Bartłomiej Sawicki

Bartłomiej Sawicki

Swoją przygodę z dziennikarstwem i branżą energetyczną zaczynał na fali „gorączki złota” w Polsce, jaka rozgorzała ponad dekadę temu za sprawą gazu łupkowego, a wiedzę o sektorze energetycznym pogłębiał na krakowskiej AGH na studiach podyplomowych oraz w branżowym serwisie poświęconym węglowodorów z łupków. Wcześniej ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prace magisterską ukierunkował na rywalizacji energetycznej w krajach byłej Jugosławii między Zachodem a Rosją. Ukończył także studia podyplomowe z dziennikarstwa i mediów społecznościowych na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Zawodowo w dziennikarstwie – z przerwami – od 10 lat pracując m.in. w branżowym portalu energetycznym BiznesAlert.pl. Współprowadził jedną z audycji tematycznych w rozgłośni RDC. Dzięki pracy w Ministerstwie Skarbu Państwa poznał kuluary panujące w zarządzaniu spółkami z udziałem Skarbu Państwa. W dziennikach „Rzeczpospolita” i Gazety Giełdy Inwestorów „Parkiet” od października 2021 r., zajmując się sektorem energetycznym, a przede wszystkim elektroenergetyką i górnictwem. Nagradzany w konkursach TGE „Platynowe Megawaty”. W 2023 r. w ramach tego konkursu wybrany dziennikarzem 2022 r.

Szef MAP komentuje sytuację w Grupie Azoty i PGE oraz pomoc dla Rafako. "Jestem optymistą"

Minister aktywów państwowych podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do bieżących problemów w spółkach energetycznych. Nadal nie ma jednak decyzji dotyczącej ważnej reformy polskiej energetyki, a więc wydzielenia aktywów węglowych.

Podatnik zapłaci za nowy system pomocy dla elektrowni. Gaz potrzebuje wsparcia

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwala na aukcję dogrywkową na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. Pozwoli ona na powstanie do końca lat 20. nowych elektrowni gazowych. Znamy koszty tego dodatkowego systemu wsparcia.

Tauron rozpoczyna realizację swojej strategii. Najpierw gaz w Będzinie

Zarząd Tauronu zatwierdził decyzję komitetu inwestycyjnego dotyczącą zamknięcia projektu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie i decyzję dotyczącą rozpoczęcia etapu planowania projektu budowy kogeneracyjnego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Szef MAP pisze list do spółek. Na co zwraca uwagę?

Czy słabnie pozycja Dariusza Marca, prezesa Polskiej Grupy Energetycznej? Jak przedstawiciele MAP oceniają ostatnie roszady w kierownictwie PZU?

Szef MAP Jakub Jaworowski ostrzega spółki. Chodzi o wydatkowanie środków publicznych

Ministerstwo Aktywów Państwowych już od dłuższego czasu wysyła sygnały do zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa dotyczące przyspieszenia prac porządkujących w tych firmach po poprzedniej ekipie. Minister Jakub Jaworowski wysłał list dotyczący wydatkowania pieniędzy.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odwołany

Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju Przemysłu odwołała Michała Dąbrowskiego ze stanowiska prezesa. Jak podaje spółka, powodem decyzji są względy zdrowotne. Jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa został oddelegowany dotychczasowy wiceprezes spółki Radosław Niedzielski.

Czy rząd zdąży z uratowaniem Rafako? Pomysł jest, ale czasu już nie

Związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie procedur mających zmierzać do uratowania będącego w upadłości zakładu. Rozpoczęły się w nim zwolnienia grupowe wszystkich pracowników, które potrwają do końca lutego br. Rozmowy dotyczące ratowania Rafako rozpoczęły się w styczniu, ale mogą potrwać dłużej niż przypuszczano.

Co może znaleźć się w strategii PGE? Nie tylko morskie farmy wiatrowe

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec zdradził, że spółka w maju przedstawi nową strategię. Poza morskimi farmami wiatrowymi, do realizacji których spółka się znacząco przybliżyła, jej władze spoglądają życzliwie na nowe projekty gazowe.

JSW wydobędzie mniej węgla. Kurs w dół

JSW podjęła uchwałę o wystąpieniu siły wyższej w spółce w związku z wydarzeniami w kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice i obecnie przewiduje utratę wolumenu produkcji w 2025 roku w wysokości ok. 800 tys. ton - poinformowała spółka w komunikacie.

Będą nowe elektrownie gazowe, a ułatwień dla OZE próżno szukać

Początek roku stoi pod znakiem rozwiązywania problemów energetycznych. O ile dalsze losy ustawy wiatrakowej są nieznane, o tyle rząd szykuje kolejną nowelizację rynku mocy. Projektowane są też zmiany w prawie energetycznym, ale inwestorom OZE życia nie ułatwią.