykańskim handlu dzisiaj. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła do 4,4 proc.

Większy popyt na opcje osłabienia dolara

Dyskusja, która dominowała na Wall Street przez większą część ostatniego tygodnia dotyczyła tego, czy działania Trumpa, nawet jeśli zostaną ostatecznie odwrócone, wyrządziły trwałe szkody idei, że dolar amerykański i obligacje skarbowe są ostatecznymi aktywami wolnymi od ryzyka.

– Mówimy o zmianie w sposobie, w jaki rynek postrzega dolara, szczególnie w czasach globalnego stresu finansowego – napisał w notatce do klientów Steve Barrow, strateg w Standard Bank. – Zauważylibyśmy, że inny kluczowy element atrakcyjności bezpiecznych aktywów w USA – rynek obligacji skarbowych – nie był szczególnie bezpieczny.

Pogląd ten podzielał Derek Halpenny, szef badań rynków globalnych w MUFG Bank, który skupił się na weekendowych wypowiedziach Trumpa i sekretarza handlu Howarda Lutnicka, kiedy obaj podkreślili długoterminowy plan zastosowania innego, konkretnego podatku dla sektora technologicznego.

– Trudno dostrzec jakikolwiek fundamentalny czynnik, który mógłby poprawić nastroje inwestorów —–  napisał Halpenny w raporcie. – Kluczowe poziomy zostały przełamane w zeszłym tygodniu dla dolara, a retoryka Trumpa i Lutnicka, pomimo odroczenia, nie wskazuje na żaden powód do optymizmu.

Rynek opcji sygnalizował również popyt traderów na zabezpieczenie się przed spadkami dolara. Indeks mierzący trzymiesięczne odwrócenie ryzyka – lub spread między opcjami kupna i sprzedaży – dolara w stosunku do jego głównych konkurentów spadł do pięcioletniego minimum. To wskazuje na większy popyt na opcje sprzedaży, które skorzystałyby na osłabieniu dolara, niż na opcje kupna, które skorzystałyby na jego wzmocnieniu.

Wyższe premie za ryzyko dla aktywów dolarowych

– Działania Trumpa stale szkodzą „marce USA” – napisała Dana Malas, strateg w Skandinaviska Enskilda Banken. – Oznacza to, że aktywa dolarowe, zarówno w USA, jak i poza nimi, powinny nadal wiązać się z wyższymi premiami za ryzyko.

Prawie 80 proc. respondentów ankiety Bloomberga przewidziało, że dolar będzie dalej osłabiał się w ciągu najbliższego miesiąca, co stanowi największą odsetek od czasu rozpoczęcia ankiet w 2022 r.

Stratedzy z największych banków na Wall Street również dostrzegają potencjał dalszego osłabienia. Analitycy JPMorgan Chase & Co. zasugerowali, że inwestorzy pozostają pesymistyczni wobec dolara, zwłaszcza wobec jena i euro, ponieważ nadal istnieje ryzyko recesji w USA. Mizuho Bank Ltd. przewiduje, że waluta amerykańska może spaść o kolejne 5 proc. w oparciu o handel ważony, zanim odbije, w oparciu o to, co wydarzyło się w latach 2017-18 i pandemię.

– Projekt i wdrożenie tych taryf powinno mieć negatywny wpływ na walutę, ponieważ przyczyniły się do erozji zaufania konsumentów i przedsiębiorstw –  napisali w notatce analitycy Goldman Sachs, w tym Kamakshya Trivedi.

– Jeśli cła wpłyną na marże zysku amerykańskich firm i realne dochody amerykańskich konsumentów, jak sądzimy, mogą one podważyć tę wyjątkowość, a w efekcie zachwiać centralnym filarem silnego dolara – stwierdzili.

Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Wyciek danych z amerykańskiego Biura Kontrolera Waluty
Gospodarka światowa
Czy inwestorzy nadal mogą się cieszyć ze wzrostu zysków spółek?
Gospodarka światowa
Trump zmienia zdanie. Komputery, smartfony i chipy zwolnione z ceł
Gospodarka światowa
Unicredit ma zgodę na przejęcie dużego pakietu akcji Commerzbanku
Gospodarka światowa
Uncja złota za 3700 dolarów do końca tego roku