Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych i we wrześniu główna stopa, referencyjna, pozostanie na poziomie 5,75 proc. – tak przewidują wszyscy ekonomiści, którzy wzięli udział w najnowszej edycji konkursu miesięcznych prognoz „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”. Chodzi o wskaźniki makroekonomiczne, które będą publikowane we wrześniu, zwykle dotyczące kondycji gospodarki w sierpniu.
Co podbija inflację
Oczekiwania braku cięcia stóp procentowych umacnia wstępny szacunek inflacji podany przez GUS w piątek. W sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku o 4,3 proc. (mniej więcej zgodnie z konsensusem rynkowym), a miesiąc do miesiąca – o 0,1 proc. W lipcu roczna inflacja wynosiła 4,2 proc.
Do lekkiego wzrostu CPI w porównaniu z lipcem przyczynił się głównie niespodziewanie niski spadek cen żywności (o 0,1 proc. m./m.) oraz wzrost cen nośników energii (o 0,1 proc.). Ekonomiści oszacowali też, że inflacja bazowa utrzymała się w sierpniu na dosyć wysokim poziomie 3,7–3,8 proc.
– Uporczywość inflacji CPI i bazowej zapewne zostanie odnotowana przez RPP – komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Spodziewamy się, że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, a prezes NBP Adam Glapiński będzie podkreślał niepewność dla ścieżki inflacji – dodaje Benecki.