Co prawda Rada Polityki Pieniężnej jeszcze nie zdecydowała o obniżce stóp procentowych, ale sygnały wysyłane sugerują, że ten ruch jest obecnie bliżej niż dalej. Część ekonomistów spodziewa się, że już w maju RPP zdecyduje się na obniżkę stóp. Ministerstwo Finansów nie czekając na decyzję RPP już jednak zdecydowało się na obniżenie oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych w ramach majowej oferty.
Obligacje skarbowe – co się nie zmieni?
Zmiany nie dotyczą obligacji 3 – miesięcznych, rocznych i dwuletnich. W przypadku tych pierwszych oferta na maj została utrzymana na poziomie 3 proc. w skali roku. W przypadku papierów rocznych oprocentowanie dalej będzie też wynosić 5,75 proc., zaś w przypadku dwuletnich papierów 5,9 proc. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno papiery roczne i dwuletnie mają zmienne oprocentowanie, które uzależnione jest od stopy referencyjnej NBP. Jeśli więc RPP obniży stopy procentowe, w kolejny okresie rozliczeniowym spadnie także oprocentowanie tych obligacji (oprocentowanie jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która nie została zmieniona i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w maju 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15 proc. dla 2-letnich.).
Czytaj więcej
Obniżki stóp procentowych w perspektywie kilku–kilkunastu miesięcy oznaczają niższe zyski z obligacji korporacyjnych. Krajowi emitenci przetrwali czas wysokiego kosztu finansowania.
Niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Na jakie papiery zwrócić uwagę?
Zmiany są już widoczne w przypadku innych papierów. Jak będzie prezentowała się oferta na maj?
- Trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu – oprocentowanie w ofercie majowej będzie wynosić 5,75 proc. Obecnie jest to 5,9 proc.
- Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowej w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,1 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50 proc.). Obecnie jest to 6,3 proc.
- 10 – letnie obligacje indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowej w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,35 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2 proc.). Obecnie jest to 6,55 proc.
- Sześcioletnie obligacje rodzinne (przeznaczone dla beneficjentów 800+) indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowej w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,3 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2 proc.). Obecnie jest to 6,5 proc.
- 12 – letnie obligacje rodzinne (przeznaczone dla beneficjentów 800+) indeksowane inflacją - oprocentowanie w ofercie majowe w pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosić 6,6 proc. (w kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2,5 proc.). Obecnie jest to 6,8 proc.