Mikołaj Fidziński

Mikołaj Fidziński

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” specjalizujący się w tematyce makroekonomicznej. Laureat nagrody NBP im. Władysława Grabskiego dla najlepszych dziennikarzy ekonomicznych w Polsce, w kategorii finanse osobiste i edukacja ekonomiczna (2015 r.). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wojciech Paczos, Cardiff University: Wyraźnie coś nie gra w polityce monetarnej NBP

– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.

Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji

Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce. GUS podał nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.

Najnowsze dane GUS o produkcji przemysłowej lekko słabsze od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w styczniu w Polsce spadła o 1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po raz pierwszy od ponad roku na plusie (4,3 proc. r./r.) znalazła się zaś dynamika produkcji budowlano-montażowej.

Wyjść na fiskalną prostą, podgonić Zachód i wchodzić do strefy euro

Większość ekonomistów przepytanych przez „Parkiet” w ramach kolejnej edycji Panelu Ekonomistów uważa, że Polska powinna podjąć prace nad wejściem do strefy euro po spełnieniu kryteriów konwergencji.

Inflacja zaskoczyła w górę. GUS podał wstępne dane za styczeń. Nie tak miało być

Inflacja konsumencka wyniosła 5,3 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że roczna dynamika cen jest najwyższa od grudnia 2023 r. i wyższa od prognoz.

To już nie jest stopniowy wzrost zadłużenia

– Główną słabością Polski są finanse publiczne – mówi w rozmowie z „Parkietem” Milan Trajkovic, główny ekonomista agencji ratingowej Fitch ds. Polski.

Na koniec roku polska gospodarka znalazła sie w fazie ożywienia

PKB Polski w IV kw. 2024 r. urósł o 3,2 proc. r./r. – podał GUS. Gospodarka przyspiesza, tempo wzrostu jest w unijnej czołówce. Z drugiej strony, te 3,2 proc. to „minimum przyzwoitości”, biorąc pod uwagę dane o PKB za cały ubiegły rok.

Są nowe dane o PKB Polski. Najlepsze od ponad dwóch lat, ale... i tak zawiodły

PKB Polski w czwartym kwartale 2024 r. urósł o 3,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że pod koniec roku polska gospodarka przyspieszyła, choć ekonomiści liczyli na nieco lepsze dane.

Wynagrodzenia w Polsce rosną coraz wolniej

Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w IV kwartale 8477,21 zł – podał GUS. To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.