Znów słabe dane GUS o produkcji w Polsce

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.

Publikacja: 22.04.2025 10:31

Znów słabe dane GUS o produkcji w Polsce

Foto: Adobe Stock

Średnia prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wskazywała na wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w marcu o 3,8 proc. rok do roku. Odczyt 2,5 proc. jest więc sporo słabszy.

Po odsezonowaniu produkcja przemysłowa urosła w marcu o 3,8 proc. rok do roku (i spadła o 0,7 proc. względem lutego). W dłuższym horyzoncie jesteśmy tu wciąż w zasadzie w stagnacji.

Z wtorkowych danych GUS wynika też, że cały czas mamy do czynienia z deflacją producencką. W marcu ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1,1 proc. niższe niż rok temu (zgodnie ze średnią prognoz). Ostatni raz na plusie roczna dynamika cen była blisko dwa lata temu (w czerwcu 2023 r.).

Produkcja budowlano-montażowa w górę, ale nie tak jak oczekiwano

GUS zaraportował też, że w marcu produkcja budowlano-montażowa spadła o 1,1 proc. rok do roku. Spodziewano się dużo lepszych danych: średnia prognoz ekonomistów dla „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” wynosiła +5,8 proc.

Nie najlepsze dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej za marzec może nie są w ścisłym centrum procesu decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej, niemniej dokładają cegiełkę do obaw, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale był niższy niż zakładał NBP w marcowej projekcji (3,5 proc.). To z kolei dobra wiadomość z punktu widzenia procesów inflacyjnych. Dokładając do tego najniższy od czterech lat wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu (7,7 proc.), i niższą od prognoz NBP dynamikę płac w całym pierwszym kwartale, wydaje się, że wtorkowe dane są wsparciem dla oczekiwań obniżki stóp procentowych przez RPP na najbliższym posiedzeniu 6-7 maja.

Ogląd sytuacji mogą jeszcze zmienić jednak kolejne dane, m.in. o marcowej sprzedaży detalicznej (w środę 23 kwietnia) i przede wszystkim szybki szacunek inflacji w kwietniu (w środę 30 kwietnia).

Gospodarka krajowa
Rekordowo wysoki deficyt finansów publicznych. GUS potwierdził dane
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka krajowa
GUS podał nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce
Gospodarka krajowa
Zanosi się na dezinflację i obniżki stóp NBP, a zatem i depozytów
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka pod koniec 2024 roku rosła jeszcze szybciej
Gospodarka krajowa
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Gospodarka krajowa
Dane o inflacji najlepsze od lat i najsłabsze od roku