Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.12.2024 10:39 Publikacja: 23.12.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Musimy zadać sobie pytanie o to, jakie mają być źródła naszego wzrostu gospodarczego po tym, jak w ciągu kolejnych dwóch lat miniemy szczyt napływu funduszy z UE, zaś konsumpcja prywatna skonsumuje wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, który prawdopodobnie czeka nas w tym czasie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przemysłu zaskoczyły pozytywnie, ale nie zmieniają ogólnej sytuacji. Ekonomiści czekają w listopadzie m.in. na dane o PKB w trzecim kwartale. Prognozy wskazują, że dynamika powinna być nieco niższa niż w drugim kwartale.
Wśród ekonomistów zwiększyła się w ciągu ostatnich miesięcy wiara w to, że obniżki stóp procentowych w Polsce ruszą już w pierwszej połowie 2025 r. – wynika z kwartalnych prognoz w konkursie organizowanym przez „Parkiet”.
Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w ankiecie „Parkietu”.
Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w naszej ankiecie.
Walutowe usługi skarbowe Banku Pekao S.A. zostały nagrodzone przez renomowany magazyn finansowy Global Finance. Bank zwyciężył w rankingu The World’s Best Foreign Exchange Providers i otrzymał tytuł The Best Foreign Exchange Provider in Poland for 2025.
Sierpień nie przyniósł radykalnej poprawy sytuacji w przetwórstwie, polscy producenci wciąż są pod presją zastoju w gospodarce niemieckiej. Na szczęście silny pozostaje nasz rynek pracy, choć płace będą rosły coraz wolniej.
W gospodarce początek III kwartału to powrót podwyższonej inflacji i dużej niepewności co do odbicia w górę w przemyśle. Wsparciem dla PKB pozostaje konsument i realnie rosnące wynagrodzenia – wynika z prognoz przygotowanych dla „Parkietu”.
Wzrost PKB w przyszłym roku może wynieś około 4 proc. Spodziewamy się również przejściowo wyższej inflacji w I kwartale, ale później powinna ona ustępować, a to otwiera szansę na obniżkę stóp procentowych – mówi Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU.
Rok 2024 kończy się symbolicznym wzrostem bieżących i wyprzedzających nastrojów konsumenckich. Są one jednak nieco słabsze niż na początku roku. Wszystko to, mimo poczucia, że nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra.
Dużego kryzysu w Polsce nie mieliśmy od 22 lat. Ostatnią dużą falę upadłości widzieliśmy w 2002 r. To jest niemożliwe, żeby przez tyle lat wszystkie biznesy były dobrze prowadzone – mówi Przemysław Wierzbicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KKLW.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
W 2025 r. w Polsce należy spodziewać się umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Jednym z wyzwań będzie wymagające otoczenie – wskazują Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI, oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Czas więc na podsumowania i prognozy na 2025 r. Tym razem w Parkiet TV przyjrzymy się polskiej gospodarce. Start rozmowy o godz. 12.00. Gośćmi Przemysława Tychmanowicza będą Radosław Cholewiński, członek zarząd Skarbiec TFI oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Naszych rozmówców spytamy m.in.:
Inflacja nie jest już postrzegana jako problem. Znacznie poważniejszym zagrożeniem dla Polski jest m.in. sytuacja zewnętrzna.
Statystyczny Polak w 2024 r. na Święta planuje wydać średnio 1576 zł, co oznacza wzrost o 5,77 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Niemal co czwarta pytana osoba na upominki wyda ponad 250 zł więcej niż w ubiegłym roku.
Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc., wobec 4,9 miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przedświąteczny poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku walutowym. Czy to się zmieni w ciągu dnia?
Poprawa nastrojów na GPW. Czy inwestorzy przystąpią do świąt w nieco lepszych nastrojach?
Wielkie maklerskie porządki w PKO BP. Firmę mają opuścić Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański – dowiedział się „Parkiet”. Czy na tym się skończy? Na razie tego nie wiadomo.
W poniedziałek o godz. 12.30 specjalne wydanie programu Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Przemysław Kral, prezes Zondacrypto. Oznacza to, że będziemy rozmawiać oczywiście o rynku kryptowalut. Naszego gościa zapytamy m.in.:
W przyszłym roku gospodarka strefy euro nabierze mniejszego tempa niż wcześniej przewidywano i będzie rozwijać się jedynie nieco mocniej niż w 2024 r., rosnąc o 1 proc., wynika z ankiety Bloomberga.
WIG20 drugi tydzień z rzędu spadał. Przez ostatnie pięć dni stracił 3,2 proc. W piątek oddał 1,1 proc. wczołgując się na koniec sesji minimalnie nad pułap 2200 pkt.
Tesla zakpiła z ekspertów. Ten rok miał być słaby dla jej inwestorów, a tu niespodziewanie do ich portfeli trafiło ponad 570 miliardów dolarów.
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem na rynkach finansowych.
W połowie grudnia minął rok odkąd Javier Milei objął urząd prezydenta Argentyny. W tym czasie wiele się zmieniło na świecie, także w samej Argentynie.
Z niepokojem stwierdzam, że końcówka roku nie wywołuje we mnie żadnej świeżej refleksji na jakikolwiek ważny temat. Być może to dlatego, że o wszystkim, co nasunęło się mi jako coś istotnego, pisałem przez cały rok.
Najważniejszym celem spółki jest wydanie „Cooking Simulator 2” w II półroczu 2025 r.
Warszawskie indeksy przekroczyły w minionym tygodniu ważne bariery techniczne. Wróciło zatem ryzyko, że listopadowe dołki zostaną pogłębione, a korekta hossy zamieni się w początek bessy.
Rok dobiega końca. Chciałoby się powiedzieć, parafrazując klasyka, że był to wspaniały rok, nie zapomnimy go nigdy. Nie do końca jednak. Z kilku względów.
W środę amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., jednak była to jastrzębia obniżka.
Rozmawiamy z pracownikami o odstawianiu elektrowni konwencjonalnych. Równolegle musimy jednak działać, przygotowując się do zastąpienia technologii węglowych innymi źródłami. Mamy dla pracowników propozycje – mówi prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot.
Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły (wzrost o 3,1 proc. r./r.) i potwierdzają, że zagadkowe tąpnięcie z września było anomalią. Są też dobrą prognozą tempa naszego wzrostu gospodarczego w IV kwartale.
Spadki na GPW. WIG20 stracił w piątek 1,1 proc., chociaż w ciągu dnia było też gorzej.
Piątkowe wygasanie grudniowej serii derywatów było o tyle szczególne, że miało miejsce tuż przed weekendem przedświątecznym.
Na początku roku nasze media obiegły zestawienia planów grupowych zwolnień spółek z różnych branż w naszym kraju. Teraz fenomen ten można obserwować w odniesieniu do innych europejskich gospodarek, w szczególności Niemiec.
CVC wprowadziło na giełdę Żabkę, a wycofuje z parkietu grupę Comarch. Z kolei Penta zapowiedziała ogłoszenie wezwania na akcje EMC. Rok 2025 będzie ciekawy. Fundusze mają dużo gotówki, a jednocześnie portfele pełne aktywów przygotowanych do sprzedaży.
Z jednej strony RPP decyduje o wysokości stóp, ale też ponad 60 proc. banków w Polsce to kapitał publiczny. Dzisiaj połowa Polaków jest wykluczonych z możliwości zaciągnięcia kredytu – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się dynamicznie, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024, było solidne, a w 2025 możemy oczekiwać dalszego przyspieszenia. Niestety, wciąż mamy do czynienia z okresem „diagnozowania i rozbiegu”. W nowym roku potrzebować będziemy jasnych, strategicznych decyzji, które zapewnią stabilność i zrównoważony rozwój.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas