Przemysł stwarza pozory. Co z PKB?

Poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przemysłu zaskoczyły pozytywnie, ale nie zmieniają ogólnej sytuacji. Ekonomiści czekają w listopadzie m.in. na dane o PKB w trzecim kwartale. Prognozy wskazują, że dynamika powinna być nieco niższa niż w drugim kwartale.

Rośnie wiara w cięcie stóp w I połowie 2025 r.

Wśród ekonomistów zwiększyła się w ciągu ostatnich miesięcy wiara w to, że obniżki stóp procentowych w Polsce ruszą już w pierwszej połowie 2025 r. – wynika z kwartalnych prognoz w konkursie organizowanym przez „Parkiet”.

Obawy przed zwolnieniem tłumią zakupy Polaków

Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w ankiecie „Parkietu”.

Prognozy gospodarcze. Obawy przed zwolnieniem tłumią zakupy Polaków

Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w naszej ankiecie.

Odbicie w przemyśle wciąż się oddala – prognozują ekonomiści

Sierpień nie przyniósł radykalnej poprawy sytuacji w przetwórstwie, polscy producenci wciąż są pod presją zastoju w gospodarce niemieckiej. Na szczęście silny pozostaje nasz rynek pracy, choć płace będą rosły coraz wolniej.

Prognozy dla gospodarki na sierpień

W gospodarce początek III kwartału to powrót podwyższonej inflacji i dużej niepewności co do odbicia w górę w przemyśle. Wsparciem dla PKB pozostaje konsument i realnie rosnące wynagrodzenia – wynika z prognoz przygotowanych dla „Parkietu”.

Gospodarka odżywa, ale powoli. Już od lipca znów przyspieszy inflacja

Czerwiec upłynął pod znakiem wysokiego wzrostu płac, spadków produkcji przemysłowej i niskiej inflacji – oceniają ekonomiści w comiesięcznej ankiecie „Parkietu”. Można też już szacować, że II kwartał 2024 r. przyniósł wzrost PKB, jednak do boomu wciąż daleko.

Stopy procentowe zabetonowane pomimo zaskakująco niskiej inflacji

W maju inflacja przyspieszyła słabiej, niż oczekiwali ekonomiści, ale nie skłoni to RPP do porzucenia jastrzębiego nastawienia.

Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka

Wzrost cen konsumpcyjnych do połowy roku będzie praktycznie zgodny z celem NBP, a później przyspieszy mniej, niż można się było obawiać. Ale trwały powrót inflacji do celu pozostaje perspektywą odległą.

Stagnacja w przemyśle to jedno ze źródeł szybkiego spadku inflacji. Kwietniowe prognozy ekonomistów

Słaba koniunktura w strefie euro sprawia, że polskie firmy przemysłowe wciąż skarżą się na malejący popyt. Dobra wiadomość jest taka, że zjawisko to rodzi presję na spadek cen towarów przemysłowych, przyczyniając się do hamowania inflacji.

Ożywienie w polskiej gospodarce będzie pełne paradoksów

Przyspieszenie wzrostu gospodarczego napędzane konsumpcją będzie szło w parze ze spadkiem inflacji. Pomimo ciasnego rynku pracy wzrost płac będzie hamował. A firmy, choć popyt mocno wzrośnie, mogą mieć większe kłopoty niż w czasie stagnacji w 2023 r.

Hamulce wzrostu gospodarczego puszczają powoli. Prognozy na marzec

Popyt konsumpcyjny, który ma być kołem zamachowym ożywienia w polskiej gospodarce, pozostaje zadziwiająco słaby. Pod koniec ub.r. silny był za to popyt inwestycyjny, ale w tym roku osłabnie. Wzrost gospodarczy przyspieszy, ale nie spektakularnie.

Najlepsi ekonomiści na rynku. Kto wyczuł puls gospodarki w roku stagnacji i spadku inflacji?

Zespół analityczny PKO BP w 2023 r. odzyskał tytuł najlepszych ekonomistów roku, który w 2022 r. stracił na rzecz analityków z BOŚ. Celne prognozy krótkoterminowe formułowali w ub.r. również ekonomiści z banków BNP Paribas BP, Alior i Santander.

Przemysł nie może się przebudzić

Pod koniec roku koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym była gorsza niż w listopadzie, ale lepsza niż przez większą część minionych dwóch lat. Scenariusz łagodnego ożywienia w tym sektorze pozostaje aktualny.

Polska gospodarka się rozpędza. Konsumenckie eldorado kołem zamachowym

Gwałtowny wzrost siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych poskutkuje boomem konsumpcyjnym. Na dłuższą metę może to być źródłem presji na wzrost cen, ale najbliższy rok będzie jeszcze okresem wygasania inflacji.

Presja inflacyjna wciąż nie wygasła. Prognozy makro na grudzień

W listopadzie zaskakująco mocno obniżyła się inflacja bazowa, nieobejmująca cen nośników energii i żywności. W gospodarce działają jednak siły, które jej dalszy szybki spadek utrudnią. Jedną z nich jest rozpędzający się popyt konsumpcyjny.

Za dużo partii w gospodarce

Niemal trzech na czterech ekonomistów uważa, że prywatyzacja części spółek z udziałem Skarbu Państwa miałaby pozytywny wpływ na polską gospodarkę. To też jedyna skuteczna droga do odpartyjnienia przedsiębiorstw.

Inflacja kończy szybki zjazd, a RPP obniżki stóp procentowych

Roczna inflacja w październiku po raz kolejny – i prawdopodobnie ostatni – ostro spadła. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych przestały już maleć. Za tydzień RPP zapewne obniży jeszcze stopy procentowe, ale potem zrobi sobie przerwę.