Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 09:38 Publikacja: 24.04.2025 06:00
Foto: Adobestock
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3 proc. rok do roku – podał w środę GUS. Średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Parkietu” wskazywała na odczyt 0,3 proc., ale na plusie. Jednocześnie wiadomo było, że dane nie będą wyglądać rewelacyjnie za sprawą jednego dnia handlowego mniej w marcu 2025 r. niż w marcu 2024 r. Dodatkowo rok temu jeszcze w marcu dokonywaliśmy zakupów świątecznych (Wielkanoc wypadała 31 marca – 1 kwietnia), w tym roku dopiero w kwietniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Te dane są kolejnym wsparciem dla oczekiwań obniżki stóp procentowych przez RPP już w maju.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
RPP jest nastawiona, aby obniżać stopy, ale następne dane muszą dać potwierdzenie, że pozytywne trendy trwają – mówił na początku kwietnia prezes NBP. Rada właśnie je dostała.
Sektor finansów publicznych zanotował niemal 240 mld zł deficytu w minionym roku – podał GUS
– Widzimy wiele firm, które rozważają inwestycje w Polsce. Również polskie spółki są coraz aktywniejsze i rozwijają działalność za granicą – mówią Andrew Bester, członek Management Board Banking w Grupie ING i Michał H. Mrożek, wiceprezes ING BŚ.
Wiadomo już, który sektor państwa miał największy deficyt w minionym roku – to rząd i instytucje rządowe, które były aż 6,7 proc. PKB na minusie. Samorządy miały lekką nadwyżkę, a fundusze ubezpieczeniowe jedynie niewielki niedobór.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas