Rating Argentyny wzrósł po raz pierwszy od pięciu lat

Agencja Moody's po raz pierwszy od pięciu lat podwyższyła rating kredytowy Argentyny po jego obniżeniu w 2020 r., gdy zakłócenie rozmów o restrukturyzacji zadłużenia w obliczu globalnej pandemii zwiększyło ryzyko niewypłacalności kraju.

Publikacja: 27.01.2025 09:00

Rating Argentyny wzrósł po raz pierwszy od pięciu lat

Foto: Erica Canepa/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GiGCZ4AWcAAlf-D?format=jpg&name=900x900

Agencja ratingowa Moody's podniosła w piątek długoterminowy rating kredytowy Argentyny w walucie obcej do „Caa3” z „Ca”, powołując się na zdecydowaną zmianę polityki rządu, która pomogła stawić czoła wyzwaniom gospodarczym i ustabilizować finanse zewnętrzne. Perspektywy Argentyny również zmieniono na „pozytywną” ze „stabilnej” w związku z dalszymi postępami rządu w realizacji programu stabilizacji makroekonomicznej.

Według oficjalnych danych opublikowanych w poniedziałek, które w dużej mierze zbiegły się z pierwszym pełnym rokiem urzędowania libertariańskiego prezydenta Javiera Milei, Argentyna osiągnęła rekordową nadwyżkę handlową w wysokości 18,9 miliarda dolarów w 2024 r., co odzwierciedla wpływ jego polityki gospodarczej.

Według Moody's administracja Milei odziedziczyła spiralną inflację, wyczerpane rezerwy międzynarodowe i rozległe braki równowagi gospodarczej, które doprowadziły do ​​bardzo wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia kredytowego.

„Wprowadzono zdecydowane dostosowania fiskalne wraz ze środkami mającymi na celu wstrzymanie finansowania monetarnego, które okazały się skuteczne w eliminowaniu zakłóceń równowagi” – stwierdzono.

Argentyńskie rynki finansowe wykazują dobrą koniunkturę dzięki twardej polityce Milei „zero deficytu”, schłodzeniu inflacji i zaangażowaniu rządu w regulowanie swoich zobowiązań dłużnych.

Czytaj więcej

Milei nie wysadził w powietrze banku centralnego

Milei poprawił w rok argentyńską gospodarkę

Chociaż nowy rating Argentyny pozostaje śmieciowy, podwyżka jest pierwszą od pięciu lat i następuje po tym, jak Milei znacząco poprawiła gospodarkę kraju zaledwie rok po objęciu urzędu.

„Fundamenty kredytowe Argentyny poprawiły się w ciągu ostatniego roku w wyniku skutecznych i zdecydowanych dostosowań polityki, które doprowadziły do ​​stabilizacji otoczenia makroekonomicznego” – stwierdził Moody’s.

Zauważono, że inflacja gwałtownie spada, wydatki rządowe zostały obcięte, a deficyty maleją. W rzeczywistości rząd wykazał w listopadzie nadwyżkę od początku roku na poziomie 0,1 proc. PKB, co oznacza odwrócenie deficytu wynoszącego 4,4 proc. PKB w tym samym czasie rok wcześniej.

To także poprawia perspektywy zadłużenia. Kiedy w 2023 r. zadłużenie osiągnęło 156 proc. PKB, agencja Moody’s oszacowała, że ​​w zeszłym roku spadło do 77 proc. i przewiduje, że do 2026 r. spadnie jeszcze bardziej do 50 proc.

Wolnorynkowa terapia szokowa Milei dla Argentyny, która od dawna nękana jest przez wysoką inflację, anemiczny wzrost, uciążliwą biurokrację i niespłacanie długów, zyskała mu przydomek „el loco”, czyli wariat.

Oprócz ogromnych cięć wydatków i zwolnień w rządzie, po inauguracji Donalda Trumpa Milei pochwalił się, że usunął ponad 900 przepisów. Obejmują one zasadę obowiązującą niektórych pracowników rządowych, która gwarantowała ich dzieciom znalezienie pracy po śmierci, a także rozporządzenie dotyczące sprzedaży „normalnych” ziemniaków, dzięki któremu, według „Wall Street Journal”, stoiska z warzywami otrzymywały premię.

Milei utworzyła nawet Ministerstwo Deregulacji i Transformacji Państwa, zyskując fanów na prawicy, takich jak Elon Musk, który w administracji Trumpa kieruje Departamentem Efektywności Rządu.

Czytaj więcej

Argentyna wpadła w recesję. Powodem cięcia budżetowe Javiera Milei

Rating Boliwii coraz bardziej śmieciowy

Tymczasem Fitch po raz drugi w ciągu roku obniżył rating sąsiada Argentyny, Boliwii, do "CCC-". Ostrzegł, że pilnie potrzebne są środki naprawcze, aby uniknąć głębszego pogorszenia się sytuacji. Wystawiając swoje oceny, Fitch wziął pod uwagę niedostępność waluty obcej oraz złą politykę gospodarczą i fiskalną kraju.

Nowy rating oznacza, że ​​kraj ten stwarza większe ryzyko dla potencjalnych inwestorów i finansistów. Ponadto niedobory paliwa, blokady dróg i niepokoje społeczne w 2024 r. pogłębiły tę ponurą perspektywę w obliczu rosnącego deficytu budżetowego i przyspieszenia inflacji.

Fitch przyznał również, że ryzyko niespłacenia przez Boliwię w tym roku swojego zadłużenia zagranicznego jest niskie, ale prognozy makroekonomiczne na 2026 są zagadką. Agencja nalegała, aby Boliwia w dalszym ciągu spłacała swoje płatności kuponowe na 2025 r. o wartości 110 mln dolarów w euroobligacjach, ale wyzwanie w 2026 r. będzie większe, a terminy zapadalności osiągną 333 mln USD w kontekście niskiej płynności i ograniczonego wzrostu gospodarczego ze względu na paliwo oraz niedobory walut obcych w obliczu niepokojów społecznych. Dlatego przyszły rząd Boliwii będzie musiał dokonać radykalnych dostosowań.

Wykres Dnia
Nic nie usprawiedliwia reala o 30 proc. słabszego niż przed Covid-19
Wykres Dnia
Czy indeks S&P 500 przebije w tym roku 7 tys. punktów?
Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.