„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.

Publikacja: 01.04.2025 10:04

„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski

Foto: Adobe Stock

W lutym, po raz pierwszy od blisko trzech lat, PMI dla polskiego przemysłu przebił próg 50 pkt, oddzielający poprawę od regresu w sektorze. Wyniósł dokładnie 50,6 pkt. Odnotowano wówczas wzrost nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia. W marcu udało się ten wynik nawet jeszcze symbolicznie podbić – i PMI wyniósł 50,7 pkt. Tym samym indeks jest na najwyższym poziomie od kwietnia 2022 r. Jednocześnie, średnio rzecz biorąc, ekonomiści w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” spodziewali się jeszcze symbolicznie wyższego wyniku: 50,9 pkt.

Czytaj więcej

Inflacja przeszła płaskowyż, teraz droga w dół

Na nowe dane o PMI zwrócił uwagę m.in. minister finansów Andrzej Domański. „Pomimo groźby wojny handlowej prognozy na najbliższe 12 miesięcy znów się poprawiły, a optymizm biznesowy zwiększył się czwarty miesiąc z rzędu” – napisał w platformie X.

PMI dla polskiego przemysłu. Rośnie liczba zamówień

„W marcu nadal obserwowano ożywienie w polskim sektorze przemysłowym” – komentuje Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence. Wskazuje m.in. na szybszy wzrost produkcji i najwyższy od ponad trzech lat wzrost liczby nowych zamówień.

Co bardzo cieszy, dane sugerują już nie tylko przyzwoity popyt krajowy, ale także poprawę popytu z zagranicy. Z badania S&P Global wynika, że eksport wzrósł po raz pierwszy od początku 2022 r. Balchin wiąże to z oznakami szerszego ożywienia w Europie. Z danych z drugiej połowy marca wynikało, że produkcja w sektorze przemysłowym w strefie euro była najwyższa od 34 miesięcy.

Czytaj więcej

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?

Nowe dane o PMI dla polskiego przemysłu. Coraz większy optymizm w branży

Nowe dane S&P Global dla polskiego przemysłu wskazują też na największy od niemal czterech lat optymizm biznesowy. Skłania on producentów do zwiększania zakupów i zapasów. Słowem: szykują się na dalszy wzrost zamówień i produkcji. „Producenci uzasadniali swój optymizm odbudowującym się popytem, wprowadzeniem na rynek nowych produktów, zwiększoną aktywnością w sektorze budowlanym, nowymi odbiorcami, funduszami z KPO i silniejszym eksportem” – wyjaśnia w komunikacie S&P Global.

Skutkiem wzrostu zapotrzebowania na środki produkcji w marcu była wyższa presja kosztowa. S&P Global zauważa, że średnie koszty produkcji urosły pierwszy raz od pół roku, i najmocniej od dwóch lat, a ceny wyrobów gotowych, po długim okresie spadków, urosły już drugi miesiąc z rzędu. „Ogólna presja cenowa była jednak wciąż słaba na tle danych historycznych” – reasumuje organizacja.

Rysą na dobrych danych jest spadek zatrudnienia, choć w poprzednich pięciu miesiącach czterokrotnie odnotowywano tu wzrost.

PMI nie zawsze idzie w parze z danymi GUS

Wskaźnik PMI bazuje na kwestionariuszach z ponad dwustu firm produkcyjnych. To ważny indeks koniunktury, niemniej nie zawsze idzie w parze np. z bieżącymi danymi GUS o produkcji przemysłowej. Przykładowo, w lutym, mimo, że PMI wyniósł ponad 50 pkt, a S&P Global zaraportował wzrost produkcji miesiąc do miesiąca, GUS pokazał spadek produkcji przemysłowej względem stycznia o 0,4 proc. (i o 2 proc. rok do roku).

Średnia prognoza ekonomistów na marzec w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” sugeruje silny wzrost produkcji przemysłowej rok do roku, o 3,8 proc.

Gospodarka krajowa
PIE: Polska gospodarka odczuje amerykańskie cła, ale niezbyt boleśnie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
„Zabolałoby trochę, ale nie mocno”. Jak cła mogą uderzyć w Polskę?
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 50,7 pkt w marcu; konsensus: 50,9 pkt
Gospodarka krajowa
Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?
Gospodarka krajowa
Inflacja przeszła płaskowyż, teraz droga w dół