Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.04.2025 11:38 Publikacja: 23.04.2025 06:00
Foto: Adobestock
Liczba projektów gazowych, które mają po 2030 r. przejąć rolę stabilizatorów dostaw mocy do produkcji energii elektrycznej, po tym jak wysłużone elektrownie węglowe będą odchodzić na emeryturę, stale rośnie. Pokazały to dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych z początku tego roku. O warunki przyłączenia do sieci starają się obecnie zupełnie nowe projekty o łącznej mocy nawet blisko 5 GW. Kilka projektów dużych elektrowni gazowych, mniej emisyjnych niż węglowe i szybciej reagujących na braki energii z OZE już powstało, jak elektrownia Dolna Odra w Gryfinie, PGE we Wrocławiu czy obiekty Orlenu w Płocku i we Włocławku. Płocki koncern odda w 2026 r. dwie elektrownie gazowe w Grudziądzu oraz Ostrołęce. Mimo to, jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nadal istnieje ryzyko, że tej stabilnej, pogodozależnej mocy do produkcji prądu może zabraknąć do końca lat 20. Na początku roku przyjęto nowelizację ustawy o rynku mocy (forma systemu wsparcia dla elektrowni), zgodnie z którą w sytuacji, kiedy operator stwierdzi możliwość wystąpienia takiego ryzyka, jest organizowana dogrywkowa aukcja, dotyczy ona roku dostaw 2029. Wówczas więc dany obiekt ma być gotowy, jeśli chce korzystać ze wsparcia. PSE taką przesłankę stwierdziło i zgłosiło Ministerstwu Klimatu i Środowiska. To przygotowało stosowne rozporządzenie potrzebne do rozpisania tychże aukcji. Konsultacje społeczne dobiegły końca i jeszcze w kwietniu to rozporządzenie ma zostać wydane.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W przeciągu dwóch miesięcy Enea kupiła projekty wiatrowe o wartości ponad 1,6 mld zł. Najnowsza akwizycja poznańskiej spółki to farma wiatrowa Pelplin zakupiona od firmy Greenvolt Power Group była nieco tańsza niż poprzednia. Wiceprezes ds. finansowych Marek Lelątko w rozmowie z "Parkietem" zapowiada kolejne transakcje. Enea planuje w tym roku wydać na OZE nawet 2,5 mld zł.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Słowa szefa rządu, który zalecał przed Wielkanocą większą koncentrację na konkurencyjności naszej gospodarki, zdaniem prezesów PGE i Tauronu już mają przełożenie na inwestycje. Poczynania innych – jak, i Enei – powoli się klarują.
Na każdą inwestycję, w tym OZE, patrzymy poprzez jej efektywność. Potwierdziliśmy, że nasze ostatnie przejęcia przyniosą oczekiwany zwrot finansowy – mówi Marek Lelątko, wiceprezes Enei ds. finansowych.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezesi spółek elektroenergetycznych po spotkaniu z szefem rządu podtrzymują swoje dotychczasowe plany inwestycyjne, a w przypadku cen energii zapowiadają niższe taryfy.
Tauron zakłada uruchomienie dwóch farm wiatrowych i dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 187,4 MW w 2025 r. Spółka nie wyklucza też akwizycji na tym rynku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas