Najlepszy tydzień od początku roku

Wall Street odnotowuje wzrosty czwarty dzień z rzędu w nadziei na dalsze łagodzenie tonu Donalda Trumpa ws. polityki celnej, ignorując tym samym rozkład nastrojów konsumentów. Nadaq przewodzi wzrostom (+1,1%), S&P 500 zyskuje 0,4%, DJIA handluje na płasko, a stratę odnotowuje Russell 2000 (-0,45%).

Publikacja: 25.04.2025 19:31

Najlepszy tydzień od początku roku

Foto: Bloomberg

Raport Uniwersytetu w Michigan wykazał spadek sentymentu konsumentów 4 miesiąc z rzędu, natomiast oczekiwania zeszły do najniższego poziomu w XXI wieku. Obserwowana niepewność Amerykanów już odbiła się m.in. na wynikach takich spółek jak P&G, wskazując na to, że wiele wydatków jest odkładanych w obawie przed konsekwencjami wojny celnej. Dane ekonomiczne są wciąż dalekie od wskazywania konkretnego kierunku, dlatego zarówno konsumenci, jak i firmy są nader podatni na chaos komunikacyjny Białego Domu.

Optymizm utrzymuje się natomiast w przypadku akcji technologicznych gigantów. Akcje tesli odleciały (TSLA.US: +9%) na wieść o uproszczeniu regulacji dot. autonomicznych pojazdów, a ostatni niewypał w postaci wyników finansowych odszedł w zapomnienie. Alphabet, spółka-matka Google’a, napełniła inwestorów optymizmem (GOOGL.US: +1,7%) wynikami za I kwartał 2025. Przychody i zyski przekroczyły oczekiwania przede wszystkim dzięki 50 miliardom dolarów wygenerowanych przez reklamy w wyszukiwarce. Zyski odnotowuje również Meta (META.US: +2%) czy Nvidia (NVDA.US: +3,2%).

Ostatnia sesja tygodnia w Europie cechowała się szerokim optymizmem. Zyski odnotował niemiecki DAX (+0,8%) francuski CAC40 (+0,45%), brytyjski FTSE 100 (+0,1%), włoski FTSE MIB (+1,5%), hiszpański IBX35 (+1,3%) oraz szwajcarski SMI (0,2%). Indeks 50 największych europejskich blue chipów (Euro Stoxx 50) ma za sobą najlepszy tydzień od początku roku (+4,43%), pomimo okresu intensywnej aprecjacji euro.

W Warszawie sentyment był z kolei dość nierówny. Podczas gdy małe i średnie spółki odnotowały wzrosty (sWIG80: +0,13%; mWIG40: +0,57%), WIG20 wyłamał się ogólnoeuropejskiego trendu blue chipów i odnotował dzisiaj stratę rzędu 0,13%. Indeks został pociągnięty głównie przez banki (Alior: -3,7%, mocno “doważone” PKO BP: -0,76% i Pekao SA: -0,2%). Drugi dzień z rzędu po wynikach traci również Orange Polska (-1,14%).

Wyprzedaż na walorach Aliora podyktowana była spadkiem zysków w I kwartale o 18% r/r (476,3 mln zł), znacznie poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku powyżej 500 mln. Gorszy wynik banku był związany głównie z większymi zwrotami prowizji wynikającymi z konsolidacji pożyczek gotówkowych (ok. 9 mln zł), stratami z transakcji w ramach Fair Value Hedge (ok. 29 mln zł) oraz dodatkowymi rezerwami na całoroczne koszty już w I kwartale (ok. 14 mln zł). Problemem okazały się również jednorazowe negatywne zdarzenia i rosnące koszty (13% r/r), które przyćmiły wzrost aktywów i dobrą sprzedaży kredytów hipotecznych.

Aleksander Jabłoński

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Ryzyko korekty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi
Giełda
Historyczna sesja na GPW