Katarzyna Kucharczyk

Katarzyna Kucharczyk

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunki Stosunki Międzynarodowe oraz Finanse i Bankowość). Współpracę z mediami ekonomicznymi rozpoczęła w 2006 r. od stażu w Reutersie. Od 2007 r. dziennikarka Gazety „Parkiet” i działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. Pisze o rynku kapitałowym - specjalizuje się w tematyce relacji inwestorskich, analizach giełdowych, audycie, ESG oraz branży IT. Trzykrotnie nominowana do nagrody „Herosi Rynku Kapitałowego” przyznawanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Zdała egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na maklera papierów wartościowych (licencja nr 3455).

Deszcz raportów spadł na rynek. Część spółek się spóźniła

30 kwietnia był ostatnim dniem na publikację sprawozdania za 2023 r. Bardzo dużo spółek czekało na ostatnią możliwą chwilę. Niektóre nie zdążyły przed północą. Jak się tłumaczą?

Coraz więcej funduszy gra na spadki notowań polskich firm

Przybywa pozycji w rejestrze krótkiej sprzedaży. Na celowniku są m.in. JSW, Pepco, Allegro i CD Projekt.

#20latPLwUE – Konrad Tarański, wiceprezes Comarchu: Nadzieje zostały zrealizowane z nawiązką

W Polsce dokonał się gigantyczny postęp cywilizacyjny, m.in. w wyniku poprawy struktury gospodarki i rynku pracy, ulepszenia infrastruktury, digitalizacji usług publicznych, a wiele przedsiębiorstw świetnie poradziło sobie na wspólnym europejskim rynku – pisze dla „Parkietu” Konrad Tarański, wiceprezes i dyrektor finansowy Comarchu.

#20latPLwUE – Tomasz Czechowicz, założyciel MCI Capital: Nasza strategia jest powiązana z członkostwem w UE

Strategia inwestycyjna MCI jest ściśle powiązana z naszym członkostwem w Unii. Opiera się bowiem na inwestowaniu w czempionów rodem z UE, w szczególności z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich – pisze dla „Parkietu” Tomasz Czechowicz, partner zarządzający i założyciel MCI Capital.

#20latPLwUE – Grzegorz Lot, prezes Tauronu: Członkostwo Polski w UE poskutkowało boomem inwestycyjnym

Tauron chce osiągnąć neutralność klimatyczną, korzystając z europejskiego wsparcia. Energetyka, jako koło zamachowe gospodarki, jest i musi być jednym z kluczowych beneficjentów unijnych funduszy – pisze dla „Parkietu” Grzegorz Lot, prezes Tauronu.

#20latPLwUE – Andrzej Przybyło, prezes AB: Optymistycznie patrzę na dalszy rozwój

Bilans obecności Polski w UE, także przez pryzmat Grupy AB i swój osobisty, oceniam pozytywnie i optymistycznie patrzę na dalszy rozwój – pisze dla „Parkietu” Andrzej Przybyło, prezes Grupy AB.

#20latPLwUE – Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego: Wspólny rynek stał się siłą napędową

Jako relatywnie duża gospodarka bardzo skorzystaliśmy na obecności w UE. Udało nam się ominąć rafy nadmiernej koncentracji w pewnych segmentach. Wspólny rynek stał się siłą napędową – pisze dla „Parkietu” Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

#20latPLwUE – Obecność Polski w UE pomaga giełdowym firmom rozwinąć skrzydła

Zapytaliśmy prezesów największych przedsiębiorstw, jak oceniają skutki wejścia do UE. Zdecydowanie przeważają pozytywne opinie. Stabilność, przewidywalność, swobodny przepływ kapitału, towarów i osób, dostęp do dużego rynku oraz funduszy unijnych – to kluczowe plusy. Nie brak też jednak wyzwań związanych m.in. z przeregulowaniem i niedostosowaniem unijnych przepisów do polskich realiów.

#20latPLwUE – Michał Gwizda, partner Crido: Integracja to najlepsza rzecz, jaka przydarzyła się biznesowi

Dzięki europejskiej integracji polskie firmy nareszcie mogły rywalizować z tymi zachodnimi jak równy z równym na wspólnym rynku i że dobrze tę szansę wykorzystały – pisze dla „Parkietu” Michał Gwizda, partner zarządzający Crido.

#20latPLwUE – Leszek Skiba, prezes Pekao: Sektor bankowy skorzystał na większej stabilności

Sektor bankowy, będący kluczowym elementem gospodarki, skorzystał na większej stabilności i konkurencyjności, zwiększeniu aktywności kredytowej i depozytowej na fali nieprzerwanego wzrostu gospodarczego – pisze dla „Parkietu” Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.