W jakiej kondycji jest gospodarka? Jakie trendy rysują się na rynku pracy czy ceny znowu pójdą górę, jak wyglądają perspektywy najważniejszych branż, a jak rynków finansowych? Ekonomiści w ankiecie „Parkietu” przedstawiają swoje prognozy głównych wskaźników makroekonomicznych, które będą publikowane w lipcu tego roku.
Dwucyfrowy wzrost płac
Jeśli chodzi o rynek pracy, to można mówić o słodko-gorzkich informacjach. Z jednej strony tempo wzrostu wynagrodzeń może pozostać bardzo silne, znacząco powyżej inflacji. Mediana prognoz 21 zespołów analitycznych, biorących udział w naszej ankiecie, wskazuje na 11,3 proc. wzrostu przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu w ujęciu rok do roku. W maju wynagrodzenia w większych firmach były o 11,4 proc. wyższe niż rok wcześniej, a od początku tego roku utrzymują się dwucyfrowe zwyżki.
Z drugiej strony zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zdaniem ekonomistów nadal spadało – w czerwcu według prognoz o 0,4 proc. rok do roku wobec 0,5 proc. w maju. Na szczęście nie ma to wpływu na stopę bezrobocia, która w minionym miesiącu mogła spaść do 4,9 proc., z 5 proc. w maju. Jeśli potwierdzą się prognozy ekonomistów, bezrobocie w czerwcu będzie się utrzymywać na poziomie najniższym od 1991 r.
Czytaj więcej
Stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian zarówno w maju, jak i w kolejnych miesiącach. Szansa na ich obniżkę pojawi się prawdopodobnie dopiero w 2025 r., jeśli inflacja zacznie opadać po zwyżce spowodowanej odmrożeniem cen nośników energii.