Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej

Przy rekordowych zyskach w minionym roku banki mogłyby prawdopodobnie jednym ruchem zamknąć problem kosztów kredytów CHF. Ale tego nie robią, m.in. przez wzgląd na wysokość dywidendy dla akcjonariuszy.

Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”

Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.

Po wyskoku popytu na kredyty mieszkaniowe w listopadzie nie ma już śladu

Październikowy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe okazał się chwilowy. Statystyki wróciły do tego, co widzieliśmy wcześniej. Popyt na pożyczki może się dalej schładzać w oczekiwaniu na spadek cen mieszkań.

Rynek kredytów mieszkaniowych trzyma się nieźle

Padł nowy rekord średniej wartości udzielonej pożyczki. Kredyty zaciągają dobrze zarabiający, na droższe mieszkania.

Rośnie ryzyko prawne kredytów. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy

Liczba pozwów dotycząca kredytów w złotych, tych hipotecznych i gotówkowych, może nie jest zawrotnie duża, ale w tym roku podwoiła się. Na razie banki nie boją się powtórki z sagi frankowej, jednak pewności mieć nie mogą.

Kontrofensywa frankowa banków. Kredyt spłacony, a mimo to jest wezwanie do zapłaty

Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem. Prawnicy radzą, by tego nie lekceważyć.

Kredyty mieszkaniowe tylko dla zamożniejszych

We wrześniu padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki. Bez państwowego sterydu popyt na kredyty hipoteczne jest znacznie mniejszy.

Umorzenie kredytu na rok. Znamy warunki pomocy dla powodzian

Poszkodowani w powodzi nie będą musieli płacić rat swojego kredytu mieszkaniowego przez 12 miesięcy. Są jednak niejasności, kto i w jakich przypadkach może sięgnąć po to rozwiązanie.

Polacy pożyczają w bankach coraz więcej. Skąd ten boom?

Mimo wciąż wysokich kosztów zaciągamy coraz więcej kredytów gotówkowych. – Odzyskaliśmy wiarę, że będzie lepiej – komentują ekonomiści.

Coraz więcej wyroków frankowych

Liczba prawomocnych orzeczeń w sprawach kredytów CHF wzrosła w pierwszej połowie roku o 38 proc. A w 99 proc. banki przegrywają te procesy.

Kiedy skończy się frankowe tsunami? Raczej później niż wcześniej

Fala nowych pozwów w sprawie kredytów CHF zdaje się powoli opadać – wynika z danych prezentowanych przez banki. Równie dobrze można jednak znaleźć przesłanki, że problem odżyje na nowo.

Spadek czy stabilizacja? Co mówią dane BIK

Zdolność kredytowa Polaków poprawiła się, a popyt na pożyczki bez rządowego dopalacza jest dość stabilny. Bolączką są ceny mieszkań. II połowa roku powinna upłynąć bez fajerwerków. Co dalej? Pytanie, czy w życie wejdzie „Na start”.

Po sterydzie rynek kredytów mieszkaniowych przechodzi w stan oczekiwania

II półrocze upłynie na kumulowaniu popytu na mieszkania i pożyczki, który może zrealizować się na początku 2025 r. – prognozuje Biuro Informacji Kredytowej.

WIBOR trafił przed TSUE. Konsekwencje mogą być opłakane

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości UE opowiedział się po stronie posiadaczy kredytów z WIBOR, skutki byłyby niewyobrażalne. Ucierpiałyby nie tylko banki, ale również cała gospodarka.

Decyzja RPP o stopach. Kredyty drożeją, lokaty coraz mniej opłacalne.

Rada Polityki Pieniężnej na lipcowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Dla pożyczkobiorców to tym gorsza wiadomość, że nowe kredyty dosyć nieoczekiwanie zaczęły drożeć. Cieszyć się powinni oszczędzający, ale oferta banków ich nie rozpieszcza.

Kiedy stanieją kredyty? Prawdopodobnie dopiero za rok

Oczekiwania obniżek stóp procentowych przesuwają się na II połowę 2025 r. Do tego czasu hipoteki pozostaną więc drogie. To zła informacja zwłaszcza dla tych, którzy planują pożyczyć w banku na mieszkanie.

Czy i jak Polacy wyrastają ze swoich długów mieszkaniowych

Mimo wzrostu stóp procentowych czy drogiego franka szwajcarskiego dla większości kredytobiorców rata do spłaty waży coraz mniej w domowym budżecie. To efekt szybko rosnących dochodów. Wyjątkiem są kredyty zaciągnięte stosunkowo niedawno, do pięciu lat wstecz.

Wakacje kredytowe trafiły do TK. Grozi nam chaos prawny?

Jeśli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje przepisy dające Polakom prawo do zawieszenia rat swoich kredytów, zapanować może niezły bałagan. Na razie jednak odpowiednia ustawa wchodzi w życie, a banki kontynuują prace nad jej wdrożeniem.