Lubelski Węgiel Bogdanka przyjął Strategię rozwoju do 2030 r., z perspektywą do 2035 r. Kluczowe dla realizacji strategii ma być zwiększenie efektywności wydobycia węgla w oparciu o nowe technologie oraz poprawa konkurencyjności i zasięgu jego sprzedaży w kraju i za granicą.
Zoptymalizowana i działalność podstawowa grupy ma jej umożliwić finansowanie dwóch nowych kierunków rozwoju: zrównoważonego przemysłu w oparciu o dywersyfikację przychodów oraz transformację energetyczną bazującą na zero i nisko emisyjnych źródłach energii.
Niemniej celem nadrzędnym jest utrzymanie silnej pozycji rynkowej Bogdanki, opartej na jeszcze bardziej efektywnej i rentownej produkcji węgla energetycznego. – Optymalizacja działalności podstawowej w sposób maksymalnie zgodny z celami ESG, umożliwi nam sfinansowanie naszych ambicji dotyczących kierunków rozwoju – mówi Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.
Poszerzenie bazy klientów w kraju i za granicą
Do 2030 Spółka zakłada wzrost wydobycia węgla handlowego na poziomie średnio 8,2 mln ton rocznie (wobec 7,9 mln ton w 2024 r.). W latach 2031–2035 planowana produkcja ma wynieść ok. 6,6 mln ton rocznie w związku ze spodziewanym spadkiem popytu na energię elektryczną z węgla. Enea z kolei w swojej strategii zakładała, że w 2040 r. z tej kopalni będzie odbierać ok.2,3 mln ton węgla. To ta liczba zwiększyła tylko obawy w regionie czy miejsca pracy w spółce będą zachowane. Aby zrekompensować mniejszą konsumpcję węgla przez Eneę, w latach 2025-2030 sprzedaż do odbiorców spoza Grupy Enea, ma zwiększyć się średnio do 2,1 mln ton rocznie, w porównaniu z 1,2 mln ton w 2024 r. W latach 2031- 2035 ma wzrosnąć do 2,4 mln ton rocznie, generując ok. 46 proc. udziałów w sprzedaży węgla handlowego LW Bogdanka (w 2024 r. było to ok. 15 proc.). Minister przemysłu Marzena Czarnecka dementowała te pogłoski o ograniczeniu zatrudnienia w spółce.
Grupa planuje intensyfikację sprzedaży zagranicznej, koncentrując się szczególnie na Ukrainie. Potencjał sprzedaży do ukraińskiej energetyki zawodowej, cieplnej oraz przemysłowej szacowany jest na kilka milionów ton rocznie. Przewagą konkurencyjną LW Bogdanka na tym kierunku jest renta geograficzna.