Bartłomiej Sawicki

Bartłomiej Sawicki

Swoją przygodę z dziennikarstwem i branżą energetyczną zaczynał na fali „gorączki złota” w Polsce, jaka rozgorzała ponad dekadę temu za sprawą gazu łupkowego, a wiedzę o sektorze energetycznym pogłębiał na krakowskiej AGH na studiach podyplomowych oraz w branżowym serwisie poświęconym węglowodorów z łupków. Wcześniej ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prace magisterską ukierunkował na rywalizacji energetycznej w krajach byłej Jugosławii między Zachodem a Rosją. Ukończył także studia podyplomowe z dziennikarstwa i mediów społecznościowych na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Zawodowo w dziennikarstwie – z przerwami – od 10 lat pracując m.in. w branżowym portalu energetycznym BiznesAlert.pl. Współprowadził jedną z audycji tematycznych w rozgłośni RDC. Dzięki pracy w Ministerstwie Skarbu Państwa poznał kuluary panujące w zarządzaniu spółkami z udziałem Skarbu Państwa. W dziennikach „Rzeczpospolita” i Gazety Giełdy Inwestorów „Parkiet” od października 2021 r., zajmując się sektorem energetycznym, a przede wszystkim elektroenergetyką i górnictwem. Nagradzany w konkursach TGE „Platynowe Megawaty”. W 2023 r. w ramach tego konkursu wybrany dziennikarzem 2022 r.

JSW czeka w kolejce po złoże węgla Dębieńsko. Pierwsi byli Niemcy

Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie planują obecnie zwolnień ani wprowadzenia oszczędności względem wynagrodzeń pracowniczych. Spółka zdradziła także, że mimo prowadzonych od lat starań o koncesję na rozpoznawanie złóż węgla koksującego Dębieńsko, JSW ubiegł podmiot z niemieckim kapitałem.

Farmy wiatrowe będą zbyt blisko dróg? Resort infrastruktury chce nowej odległości

Ministerstwo Infrastruktury na ostatniej prostej przyjęcia przez rząd tzw. dużej liberalizacji ustawy wiatrakowej proponuje wprowadzenie obostrzeń lokalizacyjnych względem dróg krajowych. Propozycja spotkała się już ze wstępną krytyką.

Turcy wybudują elektrownię gazową w Kozienicach. Jest jeden warunek

Turecka firma Çalık Enerji ma wybudować blok gazowo – parowy w Kozienicach. Inwestorem jest poznańska Enea. Wybór nastąpił z wolnej ręki. Wartości kontraktu nie ujawniono. Projekt jednak nie uzyskał jeszcze wsparcia ze środków publicznych w postaci rynku mocy.

Jak ubezpieczyć polski atom?

Jesteśmy gotowi uczestniczyć w ubezpieczeniu polskiej elektrowni jądrowej. Przygotowujemy się od tego od dwóch lat, a niedalekiej przyszłości poznamy więcej informacji o konsorcjum ubezpieczycieli tzw. poolu. Będą to firmy z całego świata- mówi Andrzej Jarczyk prezes TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych z Grupy PZU.

Energa pozwie za Ostrołękę

Władze Energi dopięły korporacyjnych formalności ws. pozwów sądowych za węglową elektrownię Ostrołęka. Kwot nie podają, ale jest wskazówka.

ZE PAK powoli kończy z węglem. Kolejne bloki odchodzą do przeszłości

Dwa bloki węglowe elektrowni "Pątnów" należącej do ZE PAK o łącznej mocy 444 MW zostały wyłączone z eksploatacji 28 grudnia - przekazał dyrektor zakładu Janusz Andrzejczak. W pracy pozostał jeszcze ostatni i jednocześnie największy blok nr 9. Wyłączenie bloków jest konsekwencją odchodzenia grupy ZE PAK od wydobycia i spalania węgla.

Ministerstwa spierają się morskie farmy wiatrowe. Ile będzie nas kosztował prąd?

Ministerstwo Finansów jest za utrzymaniem dwóch cen maksymalnych na energię elektryczną z morskich farm wiatrowych na poziomie 479,10 zł/MWh i 512,32 zł/MWh - napisał resort w opinii do nowego projektu rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które chciało podwyższyć tę cenę. Swoje uwagi mają także spółki energetyczne.

Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Energi z grupy Orlen wyraziło zgodę na pozwy sądowe ws. decyzji o budowie niedoszłej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Spółka nie podaje kwoty roszczeń.

Rząd powoli kończy z mrożeniem cen prądu. Rynkowe ceny zapłaci biznes

Wysokość stawek za energię na 2025 r. jest już znana. Ceny energii dla gospodarstw domowych nie ulegną zmianie przynajmniej do września. W przypadku samorządów maksymalna cena zostanie utrzymana do końca I kwartału. Biznes na preferencje już nie może liczyć.

Kosztowny błąd. Tauron będzie odwoływać się od milionowej kary skarbówki

Tauron przez błąd może zapłacić dużą karę. Łącząc jedną ze swoich spółek zależnych z innymi, Tauron obniżył udział w niej poniżej 75 proc. Zarząd nie zwrócił uwagi, że wywołuje to skutki podatkowe. Zwróciło to uwagę urzędu skarbowego, a naczelnik wydał decyzję, że spółka nie może tworzyć podatkowej grupy kapitałowej. Ten błąd Tauron może spółkę kosztować 140 mln zł.