Część taktyk manipulacyjnych kryptowalutami przejętych zostało bezpośrednio z rynków tradycyjnych. Inne związane są z samą istotą kryptowalut, do której należą m.in. zdecentralizowany charakter wielu transakcji kryptowalutowych, a także anonimowość uczestników rynku. Właściwości te ułatwiają manipulację rynkiem, ponieważ trudno jest zidentyfikować lub prześledzić działania sprawców. Utrudniają także ocenę i wykrywanie wszelkich domniemanych manipulacji zarówno pod względem ich zakresu, jak i wpływu na rynek, co pozwala sprawcom działać z dużym prawdopodobieństwem bezkarności. Oczywiste jest, że takie działania znacząco wpływają na ceny, prowadzą do ich szybkich wahań, szkodząc w ten sposób uczciwym inwestorom. Bliższą charakterystykę kilku typowych taktyk manipulacji kryptowalutami przedstawiono poniżej.
Wash Trading.
Jest jedną z najbardziej znanych form manipulacji rynkiem i ma miejsce, gdy ktoś wielokrotnie kupuje i sprzedaje ten sam składnik aktywów, aby stworzyć wrażenie dużego wolumenu. Poprzez zawyżanie aktywności składnika aktywów kryptowalutowych manipulatorzy mogą oszukać inwestorów, sprawiając, że uwierzą, iż składnik aktywów jest bardziej płynny lub cenniejszy, niż jest to w rzeczywistości. W 2019 r. Bitwise Asset Management poinformował, że około 95 proc. wolumenu obrotu bitcoinem na nieregulowanych giełdach zostało sfałszowane poprzez wash trading. Liczba ta ilustruje skalę, na jaką oszukańcze praktyki mogą napędzać aktywność handlową składnikami aktywów kryptowalutowych.
Spoofing (podrabianie, naciąganie)
Polega na składaniu dużych zleceń kupna lub sprzedaży bez zamiaru ich realizacji, aby stworzyć iluzję popytu lub podaży. Ten fałszywy sygnał może spowodować zmianę cen, pozwalając manipulatorowi skorzystać z szybkiej reakcji.
Bear Raiding.
Zazwyczaj stosowany jest w celu obniżenia ceny aktywów. Manipulatorzy sprzedają krótko dużą część aktywów lub sprzedają ich ogromne ilości, aby wywołać panikę sprzedaży, tworząc efekt kaskadowy, który obniża ceny. Bear Raiding często ma miejsce w okresach niepewności na rynku, wzmacniając strach i motywując inwestorów do pozbywania się swoich udziałów. Ta metoda może być szczególnie skuteczna, w i tak już niestabilnym środowisku kryptowalut, gdzie pojedyncze działanie może wywołać gwałtowny, nieoczekiwany spadek cen.
Fear, Uncertainty, and Doubt (FUD) (Strach, niepewność i wątpliwości)
Taktyka FUD polega na rozpowszechnianiu negatywnych lub wprowadzających w błąd informacji w celu wzbudzenia wątpliwości w umysłach uczestników rynku. FUD może obejmować plotki o rządowych represjach wobec kryptowalut, zmyślone wiadomości o włamaniach na giełdy lub przesadzone raporty o niepowodzeniach projektów. Na przykład w 2017 r. krążyły plotki o wprowadzeniu zakazu funkcjonowania giełd kryptowalut w Chinach, co spowodowało spadek ceny bitcoina o około 30 proc. Innym przykładem FUD jest sytuacja wywołana wypowiedzią Jamiego Dimona, dyrektora generalnego JPMorgan, który nazwał bitcoina „oszustwem”, co spowodowało niepewność na rynku, pomimo późniejszego zaangażowania jego banku w technologię blockchain. I chociaż komentarze wpływowych postaci świata polityki lub finansów niekoniecznie kwalifikowane są jako akty manipulacji rynkiem, to powszechnie wiadomo, że mogą one prowadzić do panicznej sprzedaży aktywów.