Do tabel oprocentowania kont oszczędnościowych wróciło 8 proc.
Ale nie ma się z czego cieszyć. Według NBP w I kwartale 2025 r. inflacja wyniesie 6,6 proc. W tymże I kwartale bank centralny może zaś zacząć ciąć stopy procentowe. A w związku z takimi oczekiwaniami na wysyp promocji kont oszczędnościowych raczej nie ma co liczyć.
Większość młodych Polaków twierdzi, że nie oszczędza na emeryturę
Co trzeci młody dorosły (34 proc.) w wieku 18–30 lat odkłada środki na emeryturę. Ten wynik jest o 3 pkt proc. wyższy niż analogiczny wynik z 2023 r. Ale 56 proc. badanych zadeklarowało, że nie oszczędza na ten cel. Na dodatek tylko 29 proc. młodych dorosłych uważa, że dostępne dziś emerytalne produkty finansowe pozwalają realnie zabezpieczyć się na emeryturę. To o 4 pkt proc. więcej niż w 2023 r., ale wciąż niewiele.
Młodzi chętnie rozmawiają o swoich inwestycjach
Inwestorzy z Pokolenia Z dwukrotnie częściej niż inwestorzy z pokolenia baby boomers omawiają swoje portfele inwestycyjne z rodziną. Młodzi są również bardziej skłonni do rozmów o inwestycjach z przyjaciółmi, współpracownikami czy nawet obcymi.
Mało chętnych na europejską emeryturę
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny pojawił się w Polsce rok temu. Swoim uczestnikom przyniósł ponad 20 proc. zysku. Produkt cały czas oferuje jednak tylko jedna firma, która pozyskała dotąd 5 tys. aktywnych klientów.
Kup teraz, zapłać później, ale dopiero po weryfikacji finansowej
Rynek BNPL (buy now, pay later) rozwija się dynamicznie. Zakup towarów i usług z późniejszą spłatą stał się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych form kredytowania. Chętnych do zakupów z odroczoną płatnością jest wielu, ale nie każdy może z tego skorzystać. Poważną barierą w dostępie do usługi są długi. Tylko w zeszłym roku firmy oferujące tę usługę pobrały z Krajowego Rejestru Długów ponad 3,2 mln informacji gospodarczych na temat konsumentów i firm. Wszystko wskazuje, że w tym roku będzie podobnie.
Rośnie pesymizm Polaków, ale i chęć do zakupów. U Amerykanów też
Aż 69 proc. polskich konsumentów spogląda w przyszłość z obawą. 80 proc. boi się rosnących kosztów życia, a 55 proc. martwi się o stan swoich finansów. 25 proc. Polaków ocenia przyszłość negatywnie, pozytywnie – 13 proc., a 62 proc. zakłada, że przyszłość nie przyniesie zmian.
75 proc. młodych widzi sens oszczędzania na emeryturę
75 proc. badanych dorosłych przed 30. rokiem życia widzi sens odkładania nawet małych kwot na emeryturę, a 56 proc. sądzi, że odkładanie pieniędzy na emeryturę ma sens, nawet jeśli tak zgromadzone oszczędności nie wystarczą na zagwarantowanie sobie wymarzonego poziomu życia. Jednocześnie 89 proc. badanych uważa, że przynajmniej w umiarkowanym stopniu odpowiada za swoje finanse na emeryturze – wynika z badania IGTE.
Na portalu randkowym można stać się ofiarą świniobicia
Eksperci alarmują, że cyberprzestępcy coraz częściej stosują nowe metody w celu dokonywania oszustw związanych z inwestowaniem w kryptowaluty. Jednocześnie korzystają ze starych i znanych już sposobów na rynku. I co gorsza, cały czas znajdują kolejne ofiary.
„Czarna godzina” ważniejsza od przyszłej emerytury
Polacy oszczędzają, ale z myślą o niespodziewanych wydatkach, oczekiwanych remontach czy wyjazdach na urlop. O tym, że stopa zastąpienia na emeryturze może za 15 lat spaść nawet do 18,7 proc. ostatniego wynagrodzenia, nie chcą wiedzieć.