O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej uchylił rąbka tajemnicy o czym szefowie spółek energetycznych rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. Dzień później premier zapowiedział, że spółki nie powinny kierować się tylko zyskiem przy podejmowanych decyzjach. To spowodowało duże spadki cen akcji na giełdzie, sięgające w przypadku PGE nawet 10 proc. w środku dnia.

Publikacja: 16.04.2025 12:56

O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły

Foto: PAP

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek 15 kwietnia podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, że spółki Skarbu Państwa niekoniecznie mają maksymalizować zysk, a zadaniem spółek energetycznych jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniej energii. - Nadszedł czas na odbudowę i repolonizację narodowej gospodarki, rynku i kapitału – mówił Tusk.

Spotkanie prezesów spółek z premierem 

O kulisy spotkania szefów spółek energetycznych z szefem rządu dzień przed konferencją EFNI był pytany prezes PGE Dariusz Marzec na konferencji wynikowej za cały 2024 r. Jak powiedział, rozmowa dotyczyła wysokości cen energii. – Musimy zrobić wszystko, żeby sektor energetyczny pracował nad tym, aby ceny energii elektrycznej wzmacniały konkurencyjność polskiej gospodarki. I to był jeden z głównych i podstawowych przekazów pana premiera, że ceny energii zadecydują o konkurencyjności polskiej gospodarki i rozwoju gospodarczym Polski. I jest absolutnym strategicznym celem rządu, żeby konkurencyjność polskiej gospodarki wzmacniać. Nasze inwestycje służą właśnie temu, aby te ceny energii spadały. Sytuacja rynkowa jest dobrym prognostykiem, jeżeli chodzi o przyszłoroczne wnioski taryfowe, jeśli chodzi o wysokość cen energii – powiedział prezes PGE.

Czytaj więcej

Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera

Ceny prądu mogą być niższe niż obecna taryfa 

Marzec był też pytany o nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt MKiŚ przesuwający termin składania wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne z 30 kwietnia na 31 lipca 2025. Przesunięty ma być też termin rozpoczęcia obowiązywania zmienionych w taryfach cen energii elektrycznej z 1 lipca na 1 października 2025.

– Jest duży potencjał do obniżki tych cen w stosunku do tego, co dzisiaj. Mówię to z zastrzeżeniem dotyczącym dużej geopolityki – powiedział.

Pytany, czy nowe wnioski taryfowe od września mogą przynieść spółce stratę, prezes powiedział, ze spółka „nie ma w zwyczaju składać wniosków taryfowych, które będą zakładać stratę”. - Będziemy na pewno składać wnioski taryfowe, które będą odzwierciedlać sytuację na rynku. Moim zdaniem będą one dużo korzystniejsze dla odbiorców w przyszłym roku niż w tym roku, bo tak się kształtuje rynek – powiedział prezes. 

Czytaj więcej

Energetyczne spadki po zapowiedziach premiera. Chodzi o zyski

Decyzja o wydzieleniu węgla po wyborach 

W kontekście wydzielenia aktywów węglowych prezes PGE ma nadzieje, że do decyzji w tej  sprawie dojdzie w drugim półroczu.

- Jeżeli chodzi o wydzielenie, to sprawa zamknięta nie jest, przynajmniej w naszym przekonaniu. Trwają analizy. Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku dojdziemy do jakichś konkluzji czy naszych rekomendacji i decyzji właściciela – powiedział prezes na konferencji prasowej.

- Sytuacja w otoczeniu spółki i sytuacja poszczególnych segmentów naszej działalności jest bardzo dynamiczna i pewne wnioski, czy pewne kierunki może dzisiaj nie są tak oczywiste, jak jeszcze było rok czy półtora roku temu. Generalnie prowadzimy na bieżąco dialog z właścicielem i mamy nadzieję, że kierunkowe zamykanie tych tematów w jedną, bądź w drugą stronę nastąpi w drugiej połowie tego roku – dodał Marzec.

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem
Energetyka
Energetyczne spadki po zapowiedziach premiera. Chodzi o zyski