U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów

Dla wielu Amerykanów od dawna problemem jest gromadzenie oszczędności awaryjnych. Wysoka inflacja i stopy procentowe od czasu pandemii Covid-19 w dalszym ciągu utrudniają ludziom poczucie komfortu co do poziomu oszczędności.

Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie

Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w I kwartale 2024 roku ponad 43 mln, co stanowi wzrost o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z najnowszego raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Lokaty terminowe poszły w odstawkę. Liczą się depozyty bieżące

Polacy zarabiają coraz więcej. Wydawałoby się, że oznacza to wzrost konsumpcji. Ale okazuje się, że – przynajmniej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – pieniądze trafiają raczej na konta: osobiste i oszczędnościowe.

Ograniczenie gotówki sprzeczne z zapisami EBC

25 proc. Polaków najchętniej płaci fizycznym pieniądzem, a kolejne 25 proc. preferuje korzystanie zarówno z tradycyjnych, jak i nowoczesnych form transakcji.

Inflacja na pewno przyspieszy. Polacy oszczędzają i na razie realnie zyskują

Inflacja może wzrosnąć powyżej 4 proc. – pytanie jak bardzo powyżej. W tym roku jest jeszcze na tyle niska, że zachęca do oszczędzania. Preferowane są konta oszczędnościowe i rachunki bieżące.

Phishing w mediach społecznościowych uderza w polskie banki

Jak informuje Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa Rynku Finansowego, powołane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) i działający w jego strukturach Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w polskim sektorze finansowym (CSIRT KNF), przestępcy wykorzystują wizerunek znanych instytucji, aby zwiększać wiarygodność kampanii phishingowych, dlatego też regularnie podszywają się pod polskie banki

W bankowości smartfon wygrywa z laptopem

Aplikacja bankowa czy bankowość internetowa? Z raportu Santander Consumer Banku „Polak w świecie bankowości elektronicznej” wynika, że 68 proc. Polaków korzysta zarówno z jednego, jak i drugiego. Bankowość internetowa szczególnie jest popularna wśród seniorów (40 proc.).

Polacy zdecydowanie preferują gotówkę

W ubiegłym roku w Polsce zakończył się spór związany z pomysłem wprowadzenia limitów płatności gotówkowych. Planowane zmiany zostały odrzucone, ale 24 kwietnia Rada Unii Europejskiej przyjęła pakiet przepisów, zgodnie z którymi płatności gotówkowe będą możliwe jedynie do 10 000 euro.

Dobre oprocentowanie głównie dla zakładających konta osobiste

Polacy oszczędzają, ale banki niespecjalnie ich do tego zachęcają wysokością oprocentowania depozytów. Starają się natomiast przyciągnąć klientów innymi usługami.

Polacy wolą coraz wyższe nominały banknotów

W minionym roku przybyło w obiegu 816 mln monet – i zaledwie 6,9 mln banknotów. A to za sprawą malejącej liczby stuzłotówek. W tym roku tylko w I kwartale liczba banknotów wzrosła o nieco ponad 14 mln. I to nie za sprawą stuzłotówek, których liczba ciągle maleje.

Phishing, deepfake, fałszywe inwestycje – cyberprzestępcy mają wiele pomysłów

Przestępcy wykorzystują wizerunek znanych instytucji, aby zwiększać wiarygodność kampanii phishingowych, dlatego też regularnie podszywają się pod polskie banki.

Banki dopięły swego: coraz mniejsze jest zainteresowanie lokatami

Do końca kwietnia wartość depozytów terminowych gospodarstw domowych wzrosła zaledwie o 4,4 mld zł. To w dużej mierze efekt słabej oferty lokat – banki mają dużo pieniędzy klientów indywidualnych i nie są zainteresowane przyjmowaniem kolejnych.

Oszczędzanie w złocie jest dla każdego

Złoto jest jednym z najprostszych aktywów. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, szczególnie jeśli kupujemy je u godnych zaufania dostawców – mówi Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark.

Polskie banki odporne na wstrząsy

S&P Global Ratings spodziewa się, że polska gospodarka przyspieszy w 2024 r., zapewniając korzystne środowisko operacyjne dla sektora bankowego.

Większość Polaków ma kłopot ze zdefiniowaniem inflacji

Niemal co piąty Polak twierdzi, że ma raczej niski poziom wiedzy finansowej, a 3 proc. przyznało, że bardzo niski. Zdecydowana większość, bo aż 58 proc., ocenia swoją znajomość finansów jako średnią. Oznacza to, że spora grupa społeczeństwa deklaruje podstawy w zakresie finansów osobistych, ale ma jeszcze wiele do zrobienia.

Polacy oszczędzają długoterminowo, regularnie i bezpiecznie

Konta oszczędnościowe, rachunki osobiste, lokaty terminowe. Polacy włączyli tryb oszczędzania. Już 73 proc. ankietowanych gromadzi środki na przyszłość, a 67 proc. robi to regularnie.

Na rynku depozytów cisza przed burzą – inflacyjna i nie tylko

Oficjalne stopy procentowe szybko nie spadną – tak sądzą zarówno fachowcy, jak i klienci banków. Te na razie nie wykonują gwałtownych ruchów, natomiast deponenci stawiają coraz bardziej na konta oszczędnościowe.

BLIK Płacę Później będzie dla całego rynku e-commerce

W I kwartale BLIK zanotował wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł.