Gospodarka 2025: czas na strategiczne decyzje
Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się dynamicznie, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024, było solidne, a w 2025 możemy oczekiwać dalszego przyspieszenia. Niestety, wciąż mamy do czynienia z okresem „diagnozowania i rozbiegu”. W nowym roku potrzebować będziemy jasnych, strategicznych decyzji, które zapewnią stabilność i zrównoważony rozwój.
Przemysł stwarza pozory. Co z PKB?
Poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przemysłu zaskoczyły pozytywnie, ale nie zmieniają ogólnej sytuacji. Ekonomiści czekają w listopadzie m.in. na dane o PKB w trzecim kwartale. Prognozy wskazują, że dynamika powinna być nieco niższa niż w drugim kwartale.
Rośnie wiara w cięcie stóp w I połowie 2025 r.
Wśród ekonomistów zwiększyła się w ciągu ostatnich miesięcy wiara w to, że obniżki stóp procentowych w Polsce ruszą już w pierwszej połowie 2025 r. – wynika z kwartalnych prognoz w konkursie organizowanym przez „Parkiet”.
Prognozy dla gospodarki na sierpień
W gospodarce początek III kwartału to powrót podwyższonej inflacji i dużej niepewności co do odbicia w górę w przemyśle. Wsparciem dla PKB pozostaje konsument i realnie rosnące wynagrodzenia – wynika z prognoz przygotowanych dla „Parkietu”.
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka
Wzrost cen konsumpcyjnych do połowy roku będzie praktycznie zgodny z celem NBP, a później przyspieszy mniej, niż można się było obawiać. Ale trwały powrót inflacji do celu pozostaje perspektywą odległą.
Ożywienie w polskiej gospodarce będzie pełne paradoksów
Przyspieszenie wzrostu gospodarczego napędzane konsumpcją będzie szło w parze ze spadkiem inflacji. Pomimo ciasnego rynku pracy wzrost płac będzie hamował. A firmy, choć popyt mocno wzrośnie, mogą mieć większe kłopoty niż w czasie stagnacji w 2023 r.
Przemysł nie może się przebudzić
Pod koniec roku koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym była gorsza niż w listopadzie, ale lepsza niż przez większą część minionych dwóch lat. Scenariusz łagodnego ożywienia w tym sektorze pozostaje aktualny.
Za dużo partii w gospodarce
Niemal trzech na czterech ekonomistów uważa, że prywatyzacja części spółek z udziałem Skarbu Państwa miałaby pozytywny wpływ na polską gospodarkę. To też jedyna skuteczna droga do odpartyjnienia przedsiębiorstw.