Coraz więcej Polek oszczędza i dywersyfikuje swoje portfele

W 2024 roku zaledwie 53 proc. kobiet zdołało odłożyć pieniądze, co oznacza spadek o 16 pkt proc. w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy oszczędności deklarowało 69 proc. z nich.

Publikacja: 21.03.2025 17:48

Coraz więcej Polek oszczędza i dywersyfikuje swoje portfele

Foto: AdobeStock

Spadek ten nie jest jednak wyłącznie domeną kobiet – w całym społeczeństwie oszczędności stopniały, co pokazuje, że trudniejsza sytuacja ekonomiczna dotknęła większości Polaków. Mimo tych wyzwań kobiety nadal wykazują dużą skłonność do oszczędzania, choć wciąż rzadziej niż mężczyźni (63 proc.). Najczęściej wskazywanymi powodami, dla których Polki nie były w stanie odłożyć środków, były zbyt niskie zarobki (34 proc.) oraz rosnące koszty życia (32 proc.) – wynika z raportu firmy Tavex.

53 %

kobiet zdołało w 2024 r. odłożyć pieniądze, co oznacza spadek o 16 punktów procentowych w porównaniu z 2023 r., kiedy oszczędności deklarowało 69 proc.

Różnica między kobietami a mężczyznami pojawia się również na etapie inwestowania. Podczas gdy ponad połowa mężczyzn (52 proc.) decyduje się na pomnażanie zgromadzonych środków, wśród kobiet robi to jedynie 30 proc. Jednak aż 32 proc. z nich przyznało, że w 2024 roku aktywnie poszukiwało nowych możliwości inwestycyjnych. Przez lata kobiety były postrzegane jako ostrożniejsze inwestorki, preferujące stabilne i bezpieczne aktywa. Jednak w 2024 roku coraz więcej z nich zaczęło dywersyfikować swoje portfele. Wzrost zainteresowania obligacjami skarbowymi (z 7 proc. do 12 proc.), akcjami giełdowymi (z 6 proc. do 11 proc.) i kryptowalutami (aż czterokrotny wzrost r./r.) pokazuje, że Polki coraz śmielej sięgają po bardziej dynamiczne strategie finansowe. Co ciekawe, w porównaniu z mężczyznami to właśnie kobiety częściej inwestują w złoto – jego popularność wśród nich wzrosła z 11 proc. do 15 proc., podczas gdy u mężczyzn utrzymała się na poziomie 12 proc.

Czytaj więcej

Inflacyjna niepewność odsuwa w czasie obniżkę stóp procentowych

Choć lokaty bankowe wciąż pozostają najpopularniejszą formą inwestowania wśród kobiet (40 proc.), ich udział systematycznie spada – w 2023 roku wynosił 55 proc. Na drugim miejscu znalazły się fundusze inwestycyjne, których popularność wzrosła z 18 proc. do 23 proc., co może świadczyć o rosnącej świadomości korzyści płynących z długoterminowych i bardziej złożonych strategii finansowych.

– Zmiany widać również w tym, jak kobiety postrzegają inwestowanie. Zapytane o najkorzystniejsze formy lokowania kapitału najczęściej wskazywały na zakup nieruchomości (39 proc.), złoto (22 proc.), lokaty bankowe (16 proc.), obligacje skarbowe (11 proc.) oraz fundusze inwestycyjne (10 proc.). Rośnie jednak zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami – inwestycje w akcje wzrosły o 9 pkt proc., a w kryptowaluty – aż o 10 pkt proc. – podkreśla Aleksandra Olbryś, ekspert ds. rynku metali szlachetnych, Tavex. Kobiety nadal inwestują ostrożniej niż mężczyźni, ale różnice powoli się zacierają. W obliczu niepewnej sytuacji ekonomicznej zarówno Polki, jak i Polacy coraz częściej traktują inwestowanie jako sposób na ochronę kapitału i finansową niezależność – dodaje.

Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni zakładają, że w budowaniu stabilności finansowej mogą liczyć jedynie na siebie. Tylko 1 proc. zdecydowanie liczy na spadek lub wsparcie finansowe od rodziny, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 4 proc. Aż 55 proc. Polek stanowczo odrzuca możliwość takiej pomocy i nie uwzględnia jej w swoich planach finansowych. Dla porównania, wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 51 proc.

– Zmieniające się podejście kobiet do finansów to nie tylko efekt większej dostępności różnych instrumentów inwestycyjnych, ale również rosnącej potrzeby niezależności. Polki coraz bardziej świadomie zarządzają swoimi pieniędzmi i podejmują decyzje, które pozwolą im budować bezpieczną przyszłość – na własnych zasadach – wskazuje Aleksandra Olbryś.

Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Oszczędzanie
Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków
Oszczędzanie
Inflacja pójdzie w dół, stopy NBP też. Czyli na pewno potanieją depozyty
Oszczędzanie
Bankowość mobilna coraz bardziej dominuje nad internetową