MF uprzedza ruch RPP i tnie oprocentowanie obligacji skarbowych

Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.

Publikacja: 25.04.2025 10:37

MF uprzedza ruch RPP i tnie oprocentowanie obligacji skarbowych

Foto: AdobeStock

Co prawda Rada Polityki Pieniężnej jeszcze nie zdecydowała o obniżce stóp procentowych, ale sygnały wysyłane sugerują, że ten ruch jest obecnie bliżej niż dalej. Część ekonomistów spodziewa się, że już w maju RPP zdecyduje się na obniżkę stóp. Ministerstwo Finansów nie czekając na decyzję RPP już jednak zdecydowało się na obniżenie oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych w ramach majowej oferty.

Obligacje skarbowe – co się nie zmieni?

Zmiany nie dotyczą obligacji 3 – miesięcznych, rocznych i dwuletnich. W przypadku tych pierwszych oferta na maj została utrzymana na poziomie 3 proc. w skali roku. W przypadku papierów rocznych oprocentowanie dalej będzie też wynosić 5,75 proc., zaś w przypadku dwuletnich papierów 5,9 proc. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno papiery roczne i dwuletnie mają zmienne oprocentowanie, które uzależnione jest od stopy referencyjnej NBP. Jeśli więc RPP obniży stopy procentowe, w kolejny okresie rozliczeniowym spadnie także oprocentowanie tych obligacji (oprocentowanie jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która nie została zmieniona i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w maju 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15 proc. dla 2-letnich.).

Czytaj więcej

Okres kokosów z obligacji korporacyjnych powoli się kończy

Niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Na jakie papiery zwrócić uwagę?

Zmiany są już widoczne w przypadku innych papierów. Jak będzie prezentowała się oferta na maj?

  •  Trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu – oprocentowanie w ofercie majowej będzie wynosić 5,75 proc. Obecnie jest to 5,9 proc.
  •  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowej w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,1 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50 proc.). Obecnie jest to 6,3 proc.
  • 10 – letnie obligacje indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowej w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,35 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2 proc.). Obecnie jest to 6,55 proc. 
  • Sześcioletnie obligacje rodzinne (przeznaczone dla beneficjentów 800+) indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowej w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,3 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2 proc.). Obecnie jest to 6,5 proc. 
  • 12 – letnie obligacje rodzinne (przeznaczone dla beneficjentów 800+) indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowe w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,6 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2,5 proc.). Obecnie jest to 6,8 proc.

Czytaj więcej

Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach

MF tłumaczy spadek oprocentowania obligacji

Skąd te zmiany w oprocentowaniu w majowej ofercie? - Korekta oprocentowania w maju ma na celu dostosowanie oferty obligacji oszczędnościowych do bieżących warunków rynkowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności 3 lata i powyżej. Zachowaliśmy jednocześnie atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych dla wszystkich oferowanych obligacji o oprocentowaniu zmiennym oraz preferencje dla segmentu detalicznego względem rynku hurtowego – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w MF i dodaje. -  Obligacje skarbowe to prosty sposób na pomnażanie oszczędności. Klient kupuje produkt z dostępnej oferty, a po określonym czasie Skarb Państwa zwraca mu zainwestowane pieniądze wraz z odsetkami. Oszczędzanie można rozpocząć już od 100 złotych, tyle wynosi wartość jednej obligacji, bez limitów kwotowych i z elastycznym dostępem do zgromadzonych środków .Chcielibyśmy, aby nasze obligacje były opcją pierwszego wyboru. Tak, aby Polacy myśląc o bezpiecznym i zyskownym pomnażaniu swoich zasobów finansowych, w pierwszej kolejności lokowali je w oszczędnościowych obligacjach skarbowych – podkreśla Drop.

Obligacje
Obligacje mogą zyskiwać
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Obligacje
Rynek korporacyjny może się jeszcze rozkręcić
Obligacje
Okres kokosów z obligacji korporacyjnych powoli się kończy
Obligacje
O czym mówi kwietniowa wyprzedaż długu USA?
Obligacje
Dług korporacyjny
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji