Libra to kryptowaluta stworzona w blockchainie Solany. Jej twórcą jest amerykański biznesmen Hayden Davis, prezes spółki Kelsier Ventures. W styczniu spotkał się on z Javierem Milei, w pałacu prezydenckim w Buenos Aires. Przedstawiał Librę jako element projektu mającego wspierać małe i średnie firmy w Argentynie. Milei publicznie wyraził się pozytywnie o jego projekcie. - Świat chce inwestować w Argentynie – stwierdził i wskazał link do strony internetowej tego przedsięwzięcia. Milei wypromował ten token za pośrednictwem swoich kont na platformie X i na Instagramie. W efekcie tego kurs Libry skoczył od ułamków centa do prawie 5 dolarów. W ciągu zaledwie 10 minut kapitalizacja tej kryptowaluty powiększyła się o 2 mld USD. Potem jednak kurs Libry w kilka godzin załamał się o ponad 90 proc.
Czytaj więcej
Agencja Moody's po raz pierwszy od pięciu lat podwyższyła rating kredytowy Argentyny po jego obniżeniu w 2020 r., gdy zakłócenie rozmów o restrukturyzacji zadłużenia w obliczu globalnej pandemii zwiększyło ryzyko niewypłacalności kraju.
Do złamania się kursu Libry przyczyniła się analiza mówiąca, że 82 proc. podaży tego tokenu znajdowało się w rękach niewielkiej grupy osób. Szybko więc pojawiły się podejrzenia, że Libra została stworzona głównie z myślą o dokonaniu oszustwa.
- To największa w historii operacja wyciągnięcia dywanu spod nóg inwestorów – skomentował to Dave Portnoy, amerykański inwestor będący założycielem firmy Barstool Sports.
Czytaj więcej
Oszustwa kryptowalutowe sięgnęły w 2024 r. co najmniej 9,9 mld dolarów, co było rekordową sumą - wynika z raportu firmy Chainalysis.