Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.

Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.

Publikacja: 24.04.2025 14:43

Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Ustępujący minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że rząd obniżył prognozy na 2025 r. do zera ze skromnego wzrostu o 0,3 proc., jaki przewidywał pod koniec stycznia. Na przyszły rok prognozuje wzrost o 1 proc. niższy niż 1,1 proc., jakie przewidywał trzy miesiące temu.

– Jest to przede wszystkim jeden powód, a mianowicie polityka handlowa Donalda Trumpa i skutki tej polityki handlowej dla Niemiec – powiedział Habeck. Zauważył, że Niemcy nie mają również rządu z większością parlamentarną, który mógłby ustalać politykę od początku listopada, a nowy rząd nie został jeszcze powołany po wyborach w lutym.

Czytaj więcej

W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji

Trzyletnia stagnacja w Niemczech?

Niemcy nie odnotowały znaczącego wzrostu gospodarczego od pięciu lat. Kraj ten przez lata rozwijał eksport i dominował w światowym handlu produktami inżynieryjnymi, takimi jak maszyny przemysłowe i samochody luksusowe.

Jednak kraj ten cierpiał z powodu rosnącej konkurencji ze strony chińskich firm, a także wielu innych czynników, a gospodarka kurczyła się w każdym z ostatnich dwóch lat.

Cła Trumpa zwiększyły ryzyko dla niemieckiego eksportu. W zeszłym roku Stany Zjednoczone były największym partnerem handlowym Niemiec po raz pierwszy od 2015 r., wypierając Chiny z czołowej pozycji, ponieważ eksport do azjatyckiego mocarstwa spadł.

Jeśli gospodarka niemiecka w tym roku wejdzie w stagnację, będzie to pierwszy raz w historii, kiedy nie będzie się rozwijać przez trzy kolejne lata. Tymczasem na 2026 rok kraj spodziewa się wzrostu „około jednego procenta”, powiedziały źródła rządowe Handelsblatt. W styczniu rząd federalny prognozował wzrost na poziomie 1,1 proc.

Dalszy rozwój gospodarki niemieckiej w pozostałych ośmiu miesiącach roku jest obecnie szczególnie trudny do przewidzenia ze względu na politykę taryfową prezydenta USA Donalda Trumpa. Stawka 10 proc. cła na cały import, łącznie ze szczególnymi przypadkami stali, aluminium i samochodów, nadal obowiązuje, mimo że niedawno Trump wstrzymał dodatkowe cła dla UE.

Nowa prognoza rządowa została obarczona cłami, a także gorszymi niż oczekiwano wynikami niemieckich przedsiębiorstw, według źródeł rządowych. Niemieckie firmy opóźniają teraz inwestycje jeszcze bardziej z powodu niepewności związanej z następnym kierunkiem działań Trumpa. Wzrost PKB prawdopodobnie będzie znacznie gorszy, jeśli Trump podniesie cła wobec UE do 20 proc., jak pierwotnie zamierzał.

Obliczenia przeprowadzone przez monachijski Instytut Ifo i Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii sugerują, że pełne taryfy mogą spowodować szkody gospodarcze rzędu 13 mld euro (około 14,9 mld dolarów) w tym roku, zmniejszając wzrost PKB o 0,3 punktu procentowego. W tym przypadku gospodarka niemiecka może ponownie się skurczyć w tym roku, ponieważ PKB spadł już o 0,2 proc. w 2024 r.

Czytaj więcej

Niemiecki przemysł wychodzi na prostą?

Czekanie na porozumienie koalicyjne

Niemiecki parlament planuje spotkać się 6 maja, aby wybrać Friedricha Merza na kolejnego lidera kraju, jeśli wszystkie partie w jego proponowanym rządzie zatwierdzą porozumienie koalicyjne osiągnięte na początku tego miesiąca.

Już w zeszłym miesiącu potencjalni partnerzy przeforsowali w parlamencie plany umożliwiające zwiększenie wydatków na obronę poprzez złagodzenie surowych zasad zaciągania długu i utworzenie ogromnego funduszu infrastrukturalnego, którego celem jest pobudzenie gospodarki.

Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii