Niemiecki przemysł wychodzi na prostą?

Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła na początku roku, co jest kolejnym sygnałem, że przedłużający się kryzys w tym sektorze może zacząć ustępować.

Publikacja: 10.03.2025 09:10

Niemiecki przemysł wychodzi na prostą?

Foto: Adobe Stock

Produkcja wzrosła o 2  proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w styczniu — więcej niż 1,5  proc. wzrostu prognozowanego w badaniu ekonomistów Bloomberga. Było to spowodowane głównie przez przemysł motoryzacyjny, poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Liczby te kontrastują z raportem z zeszłego tygodnia, który wykazał, że zamówienia fabryczne spadły w tym samym miesiącu, co było spowodowane przez towary na dużą skalę. Ale ostatnio pojawiły się również pozytywne sygnały: menedżerowie ds. zakupów ankietowani przez S&P Global wskazali w zeszłym miesiącu, że recesja przemysłowa, która rozpoczęła się w 2022 r., ustępuje.

Pozytywny wpływ zapowiedzi wydatków na infrastrukturę

Perspektywy dla niemieckich fabryk zmieniły się ostatnio gwałtownie, ponieważ kanclerz Friedrich Merz zamierza wzmocnić armię, aby przeciwstawić się Rosji i zainwestować 500 miliardów euro w infrastrukturę.

Choć przeszkody pozostają, analitycy w dużej mierze spodziewają się pozytywnego wpływu na wzrost. Bloomberg Economics szacuje, że szybkie zwiększenie wydatków na infrastrukturę może podnieść produkt krajowy brutto o 1 proc. w krótkim okresie i o 2 proc. w długim okresie.

Nadal istnieje jednak zagrożenie ze strony amerykańskich taryf handlowych, na które szczególnie narażony jest sektor wytwórczy Niemiec. Prezydent Donald Trump ostrzegł, że trwają prace nad 25-proc. cłami na import z Europy. Jednak jego szybkie zmiany w stosunku do sąsiadów, Kanady i Meksyku, sprawiają, że jego plany są trudne do przewidzenia.

Wzrost w przemyśle motoryzacyjnym

Jak informuje Destatis, produkcja w przemyśle w ujęciu realnym (po uwzględnieniu cen) wzrosła o 2,0  proc. w styczniu 2025 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca po uwzględnieniu czynników sezonowych i kalendarzowych, zgodnie z wstępnymi danymi. Mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że produkcja w okresie od listopada 2024 r. do stycznia 2025 r. była na poziomie poprzednich trzech miesięcy (0,0  proc.). Po rewizji wyników tymczasowych produkcja spadła o 1,5  proc. w grudniu 2024 r. w porównaniu z listopadem 2024 r. (dane wstępne: -2,4 proc.). W porównaniu ze styczniem 2024 r. produkcja spadła o 1,6  proc. w styczniu 2025 r. po uwzględnieniu efektów kalendarzowych.

Pozytywny rozwój produkcji w styczniu 2025 r. był głównie spowodowany wzrostem w przemyśle motoryzacyjnym (+6,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, po uwzględnieniu czynników sezonowych i kalendarzowych). Wzrost produkcji w przemyśle spożywczym (+7,5  proc.) oraz w konserwacji i montażu maszyn (+15,6 proc.) również ma pozytywny wpływ na ogólną wydajność. Nastąpił natomiast spadek produkcji w produkcji wyrobów metalowych (-7,7 proc.).

W styczniu produkcja w przemyśle z wyłączeniem energii i budownictwa wzrosła o 2,6 proc. w porównaniu z grudniem 2024 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych i kalendarzowych, przy czym produkcja dóbr pośrednich wzrosła o 3,3 proc.. Produkcja dóbr inwestycyjnych i produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosły o 2,4 proc.. Poza przemysłem produkcja energii spadła o 0,5 proc. w styczniu 2025 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast produkcja w budownictwie wzrosła o 0,4 proc.

W porównaniu ze styczniem 2024 r. produkcja w przemyśle z wyłączeniem energetyki i budownictwa w styczniu 2025 r. spadła o 1,7 proc. w ujęciu kalendarzowym

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata