Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę

Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.

Publikacja: 17.04.2025 09:37

Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę

Foto: Creotech

Notowania Creotechu zaczęły czwartkową sesję od wzrostów. Po godz. 9 za akcję trzeba zapłacić 276 zł po wzroście o 4 proc. Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad wydzieleniem segmentu kwantowego do nowego podmiotu, na którego czele stanąć ma Anna Kamińska, pełniąca obecnie stanowisko dyrektora pionu systemów kwantowych w Creotechu.

W ramach planowanego podziału akcjonariuszom przydzielone zostaną akcje nowej spółki kwantowej - proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Przydzielenie akcji nastąpi w drodze publicznej oferty i będzie się wiązało z koniecznością sporządzenia prospektu przez wydzielony podmiot oraz zatwierdzenia go przez KNF.

Czytaj więcej

Creotech i Scanway. Czyli kosmiczne spółki w przełomowym momencie

Dlaczego Creotech dzieli biznes

Wydzielenie zostanie sfinalizowanie na przełomie 2025 i 2026 r. Planowany podział ma umożliwić szybszą komercjalizację rozwiązań kwantowych oraz otworzyć możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania na dalszy rozwój technologii m.in. poprzez dotacje przeznaczone dla MŚP.

- Dynamiczny rozwój Creotech Instruments oraz pozyskanie dwóch strategicznych projektów kosmicznych o łącznej wartości 675 mln zł netto – Mikroglob i Camilla – doprowadziły nas do punktu, w którym decyzja o formalnym rozdzieleniu dwóch naszych kluczowych segmentów się materializuje. Powody, które stoją za tą decyzją mają charakter katalizatorów dalszego rozwoju biznesowego - mówi Grzegorz Brona, prezes Creotechu. Dodaje, że zarząd chce aby Creotech skupił się na systemach satelitarnych, gdzie spółka ma już solidny backlog i bardzo dobre perspektywy na przyszłość. Z kolei nowa spółka skoncentruje się na rozwoju i komercjalizacji systemów kwantowych dotychczas rozwijanych w Creotechu.

Zarząd podkreśla, że realizacja takiego podziału może przynieść korzyści na wielu płaszczyznach: od aspektów organizacyjnych, w których każda ze spółek będzie mogła skoncentrować się na określonym rodzaju działalności, poprzez kumulowanie kompetencji zespołów i budowanie kapitału intelektualnego, aż po kwestie finansowe, np. możliwość utrzymania statutu MŚP przez obie spółki, co umożliwi dostęp do atrakcyjniejszych form finansowania. Obecnie w ramach segmentu kwantowego spółka realizuje duże programy rozwojowe, których zakończenie planowane jest na lata 2026-2027.

- W ocenie zarządu segment kwantowy posiada zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności, z pełną odrębnością organizacyjną i finansową – ocenia prezes.

Czytaj więcej

Pięć innowacyjnych firm w przełomowym momencie

Jak można zarabiać na kwantach

W wyniku planowanego podziału do nowej spółki akcyjnej wydzielony zostanie segment, który obejmuje projektowanie i integrację zaawansowanych systemów w obszarze technologii kwantowych oraz komercjalizację technologii pochodnych w zakresie: tzw. systemów kwantowej dystrybucji klucza (kryptografia), systemów sterujących do procesorów kwantowych, systemów synchronizacji czasu oraz kamer.

Obecnie w ramach segmentu kwantowego Creotech prowadzi kilka projektów technologicznych, obejmujących m.in. systemy synchronizacji czasu White Rabbit, (wykorzystywane w aplikacjach wymagających ultra-precyzyjnego pomiaru czasu), systemy dystrybucji kluczy kwantowych dla zastosowań naziemnych oraz kosmicznych, podsystemy komputerów kwantowych, wysokoczułe i szybkie kamery wykorzystywane w zaawansowanych zastosowaniach badawczych oraz rozwiązania dla ośrodków naukowych (m.in. CERN).

Spółka podkreśla, że linie produktowe realizowane w ramach segmentu kwantowego dynamicznie się rozwijają i odnotowują rosnące zainteresowanie. Przykładem jest zrealizowany przy współpracy z Orange projekt na dostawę technologii służącej do synchronizacji czasu (White Rabbit) pochodzącego z zegarów atomowych z dokładnością poniżej nanosekundy. Realizacja tego kontraktu stanowi obiecującą referencję otwierającą drzwi do kolejnych kontraktów – ocenia zarząd.

W ciągu dwóch lat spółka zakłada też wzrost przychodów z tytułu wdrożenia systemów kwantowej dystrybucji klucza i przemysłowych rozwiązań synchronizacji czasu. Natomiast w perspektywie czterech lat, wraz z dojrzewaniem rynku komputerów kwantowych i uruchomieniem systemów dystrybucji klucza kwantowego przez segment kosmiczny, firma planuje rozszerzenie strategicznej gamy produktów. Celem jest, aby nowo powstała spółka osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją
Technologie
Creotech: kurs z 40-proc. potencjałem